Praktyczne porady pedagoga

Jak organizować dzieciom warunki do nauki w domu                                                           

                                                                                                      

Drodzy Rodzice !

Jak już wiecie, w okresie zawieszonych zajęć wprowadzamy zdalne nauczanie. obecny system nauczania jest czymś nowym zarówno dla uczniów,  jak i Was rodziców.

Chciałabym przedstawić Wam w skrócie, jak organizować sobie naukę z dzieckiem w domu, jak motywować dzieci do pracy, gdyż domyślam się, że nie jest to łatwe. Moim zamiarem jest choć odrobinę wesprzeć Was w tym trudnym zadaniu.

W związku z powyższym chciałabym podsunąć kilka pomysłów, które pomogą przetrwać ten trudny dla Nas wszystkich czas.

  1. Zadbajcie o pozytywną, wspierającą atmosferę w Waszych domach. Nauka jest ważna, ale jeszcze ważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa. Aby dzieci mogły się efektywnie uczyć, muszą czuć się bezpiecznie. Za jakiś czas nasze dzieci nie będą pamiętały koronawirusa, ale zapamiętają emocje, jakich doświadczały w tym czasie.
  2. Zadbajcie o siebie. Tak, Wam rodzicom należy się to w szczególności. Bo jeżeli Wy będziecie przemęczeni i sfrustrowani, nie będziecie mieli zasobów, aby zadbać o Wasze dzieci, nie tylko o naukę, ale też o inne, ważniejsze nawet potrzeby. Zróbcie coś dla siebie, nawet coś bardzo małego, coś co lubicie i co jest dla Was ważne i nie zapominajcie o tym każdego dnia.
  3. Dajmy sobie czas do odnalezienia się w tej nowej dla nas sytuacji, do popełniania mnóstwa błędów, bo przecież skąd mamy wiedzieć, jak to organizować, przecież pierwszy raz jesteśmy w takiej sytuacji. Ale też spróbujmy znaleźć jakieś plusy, przecież każdy medal ma dwie strony. Potraktujmy to jako wyzwanie, jako lekcję, z której można się wiele nauczyć o nas samych, o naszych relacjach, o szkole, o naszych dzieciach.

Kilka praktycznych wskazówek do organizacji nauczania w domu:

  1. Naukę zawsze lepiej zaczynać z rana, gdyż nasz mózg znacznie lepiej wtedy pracuje.
  2. Jak od dawna wiadomo śniadanie to podstawa, dlatego też przygotujcie dzieciom dobre śniadanie, aby nie uczyły się głodne. 
  3. Przygotujmy wygodne miejsce do nauki i ograniczmy wszystko, co może dzieci w danym czasie rozpraszać: wyłączmy telewizor, odłóżmy telefony, zadbajmy o ciszę.
  4. Gdy podczas nauki DZIECI napotkają na jakieś trudności, gdy nie wiedzą, co zrobić dalej, koniecznie!!! zróbmy im przerwę, wróćmy do zadania, gdy emocje opadną, gdy się wyciszą.
  5. Starajmy się nie doprowadzać do sytuacji konfliktowych, gdy nasze dziecko nie chce się uczyć. Spytajmy dlaczego, jaką ma trudność, starajmy się mu pomóc, nie zostawiajmy ich w tym momencie samych. Nigdy nie rozmawiajcie w silnych, negatywnych emocjach, wtedy zawsze róbcie przerwę.
  6. Dbajcie o to, aby Wasze dzieci nie chodziły późno spać i aby dwie godziny przed snem nie korzystały już z urządzeń elektronicznych. Higiena snu jest ogromnie ważna.
  7. Koniecznie róbcie przerwy dostosowane do indywidualnych potrzeb Waszych dzieci, chyba że dziecko nie zgłasza takiej potrzeby.
  8. Szukajmy wsparcia w trudnych sytuacjach. Nawiążcie kontakt z nauczycielami, jeżeli macie trudności, jeżeli czegoś nie wiecie, albo nie dajecie rady, oni chętnie pomogą, sami też są w nowej sytuacji i też się uczą.
  9. To jest też dobry czas, aby przyjrzeć się swojemu dziecku z uwagą. Zobaczyć, jakie przedmioty lubi, a jakich nie lubi, czego w ogóle uczy się w szkole, co go interesuje, w czym jest dobre, a co sprawia mu więcej trudności
  10. Ustalmy jakiś limit, ograniczony czas nauki domowej i pilnujmy tego, jeżeli nie zdążymy zrobić wszystkiego, trudno, mamy jeszcze mnóstwo innych, ważnych spraw do zrobienia.

Drodzy Rodzice, pamiętajcie, że nie jesteście sami. Możecie korzystać z pomocy mojej, dyrekcji i  innych nauczycieli. Może to jest też dobry czas na to, aby zastanowić się, po co nam szkoła, czego od niej oczekujemy, czego chcemy nauczyć nasze dzieci, czego oczekujemy od naszych nauczycieli.

PRAKTYCZNE PORADY DLA UCZNIÓW

JAK SKUTECZNIE MOBILIZOWAĆ SIĘ DO NAUKI W DOMU?

  • PLANUJ ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania- pobudka, śniadanie np. o godz. 800, od 900 do 1000 nauka (wykonywanie zadań) np. z j. polskiego, od 1015 do 1100
    z matematyki, 1100-1200 przerwa – odpoczynek, drugie śniadanie itd.
  • ZAPISUJ ! Skorzystaj z planera dnia / tygodnia.
    Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczasz.
  • PRZYGOTUJ SIĘ ! Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz komórkę i telewizor.
  • RÓB PRZERWY ! Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, zrób krótką przerwę, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu w trakcie przerwy – to wciąga i ciężko będzie Ci wrócić do nauki.
  • ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ ! Pij dużo wody (mózg to lubi),
    jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów.
  • NIE PANIKUJ ! Sytuacja jest wyjątkowa, trudna
    i niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Jesteś
    w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie.
    Wbrew pozorom bardzo wiele zależy od Ciebie:
  • nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często – postaraj się selekcjonować informacje,
  • zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami,
  • swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków,
  • dbaj o siebie, często myj ręce, wietrz swój pokój,
  • zrób coś, co Cię relaksuje np. namaluj ciekawy obrazek.
  • PAMIĘTAJ ! Nie jesteś sam ! Jesteśmy w kontakcie i zawsze możesz do mnie napisać – w każdej sprawie.

                                                      

                                                        

UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI

PORADY DLA RODZICÓW

            W związku z zaistniałą sytuacją w naszym kraju i brakiem bezpośredniego kontaktu z Państwem i dziećmi przypominam o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Internet i social media to obecnie najbardziej wykorzystywane medium, a funkcjonowanie dorastającego pokolenia w wirtualnym świecie jest równoległe ze światem rzeczywistym. Używane do pracy i nauki, jest również narzędziem komunikacji i źródłem rozrywki. Mam nadzieję, że poniższe wskazówki przydadzą się Państwu, aby dzieci były bezpieczne w sieci.

  1. Rozmawiaj – to najprostsza, ale i najskuteczniejsza rada. Stale pytaj i dyskutuj
    z dzieckiem. Dzięki wartościowej rozmowie masz szansę poznawać cyfrowy świat razem z dzieckiem.
  2. Ustal jasne zasady – jasno komunikuj, czego dziecko nie może robić w Internecie. Wskaż rzeczy zakazane, takie jak: podawanie numeru telefonu czy publikowanie rodzinnych zdjęć. Ważne, by każdy z członków rodziny został poinformowany
    o wprowadzonych ustaleniach.
  3. Nie odcinaj dziecka od Internetu, ucz mądrego korzystania – dziś Internet jest powszechnym zjawiskiem od którego nie da się uciec. Całkowity zakaz korzystania
    z sieci nie jest rozwiązaniem. Taka izolacja może mieć negatywnie skutki i utrudnić dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie.
  4. Naucz zasady ograniczonego zaufania – młody internauta powinien mieć świadomość specyfiki konsumowanych treści. Warto uczulić dziecko, że ktoś po drugiej stronie monitora może zwyczajnie kłamać, informacja przeczytana na portalu wcale nie musi być prawdziwa, a oglądane zdjęcia zmanipulowane graficzne.
  5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści – stały monitoring pozwala na kontrolowanie treści udostępnianych dla naszych dzieci. Zgłaszanie niepożądanych treści do odpowiednich organów pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenie.
  6. Bądź wyrozumiały – nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której działania w Internecie będą tematem tabu. Rozmawiaj bez oceniania i złości. W obawie przed karą dziecko może się nie przyznać do pewnych zachowań, lepiej, że poinformuje Cię o czymś
    i wspólnie ustalicie dalsze działania.
  7. Ustal zasady komunikacji – naucz dziecko wszystkich funkcjonalności mediów społecznościowych i tego, jak zarządzać informacjami na własny temat.
  8. Obserwuj – monitoruj przestrzeganie ustalonych zasad i reaguj na dynamiczne zmiany w przestrzeni internetowej. Towarzysząc dziecku w codziennych aktywnościach, masz szansę na bieżąco śledzić trendy pojawiające się w Internecie.
  9. Kontroluj także urządzenia mobilne – pamiętaj, że dziś dostęp do Internetu z poziomu telefonu komórkowego staje się normą. Ponad 85% dzieci w Polsce posiada własny telefon.
  10. Nie zapominaj o plusach korzystania z Internetu - chociażby zdalna nauka, którą obecnie praktykujemy.

Najważniejsze, aby mówić dzieciom prawdę o Internecie. Nie chodzi o budowanie siatki zakazów, ale o obustronne zrozumienie tematu. Pamiętajmy, by nauczyć dziecko właściwej reakcji na szkodliwe treści, a także uzmysłowić konsekwencje ryzykownych zachowań.

Zachęcam również Państwa do zapoznania się z bezpłatnymi programami oferującymi kontrolę rodzicielską, które pozwolą w zabezpieczeniu komputera przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi: Kaspersky Safe Kids Free , K9 Web Protection.

 

UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI PORADY DLA UCZNIÓW

     

Podczas nauki czy zabawy przez Internet nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie!

Przypominamy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga Waszą naukę i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że będziecie korzystać z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Na stronie Dziecko w sieci opublikowane
zostały zasady bezpiecznego poruszania się w sieci. Przeczytaj je i zawsze ich przestrzegaj!

https://www.youtube.com/watch?v=jXPJgcbc1zQ

https://www.youtube.com/watch?v=OSb4xcjeF0s

https://www.youtube.com/watch?v=imLz4TTZ3iw

Pamiętaj!

  1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się
    nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
  2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
  3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
  4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na
    nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
  6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
  8. Szanuj innych użytkowników Internetu.  Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
  9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi
    w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
  10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to
    z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie
    w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
  11. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych
    załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
  12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
  13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
  14. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
  15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię
    niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
  16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.
  17. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy
    i zgody rodziców.
  18. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami
    i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program.

Źródło: www.dzieckowsieci.pl

Pozdrawiam Was serdecznie

Elżbieta Suszczyńska