Pierwszy dzień astronomicznej wiosny to święto szczególne w uczniowskim kalendarzu. To popularny Dzień Wagarowicza, w którym celebrujemy odejście zimy i witamy Wiosnę, niekoniecznie siedząc w szkolnych ławach. W tym roku był to dzień wyjątkowy ponieważ opierał się na naszych polskich tradycjach ludowych. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu członków Samorządu Uczniowskiego, jego opiekunów i nauczycieli (organizatorów) harmonogram obfitował w wydarzenia związane z polskim folklorem. Już o godz. 8.00 nauczyciele czytali uczniom klas I-VIII  piękne polskie legendy o Warsie i Sawie, Smoku Wawelskim, Kwiecie Paproci, Lechu Czechu i Rusie i innych postaciach historycznych. Na drugiej godzinie lekcyjnej klasy młodsze rozwiązywały zagadki o Wiośnie i pięknie ozdabiały gałązki, które później prezentowały na forum szkoły podczas głównych uroczystości. Klasy starsze natomiast rozwiązywały test sprawdzający ich wiedzę przyrodniczą, dzięki któremu dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy np. Jak się nazywa największy ssak?, Ile nóg ma stonoga? itp. Dużym zainteresowaniem cieszył się przygotowany przez uczniów klasy IVA E. Małachowicz, M. Niczyporuk i Sz. Holca.  

Wiosenny bal dla uczniów klasy I i II, podczas którego dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju konkurencjach ludowych takich jak: szukanie czekoladowych jajek, tor przeszkód, malowanie twarzy itp. Na koniec wybrano Króla i Królową balu. Klasy od IV do VII na godzinie trzeciej lekcyjnej pracowały w grupach 5-6 osobowych i ilustrowały przysłowia ludowe związane z nadejściem wiosny, które później prezentowały na forum szkoły. Klasa VIII wspólnie z wychowawczynią przygotowała Marzannę, którą zgodnie z ludowym zwyczajem 21 marca topi się w pobliskiej rzece. To długa tradycja, pisał już o niej w XV wieku Jan Długosz w "Kronikach". Topienie słomianej kukły wyobrażało symboliczne zniszczenie zimy, śmierci oraz wszelkiego zła. Jak wiemy folklor to nie tylko architektura, sztuka, przysłowia czy legendy, to również przepiękne pieśni i stroje, które uczniowie zaprezentowali podczas konkursu piosenki o wiośnie pt. „Marzanno, marzanno, ty zimowa panno”. Nagrodą w konkursie był dyplom oraz dzień bez pracy domowej. Swoje umiejętności wokalne, teatralne i sportowe młodzież ZS im. K. Makuszyńskiego w Malaszewiczach zaprezentowała podczas konkursu organizowanego przez SU „Mam talent”. Wszyscy uczestnicy konkursu zajęli I miejsce i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody zasponsorowane przez Radę Rodziców.  Dużym zainteresowaniem wśród starszaków cieszyły się „Potyczki klasowe” czyli różnego rodzaju konkurencje polegające na wiązaniu krawata koledze, malowaniu paznokci, zaplataniu warkocza koleżance z klasy, rozpoznawaniu przedmiotów oraz te z podkładem muzycznym typu: ruchome krzesełka, taniec łamaniec czy taniec na gazecie. Nie zabrakło również konkurencji sportowych takich jak: przeciąganie liny, przynoszenie przedmiotów czy tor przeszkód.

Dzięki udziałowi w tym wyjątkowym dniu nie tylko pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat polskiego folkloru i kultury ludowej ale i świetnie się bawiliśmy czego dowodem jest fotorelacja na naszej stronie internetowej.



J. Moroz, J. Szydło, A. Wołosiuk,  A. Zaremba