Tradycyjnie 26 września od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską Obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. My również w naszej szkole świętujemy ten dzień. W tym roku szkolnym, nauczyciele języków obcych p. J. Moroz, p. D. Walo i p. A. Wołosiuk przeprowadzili ciekawe zajęcia podczas których uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto uczyć się języków obcych, poznali techniki uczenia się, programy do nauki języków, rozwiązywali quizy i dobrze się bawili. Panie ogłosiły akcję, która polegała na wyszukaniu ukrytych w budynku szkoły (szatnia, stołówka, korytarz górny, korytarz dolny) flag i odgadnięciu nazw krajów. Uczniowie klas I-III musieli odszukać i rozpoznać flagi sześciu państw, zaś uczniowie klas IV-VIII dwanastu. Za przesłanie poprzez e-dziennik prawidłowych odpowiedzi otrzymali uwagę pozytywną. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, lecz nie każdemu udało się rozpoznać wszystkie kraje. Na zajęciach języka angielskiego z p. D. Walo młodzież łączyła przywitania w języku obcym z odpowiednią flagą i rozwiązywała quiz o krajach europejskich. Pani A. Wołosiuk przedstawiła uczniom kl. I-III tajne metody uczenia się języków obcych wg Świnki Peppy oraz piosenkę z Krainy Lodu, która została przetłumaczona na 25 języków w tym Serbski i Mandaryński. Klasy starsze na języku rosyjskim poznały ciekawostki o językach, rozpoznawały język po nagraniu i za pomocą aplikacji LearningApps.org wyszukiwały języki obce na mapie. Pani J. Moroz wspólnie ze swoją klasą VIIIB przygotowała piękną gazetkę w sali nr 25 na temat Europejskiego Dnia Języków Obcych. Uczniowie brali udział w lekcji opartej na metodach stacji dydaktycznych, łączyli flagi ze zdaniami w językach obcych oraz wykonywali zadania z wykorzystaniem kodów QR i aplikacji mobilnej Kahoot! Na szkolnych korytarzach nie zabrakło w tym dniu dekoracji z symbolami państw oraz ich najważniejszymi zabytkami, a także popularnych sentencji o językach. Również Samorząd Uczniowski włączył się w obchody tego święta i przygotował gazetkę pt. Dzień Języków Obcych, na której zostały wyeksponowane prace plastyczne uczennicy klasy VIIIB U. Kuśmierczyk oraz słowa i wyrażenia w języku czeskim, angielskim i niemieckim, które w tym dniu często wybrzmiewały z ust uczniów zwłaszcza podczas przerw. Śmiało można zaliczyć ten dzień do udanych ponieważ przez cały czas w szkole panowała atmosfera nauki i dobrej zabawy.

 

Nauczyciele języków obcych.

3 października kl. IV b wybrała się na projekcję filmu pt. „TEDI I SZMARAGDOWA TABLICA” do kina w Białej Podlaskiej. Wycieczka ta została zorganizowana we współpracy z rodzicami jako prezent dla dzieci z okazji obchodzonego pod koniec września Dnia Chłopca. Głównymi celami wycieczki było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, oraz kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu. Jednak najważniejszym celem była integracja dzieci i wzmocnienie więzi  koleżeńskiej.

Pod takim hasłem 19 września bieżącego roku odbył się koncert profilaktyczny dla młodzieży z klas VII – VIII, podczas którego swój autorski program wygłosił p. Łukasz „Baca” Backiel – muzyk od wielu lat związany z szeroko pojętą muzyką elektroniczną. Twórca ten będąc aktywnym obserwatorem życia natknął się na szereg sytuacji w których przemoc, narkotyki, dopalacze a także doping były przyczyną tragedii i ludzkich nieszczęść. Koncert miał charakter wykładu motywującego z elementami edukacyjnymi i muzycznymi, podczas którego Pan Łukasz w dość obszerny i ciekawy sposób dostarczył młodzieży wiedzy na temat ryzyka i konsekwencji używania substancji psychoaktywnych, odejścia od nałogów na rzecz zdrowego stylu życia. Do każdego z omawianych zagadnień prowadzący wykonywał na żywo utworymuzyczne nawiązujące do tematu, co z całą pewnością uatrakcyjniło przekaz.

Pedagog szkolny

29 września 2022 roku po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promocja książek i czytelnictwa. To nietypowe święto jest zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Czytaliśmy na lekcjach i na przerwach, w klasach, w bibliotece i w przedszkolu. Głośne czytanie dziecku wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz buduje więzi. Dlatego zachęcamy gorąco do głośnego czytania dzieciom i doświadczania niezapomnianych, rodzinnych chwil z książką.

Biblioteka szkolna zaprasza dzieci i rodziców do korzystania ze zbiorów.

20 września 2022r. gościliśmy w naszej szkole pracownika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Terespolu – asp. szt. Janusza Drygulskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie oddziału przedszkolnego, klas I-III, oraz IV-VIII.

Pan Policjant mówił o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, omówił zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz jak należy poruszać się po chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jeździć rowerem, jak również podróżować samochodem. Szczególną uwagę zwrócił na obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku elementów odblaskowych lub kamizelek. Innym istotnym tematem pogadanki z dziećmi
i młodzieżą szkolną było właściwe zachowanie się w przypadku zaistnienia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu innych, umiejętność połączenia się z numerami alarmowymi
i zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

Na zakończenie nasz dzielnicowy rozmawiał z uczestnikami o bezpiecznych zachowaniach w szkole, przypomniał o zasadach i regulaminie, jaki obowiązuje na jej terenie.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali dużo pytań oraz dzielili się doświadczeniami. Spotkanie przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpieczeństwa wśród dzieci.

Pedagog szkolny

Elżbieta Suszczyńska

30 września 2022 r. cała społeczność szkolna wspólnie świętowała Dzień Chłopaka. W tym dniu na wszystkich czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Jedną z nich była ogłoszona przez Samorząd Uczniowski akcja pt. „Dzień muszki i krawata”, która polegała na wspieraniu kolegów w dniu ich święta poprzez założenie jednej z części męskiej garderoby. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i każdy, kto wziął w niej udział został zwolniony z odrabiania pracy domowej. Uczennice klasy V i VI przygotowały dla swoich kolegów małe przyjęcie na którym nie zabrakło własnoręcznie przygotowanych babeczek i pierniczków oraz słonych i słodkich przekąsek. W klasie IVA koleżanki oprócz upominków wręczyły swoim kolegom odznaki Super Chłopaka. Nad wszystkim oczywiście czuwali wychowawcy, którzy poprzez ciekawe zabawy starali się jeszcze bardziej zintegrować swoje klasy. W klasach I-IV to klasowe Rady Rodziców przygotowały niespodzianki dla uczniów w postaci upominków oraz wyjazdów poza teren szkoły. Największą atrakcją dla wszystkich okazała się długo wyczekiwana dyskoteka, która odbyła się 6 października 2022 r. Podczas imprezy nie zabrakło muzycznych dedykacji od dziewcząt dla kolegów z klasy. Uczniowie klas I-III najchętniej bawili się przy piosence Paliona „Zielone” oraz „Jedzie pociąg z daleka”
z repertuaru dziecięcego. Klasy IV-VIII rozpoczęły i zakończyły dyskotekę nietypowo, bo staropolskim tańcem „Polonez”, który miejmy nadzieję już niedługo ósmoklasiści zatańczą na swoim balu. W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło również życzeń i upominków od pani dyrektor, wicedyrektor, wychowawców klas, nauczycieli uczących, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Wszystkim chłopcom z okazji ich święta jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia!!!

                                                                                                                                  A. Wołosiuk