W dniach 17 – 19 marca 2021 r. odbędzie się próbny egzamin w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty. Próbny egzamin odbędzie się w formie stacjonarnej (w szkole):

- 17 marca 2021 r. (środa), godz. 9.00 – próbny egzamin z języka polskiego;

- 18 marca 2021 r. (czwartek), godz. 9.00 – próbny egzamin z matematyki;

- 19 marca 2021 r. (piątek), godz. 9.00 – próbny egzamin z języka obcego nowożytnego (język angielski, język rosyjski).

Uczniów dojeżdżających przywożą na egzamin próbny i odbierają rodzice.

Próbny egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym, tj. dania uczniom szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie oraz diagnostycznym, tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia.

Próbny egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi).

Szczegółowe informacje związane z organizacją egzaminu próbnego zostaną uczniom przekazane poprzez e- dziennik.

Próbny egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.

Uwzględniając wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji i Nauki i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. testów diagnostycznych w warunkach pandemii, informujemy, że próbny egzamin zostanie przeprowadzony zgodnie z przedstawionymi poniżej uwarunkowaniami.

1. Uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8.30 i oczekują na wejście przed budynkiem szkoły, w bezpiecznej odległości 1,5 m.

2. Na egzamin próbny może przyjść wyłącznie uczeń bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID- 19.

3. Uczeń nie może przyjść na próbny egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sam jest objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

4. Rodzic/opiekun prawny nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły.

5. Uczniowie nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy.

6. Na próbnym egzaminie każdy uczeń korzysta z własnych przyborów piśmienniczych (długopis lub pióro z czarnym tuszem), a w przypadku próbnego egzaminu z matematyki również linijki.

7. Uczniowie nie mogą pożyczać przyborów od innych uczniów.

8. Na próbny egzamin uczeń może przynieść własną małą butelkę z wodą.

9. Czekając na wejście do szkoły albo sali, w której przeprowadzany jest próbny egzamin, uczniowie zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.

10. Uczniowie są obowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali, w której jest przeprowadzany próbny egzamin. Po zajęciu miejsca w sali (w trakcie egzaminu) uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:

a) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie;

b) wychodzi do toalety;

c) kończy pracę z arkuszem egzaminu próbnego i wychodzi z sali.

11. Uczniowie mogą, jeśli uważają to za właściwe, mieć zakryte usta i nos w trakcie próbnego egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.

12. Jeżeli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby, nauczyciel informuje o tym dyrektora szkoły, który zapewnia odizolowanie ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób. Dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania go ze szkoły, a w razie pogarszania się stanu zdrowia ucznia – także pogotowie ratunkowe.