Patriotycznie i nostalgicznie, ale też śpiewająco – obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół im. K. Makuszyńskiego rozpoczęły się 9 listopada. Uroczystą akademię rozpoczęła p. dyrektor – Katarzyna Krawczyk,

która odwołała się do pięknych słów piosenki Marka Grechuty – „Wolność”:

„Bo wolność – to nie cel, lecz szansa,

by spełnić najpiękniejsze sny, marzenia (…)

 

Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć,

widzieć dobroć w oczach ich i szczęście (…).

A wolność, to królestwo dobrych słów,

mądrych myśli, pięknych snów,

to wiara w ludzi”.

Następnie p. dyrektor odczytała fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, należącego do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W dalszej części uczniowie pod kierunkiem p. Małgorzaty Sowa i p. Marii Mikołajczak zaprezentowali niezwykle wymowny montaż słowno – muzyczny, który uzmysłowił wszystkim, że droga Polaków do odzyskania niepodległości nie była prosta i wymagała wielu ofiar, abyśmy mogli żyć w wolnym, suwerennym kraju. O piękną oprawę muzyczną uroczystości zadbał chór szkolny pod kierunkiem p. Andrzeja Maziejuka.

W godzinach popołudniowych uczniowie zaprezentowali „Wieczornicę” społeczności lokalnej. Obecni na uroczystości Rodzice, Dziadkowie, Grono Pedagogiczne oraz emerytowani Nauczyciele i Pracownicy Szkoły nie kryli wzruszenia. Dla wszystkich była to niezwykle piękna i cenna lekcja historii, okazja do refleksji i zadumy.

Wyrazem naszego patriotyzmu było również przyłączenie się do akcji „Rekord dla Niepodległej”. 10 listopada o godz. 11.11 cała społeczność szkolna  uroczyście odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

11 listopada społeczność Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego aktywnie włączyła się w gminne obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz poczet sztandarowy uczestniczyli w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny oraz w uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym Bitwę pod Kobylanami. Uczestniczyliśmy również w uroczystym otwarciu odrestaurowanego Fortu. W pięknym obiekcie odbyło się podsumowanie konkursów okolicznościowych: plastycznego oraz konkursu na prezentację multimedialną. Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice naszej szkoły: Zofia Kurkowiak, Katarzyna Sowa, Paulina Krzyżanowska, które otrzymały pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody z rąk p. Doroty Szelest – Dyrektora GCK i p. Krzysztofa Iwaniuka – Wójta Gminy Terespol. Tego dnia mogliśmy również obejrzeć na żywo rekonstrukcję Bitwy pod Kobylanami z 1919 roku oraz uczestniczyć w Pikniku Niepodległościowym.