27 września w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe z zakresu edukacji cyfrowej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.  Mobilne Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna, której celem jest aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem i wzbudzanie zainteresowania nowoczesnymi technologiami. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas IV–VI podzieleni na grupy 10 -15 osobowe. Edukatorzy poprowadzili 8 godzin lekcyjnych. Zajęcia pokazowe dotyczyły następujących bloków tematycznych:

DRUK 3D - wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Młodzież w ciągu 1 godziny lekcyjnej zapoznawała się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować.

 

JAK WIDZI KOMPUTER? – uczniowie zostali wprowadzeni w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Młodzież w ciągu 45 minut zapoznawała się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat tzw. “Sztucznej Inteligencji”.

 GRODNO – ZAPOMNIANA TRAGEDIA

Tragedia Orląt grodzieńskich zapisała się w polskiej historii, ale nie w zbiorowej świadomości. Z racji, że sprawcami masakry byli sowieci, czyniło to  niewygodny temat w czasach PRL-u. Film „Orlęta. Grodno’ 39” upamiętnia to wydarzenie.

29 września 2022r. uczniowie klasy VIII z naszej szkoły wybrali się do Białej Podlaskiej na filmową lekcję historii w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza .To pierwsza produkcja filmowa o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. Film opowiada o wydarzeniach wojennych z perspektywy 12-letniego ucznia Leosia, który zaangażował się w obronę miasta Grodna w 1939 roku.

 Uczniowie zapoznali się ze złożonością problemów społecznych we wschodniej części II Rzeczpospolitej. Obrońcy Grodna biorą udział w nierównej walce z okrutnym okupantem . Wojna staje się dla głównego bohatera Leona Rotmana przyspieszoną szkołą dojrzewania.

Film skłania do refleksji o ponadczasowych wartościach: przyjaźni, szacunku, patriotyzmie.

Po filmie uczniowie wraz z opiekunami p. Anną Borowik, p. Dorotą Tarkowską udali się na spacer śladami miejsc pamięci w  Białej Podlaskiej, słuchając opowieści nauczyciela historii oddali cześć ofiarom  II wojny światowej.

Niecodzienna lekcja historii zapoznała  uczniów z  nowymi, dotąd nieznanymi wątkami i skłoniła do refleksji, iż  nie możemy zapominać ile jesteśmy winni obrońcom Ojczyzny , którzy walcząc o Polskę przeżyli koszmar okupacji i o tych, którzy ponieśli najwyższą cenę - oddali swoje życie.                                                                                

  Małgorzata Sowa

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Małaszewiczach aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi, talentu, wiary i zabawy. Motywem przewodnim jest kropka. Tego dnia wszyscy bez wyjątku nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami wykonane własnoręcznie. Obchody tego dnia w kl. I-III zaczęły się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości. W kl. III była praca w grupach, gdzie było klejenie kolorowanek XXL wspólne ozdabianie. Dodawanie zaszyfrowanych działań ukrytych w kolorowych kropkach. W klasie II były zabawy z kropką, liczenie kropek. Kolorowanie zgodnie z kodem ”Zaczarowany jesienny liść”. Na lekcji geografii w kl. VI była kropka na osi współrzędnych. Na lekcjach matematyki rozwiązywali zadania z rachunku pamięciowego i kolejności działań z kropką w tle. W ramach lekcji informatyki uczniowie kodowali i rozkodowywali emotikony – wykorzystali do tego arkusz kalkulacyjny Excel. Na lekcji wychowawczej, uczniowie klasy VIIIb wśród swojego grona poszukiwali talentów i przyznawali sobie nawzajem tytuł mistrza w danej dziedzinie. 

Wszyscy wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Historia o Vashti uświadomiła nam, że każdy z nas ma jakieś ukryte talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie.  

Dnia 23.09.2022 r. odbyło się ognisko integracyjne klasy V zorganizowane przez rodziców i połączone z Dniem Chłopaka. Miało ono na celu wyrobienie nawyku czynnego spędzania czasu wolnego, zapewnienie aktywnego wypoczynku oraz naukę poprzez zabawę.

Rada Rodziców Zespołu Szkół im.Kornela Makuszyńskiego Szkoła Podstawowa w Małaszewiczach

 Informuje, że wysokość składki na Komitet rodzicielski w roku szkolnym 2022/2023

  • I rata 30 zł   do 15 listopada 2022r.
  • II rata – 30 zł  do  15 lutego 2022r. (w zależności czy odbędzie się choinka)

Proszę nie wpłacać całości.

 Pierwsze dziecko 30 zł, drugie 25 zł, kolejne 20 zł

Wpłaty można dokonać na konto RADY RODZICÓW przy Szkole Podstawowej w Małaszewiczach:

Bank Spółdzielczy Biała Podlaska: 31 8025 0007 0091 3010 2000 0010   

(do wychowawcy klasy albo w sekretariacie szkolnym)

Dnia 22 września 2022r. klasa IV b wraz z wychowawcą p. Ewą Stawską wybrała się na wycieczkę do Podolanki, aby uczcić Święto Pieczonego Ziemniaka. Pogoda nam dopisała, był piękny słoneczny dzień. Przed wyjściem ustaliliśmy zasady zachowania się w lesie. Podczas spaceru poznawaliśmy las różnymi zmysłami. Rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy leśne. Mogliśmy także wspólnie się pobawić, pograć w piłkę i pobiegać. Na koniec każdy miał możliwość spróbowania ziemniaka wyciągniętego prosto z ogniska. Wszędzie roznosił się taki zapach, że niektórzy prosili nawet o dokładki! To był miło i przyjemnie spędzony dzień!

Zapraszamy do galerii zdjęć.