1 Dzień – 29 września 2021 r.

29 września 2021 r. o godzinie 5.00 czterdzieścioro uczestników wycieczki z klas VII a, VII b, VIII a i VIII b spotkało się przed szkołą. Po trwającej pół dnia podróży zwiedziliśmy Obóz Auschwitz, który stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Obóz utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Podzieleni na dwie grupy zostaliśmy oprowadzeni przez przewodników najpierw przez Auschwitz I, gdzie zobaczyliśmy: bramę „Arbeit macht frei”, plac apelowy, blok 6 (warunki egzystencji), blok 10 (eksperymenty medyczne),  dziedziniec (znaczenie w obozowym terrorze), piętro bloku 4 (model komory gazowej), blok 5 (mienie Ofiar), komorę gazową i krematorium.

Następnie zwiedziliśmy Auschwitz II-Birkenau: bramę Śmierci, rampę (warunki transportu, selekcje), ruiny komory gazowej i krematorium nr II lub nr III, barak dziecięcy w obozie kobiecym (warunki egzystencji i los dzieci). Po opuszczeniu terenu Auschwitz w naszej pamięci na długo pozostanie apel:

Pamięć nie jest dana raz na zawsze. W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali, musimy wspólnie starać się ją budować na tym co nam pozostaje.

Dzień zakończyliśmy obiadokolacją.

 

 2 Dzień - 30 września 2021 r.

Była to całodzienna wizyta w parku rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorze rozmieszczonym na 43 hektarach. Czekały tam na nas prawdziwe wyzwania – pełne adrenaliny i szalonych przygód najwyższe, najszybsze i najbardziej wymagające atrakcje m.in.: Viking Roller-Coaster – ogromna kolejka górska, Atlantis – Wodna Kraina i Dzika Rzeka, Splash Battle – Wodna Batalia na Łodziach.

Najwięcej emocji wzbudziły: Hyperion  - Mega Roller Coaster najszybszy (142 km/h) w całej Europie i Zadra (najwyższy na świecie WOODEN ROLLER COASTER).

Po niesamowitych emocjach była obiadokolacja i przejazd do Krakowa do miejsca zakwaterowania.

3 Dzień - 1 października 2021 r.

Dzień upłynął nam na zwiedzaniu Krakowa z przewodnikiem. Nasz spacer zaczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego (obowiązkowe spotkanie i zdjęcie ze smokiem).

Później zwiedziliśmy Katedrę Wawelską (wspięliśmy się do Dzwonu Zygmunta i dotknęliśmy jego serca), dziedziniec zamkowy, przeszliśmy Traktem Królewskim: ul. Kanoniczną z Domem Długosza, ul. Grodzką. Po drodze zobaczyliśmy Pałac Biskupów Krakowskich na Franciszkańskiej oraz Kamienicę Dziekańską, w której mieszkał biskup Karol Wojtyła. Na Rynku Głównym zwiedziliśmy Sukiennice, Bazylikę Mariacką (wysłuchaliśmy też hejnału). Następnie zobaczyliśmy Bramę Floriańską, Barbakan, pl. Matejki z pomnikiem grunwaldzkim.

Na zakończenie posililiśmy pierogami i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Krótko przed północą „rozśpiewany autokar” wjechał do Małaszewicz. Na wycieczkowiczów czekali już stęsknieni rodzice. Dobre wspomnienia z wycieczki pozostaną na długo w pamięci uczestników i opiekunów (p. E. Suszczyńskiej, p. G. Wróblewskiej i p. E. Brodackiej).