,,Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”

                                                                  (Cyprian Kamil Norwid)

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób z powodu pandemii. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

1 Maja obchodzi się Międzynarodowe Święto Pracy  nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

 

2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Polonii.

Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały kolor  oznacza czystość, niewinność i dobro, zaś czerwony: ogień, waleczność, odwagę.

W tym   roku obchodzimy 230 Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 maja była próbą ratowania  zagrożonego bytu państwa, które w 1772 roku uległo pierwszemu rozbiorowi. Jej ogromną zasługą było  rozbudzenie nadziei na niepodległość, a także wskrzeszenie uczuć patriotycznych w wielu kręgach społeczeństwa.

Dziś przypominamy karty historii po to, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości,  które pozwalały Polakom przetrwać trudne czasy niewoli.  Pamiętajmy, aby w tych ważnych dniach wywiesić flagę, śpiewać patriotyczne piosenki, poszerzać wiedzę. W ten sposób okazujemy nasz prawdziwy patriotyzm.

Zapraszam do zapoznania się z prezentacją o Konstytucji 3 Maja.