Władysław Broniewski
"Zaduszki"
W dniu Zaduszek, w czas jesieni,
    odwiedzamy bliskich groby,
    zapalamy, zasmuceni,
    małe lampki - znak żałoby.
 
    Światła cmentarz rozjaśniły,
    że aż łuna bije w dali,
    lecz i takie są mogiły,
    gdzie nikt lampki nie zapali.

Już po raz trzeci uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Jest to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich, nauczycieli, pracowników szkoły i tych, którzy zapisali się w historii zarówno tej ogólnonarodowej, jak i lokalnej.
            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani historią danego miejsca, regionu i społeczności.

            W ramach akcji uczniowie ZS im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach porządkowali bezimienne i opuszczone groby, odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali związane z nimi historie.

Klasa III a wraz z p. M. Mikołajczak oraz klasa III b - z p. G. Wróblewską porządkowała bezimienne i opuszczone groby przy torach i paliła znicze. Był to czas zadumy nad losem ludzi w czasach II wojny światowej. Od 1936 r. w Małaszewiczach było lotnisko wojskowe, które Niemcy 1 września 1939 r. zbombardowali wraz z bazą Wojskowego Ośrodka Spadochronowego. W czasie spaceru opiekunowie pokazali uczniom teren po byłym lotnisku. Chwilą ciszy uczcili pamięć tych, którzy polegli. Była to dobra lekcja historii i szacunku dla zmarłych.

Klasa II wraz z wychowawczynią p. A. Sołoducha w Dzień Zaduszny udała się na pobliski cmentarzu i na grób nieznanego żołnierza by zapalić znicz pamięci.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: M. Niczyporu, A. Hołownia i M. Niczyporuk pod opieką p. D. Tarkowskiej zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli oraz nieznanych żołnierzy.

Uczniowie kl. V, III b i VIIb, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz p. E. Stawska przygotowali gazetki ścienne poświęcone zmarłym.

Nauczyciele świetlicy wykonali ze swoimi podopiecznymi prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Pani M. Sowa, nauczyciel historii i wychowawca klasy V zorganizowała wycieczkę patriotyczną podczas której uczniowie oddali hołd i zapalili symboliczne znicze z biało-czerwonymi chorągiewkami w miejscach upamiętniających walkę o wolność Ojczyzny min: przy pomniku Powstania Styczniowego w Białej Podlaskiej oraz przy pomniku bitwy pod Kobylanami w 1919 r.

Uczniowie klasy VIIIa i VIIIb podczas wycieczki do Białej Podlaskiej poprzez film „Mistrz” poznali historię pięściarza, który w 1939 r. brał udział w obronie Warszawy, następnie został schwytany przez Niemców i trafił do obozu w Auschwitz. Przed obejrzeniem wystawy pt. „Złamane skrzydła” znajdującej się w Dziele Międzyfortyfikacyjnym w Kobylanach zapalili znicze przed pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 1 września 1939 r.

W październiku klasy VIII pod opieką p. M. Sowy oraz wychowawców p. E. Suszyńskiej i A. Wołosiuk pojechali na wycieczkę do Białej Podlaskiej, gdzie zostali wprowadzeni w świat wartości i patriotyzmu na podstawie filmu „Wyszyński-zemsta czy przebaczenie” i odwiedzili miejsca straceń z okresu II wojny światowej.

Uczniowie klas I-III i IV- VIII wzięli udział w konkursie dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Terespol „Kto Ty jesteś?” organizowanym przez GCK w Kobylanach w ramach akcji  ...bo Niepodległa jest dla wszystkich.

            Bardzo dziękujemy nauczycielom i uczniom za zaangażowanie i pomoc podczas realizacji przedsięwzięć.

                                                                                                          Samorząd Uczniowski

DYPLOM