Tegoroczne obchody Święta Patrona przypadają w 20 rocznicę nadania Zespołowi Szkół imienia Kornela Makuszyńskiego i 70 rocznicę śmierci Patrona. Uroczystość otworzyła Pani Dyrektor Katarzyna Krawczyk. Powitała miłych gości: p. Bogdana Daniluka – Zastępcę Wójta Gminy Terespol, p. Dominika Litwiniuka z Gminnego Centrum Kultury i p. Annę Borowińską - Komor - Przewodniczącą Rady Rodziców, a następnie przypomniała postać i literacki dorobek pisarza. Po uroczystym złożeniu kwiatów pod popiersiem Kornela Makuszyńskiego nastąpiło podsumowanie Konkursu Recytatorskiego  „Kornel Makuszyński - propagator uśmiechu, dobroci i wiary w człowieka”. Przewodniczący jury p. Dominik Litwiniuk przedstawił wyniki konkursu. W konkursie wzięło udział 20 uczniów, po 10 w każdej grupie wiekowej. Komisja po przesłuchaniu recytatorów wyłoniła laureatów. Klasy I-III: I miejsce – Maja Domańska, kl. II II miejsce – Olga Lewczuk, kl. Ib III miejsce – Klara Śreniawska, kl. Ia wyróżnienie – Marcel Siekierko, kl. Ib.

Klasy IV-VII:

I miejsce – Aleksandra Duda, kl. IV

II miejsce – Weronika Grom, kl. VII

III miejsce – Michał Pytka, kl. IV

wyróżnienie – Hanna Denisiuk, kl. VI.

Wszyscy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a następnie w Koncercie Laureatów zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie.

Niewątpliwe talenty mogli także wykazać uczniowie, którzy wzięli udział w Paradzie Postaci z bajek, baśni i bajeczek oraz bohaterów utworów  literatury dziecięcej i młodzieżowej. Parada miała charakter konkursowy, jury po dokładnym przyjrzeniu się prezentowanym przebraniom wybrało trzy najciekawsze postacie, w które wcielili się: Wojciech Mularski, kl. Ib Antoni Knigawka, kl. III Jakub Grom, kl. IV, za co zostali nagrodzeni książkami i dyplomami. Święto Patrona to także Święto Książki. Ona też była motywem i inspiracją naszego świętowania. Kolejny punkt programu z książką w roli głównej. W ramach kampanii „MAŁA KSIĄŻKA-WIELKI CZŁOWIEK” Instytut Książki przekazał uczniom klas I specjalną Wyprawkę Czytelniczą. Pani Dyrektor wręczyła wszystkim uczniom klas pierwszych wspomniane książkowe prezenty. Korzystając z uroczystych okoliczności wręczone zostały także nagrody za szkolne konkursy. Konkurs czytelniczy w klasie II wygrała Zuzanna Zientara i otrzymała piękną książeczkę, z kolei Konkurs „My też kiedyś byliśmy uczniami” zorganizowany z okazji Dnia Nauczyciela wyłonił liderki: Katarzynę Bojarską, Martynę Kulik i Zofię Mroczek.

Muzyczną oprawę przygotował p. Andrzej Maziejuk oraz Aleksandra Duda i Hanna Denisiuk, nad techniczną stroną prezentacji czuwał Michał Niczyporuk, prowadziła Weronika Grom, scenę przystroiła p. Ewa Stawska, salę przygotowała p. Dorota Tarkowska, a nad całością czuwały p. Małgorzata Patrejko i Danuta Płotnicka.

Zgodnie z polską tradycją 29 listopada 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Andrzejki i Katarzynki. Jest to ostatni czas hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. By przybliżyć młodzieży nasze wieloletnie tradycje związane z tymi świętami p. E. Stawska wraz z wychowankami przygotowała w sali 26 gazetkę ścienną. Organizatorem uroczystości był Samorząd Uczniowski. Nad bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwali wychowawcy klas i nauczyciele uczący. W tym dniu przy sali nr 1, na korytarzu powstał "kącik wróżb". Dziewczęta z kl. IV-VII oraz J. Kijuk z kasy V na ten moment zamienili się we wróżki i wróżbitów.Te niezwykłe, magiczne postaci przepowiedziały uczniom klas I-III i IV-VII przyszłość z kart, dłoni, wróżyły również ze szklanej kuli, magicznych serc, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy mógł wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Tego wieczoru była też dobra muzyka oraz kiermasz słodkości z którego dochód w wysokości 254,00 zł został przekazany na cele statutowe szkoły. Wszyscy bawili się wesoło do późnych godzin wieczornych.

Dziękujemy!

Samorząd Uczniowski

30 listopada 2023r. w naszej szkole odbył się Koncert profilaktycznyMałej Orkiestry Dni Naszych” pod hasłem „ Emocje”.

Odbiorcami były wszystkie grupy przedszkolne oraz klasy I-III, a także uczniowie klas IV-VII.

 W czasach szalonego tempa życia, stresu, nadmiaru bodźców i pogorszenia się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, którego efektem najczęściej jest ucieczka do świata wirtualnego, wokaliści zespołu poprzez swoje piosenki starali się pomóc dzieciom i młodzieży szkolnej w zrozumieniu tego, co mogą przeżywać w różnych stresujących sytuacjach, a także spełniać rolę muzycznej instrukcji obsługi najważniejszych emocji. Tytuły niektórych piosenek są najlepszym opisem przekazywanej merytorycznej treści edukacyjno – profilaktycznej: „Pan smutek, Pokonać gniew, Mały zazdrośnik, Wyrzuć focha, Kłamczuszek”.

Problematyka przekazywana przez wokalistów Małej Orkiestry Dni Naszych trafiała do umysłów i serc młodych ludzi. Mamy nadzieję, że ta nietypowa forma profilaktyki dała dzieciom i młodzieży szkolnej ważną lekcją podejmowania właściwych decyzji.

Pedagog szkolny

 

W poniedziałek, 27 listopada br. odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów klasy III. Przeprowadziły je członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Łobaczewa Małego. Uczniowie pod czujnym okiem instruktorek uczyli się robić potrawę tatarską „Pieremiacze”, wpisaną w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Listę Produktów Tradycyjnych. Podczas tych niecodziennych zajęć dzieci dowiedziały się, w jaki sposób zrobić ciasto i wykonać idealne sakiewki. Po zakończonej pracy odbyła się wspólna degustacja własnoręcznie przygotowanej potrawy.

Serdecznie dziękujemy „Aktywnym Kobietom” za możliwość udziału naszych uczniów w niezwykle atrakcyjnych warsztatach i wspólnie spędzony czas!

24 listopada 2023 r. z inicjatywy członków Samorządu Uczniowskiego świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Do obchodów chętnie przyłączyli się również wychowawcy klas I-III oraz pani D. Płotnicka, która przygotowała w bibliotece wystawkę poświęconą misiom. W tym dniu uczniowie klas młodszych mogli przynieść do szkoły pluszowego misia, zaś IV-VII mieli okazję przebrać się za misia. Za udział w akcji zarówno starsi jak i młodsi otrzymali od opiekunów Samorządu Uczniowskiego uwagi pozytywne. Klasa Ia na zajęciach edukacyjnych z panią A. Sołoducha tańczyła do piosenki o misiach i wykonywała pracę plastyczną związaną z tym świętem. Klasa Ib wraz z panią M. Mikołajczak przygotowywała opaski na głowę z bohaterami bajki „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”. Kl. II pod okiem wychowawczyni p. G. Wróblewskiej robiła ćwiczenia gimnastyczne z misiami oraz pracę plastyczną fakturą. Klasa III z panią E. Kijuk usprawniała motorykę małą, łączyła kropki i kolorowała ilustrację misia. Uczniów klas I-III w tym wyjątkowym dniu odwiedzili członkowie Samorządu Uczniowskiego z kl. VII P. Bandzerewicz i M. Niczyporuk, którzy przebrani w strój misia czytali w dwóch językach: polskim i angielskim fragment książki A. A. Milnea pt „ Chatka Puchatka”, „THE HOUSE AT POOH CORNER”. Celem akcji było zachęcenie uczniów do czytania i nauki języka obcego oraz częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej w celu oglądania wystawek tematycznych przygotowanych przez nauczyciela biblioteki oraz wypożyczania nowych i ciekawych książek. W klasach I-III i IV-VI na lekcji języka rosyjskiego prowadzonych przez p. J. Szydło i p. A. Wołosiuk uczniowie poznali historię tego święta, oglądali popularną na całym świecie bajkę o misiu „Masza i Niedźwiedź”, rozwiązywali test oraz wykonywali maskę misia.

Ten dzień w naszej szkole pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie w naszych wspomnieniach na długo.

 

 

D. Płotnicka

Samorząd Uczniowski

We wtorek, 21 listopada 2023 r. p. E. Suszczyńska- pedagog oraz Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów oraz nauczycieli do udziału w szkolnym Dniu Życzliwości i Pozdrowień, dniu dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Każdy, kto w tym dniu uśmiechnął się do drugiego człowieka, powiedział miłe słowo, był uprzejmym dla innych, pomógł komuś bezinteresownie włączył się w obchody tego święta.

Aby przybliżyć uczniom ideę tego wyjątkowego dnia pani E. Suszczyńska przygotowała na dolnym korytarzu gazetkę dla uczniów i rodziców pod tytułem „Życzliwość jest jak piękny kwiat, który rozkwita w sercu każdego z nas”. Pani A. Wołosiuk natomiast umieściła na tablicy ogłoszeń listę „magicznych słów”, które zarówno dorośli jak i dzieci powinni stosować na co dzień, a nie tylko od święta. W tym dniu na pierwszej godzinie lekcyjnej dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i inni pracownicy szkoły, losowali z Worka Życzliwości i Pozdrowień słowo, podziękowanie, które do końca dnia musieli przekazać wybranej osobie. Zarówno młodzież jak i uczniowie klas młodszych oglądali film edukacyjny „Podaj dalej”, dzięki któremu zrozumieli jak ważna jest życzliwość wobec drugiej osoby (kolegi, koleżanki).
Cała społeczność szkolna w tym dniu miała okazję do wpisywania na Drzewku Życzliwości (obok stołówki) pozdrowień dla dyrekcji, nauczycieli, wychowawców oraz kolegów i koleżanek. Dzieci, młodzież i dorośli nie zapomnieli o wpisywaniu miłych słów na Plakatach Życzliwości, które zostały rozwieszone na korytarzach szkolnych.

Dodatkowo każdy, kto w tym dniu ubrał się na żółto (przynajmniej jeden element garderoby: bluzka, sukienka, spódnica, spodnie, bluza, koszulka) otrzymał uwagę pozytywną za udział w akcji.

Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką dlatego DOBRY UCZYNEK - PODAJ DALEJ!

 

 

E. Suszczyńska

Samorząd Uczniowski