W dniach 16-18 maja br. uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych i turystycznych tego regionu.

Pierwszym punktem programu był Zagnańsk, gdzie mogliśmy zobaczyć „świętokrzyskiego staruszka” – Dąb Bartek, który jest jednym z najstarszych dębów w Polsce. Następnie w Oblęgorku podziwialiśmy pałacyk polskiego noblisty – Henryka Sienkiewicza (wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową), w którym znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Ostatnią atrakcją tego dnia było było zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Przewodnik przybliżył nam historię zamku, opowiedział o jego mieszkańcach i krążących legendach, a z dziedzińca mogliśmy zachwycać się niezwykle malowniczą panoramą.

Drugiego dnia wyruszyliśmy do Krajna. Po emocjonującym seansie w Kinie 6D niezapomnianych wrażeń doznaliśmy w Parku Rozrywki i Miniatur. Mogliśmy podziwiać miniatury najsłynniejszych miejsc świata, m. in. Bazylikę Św. Piotra w Rzymie, Wodospad Niagara, Wieżę Eiffla czy Piramidę Cheopsa. Kolejnym celem naszej podróży była Święta Katarzyna – jedna z najważniejszych miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Zobaczyliśmy tam klasztor klauzurowy sióstr Bernardynek, kapliczkę Stefana Żeromskiego, a także weszliśmy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego – słynnej Puszczy Jodłowej, gdzie znajduje się magiczne źródełko i kapliczka św. Franciszka. Według miejscowej tradycji woda ze źródełka ma cudowne właściwości – leczy choroby oczu oraz spełnia marzenia. Następnie w Muzeum Minerałów i Skamieniałości mieliśmy okazję poszerzyć wiedzę na temat kamieni szlachetnych oraz uczestniczyć w pokazie szlifowania krzemienia pasiastego. W godzinach popołudniowych, wśród buków, jodeł i śpiewu ptaków wędrowaliśmy na Święty Krzyż, nazywany też Łysą Górą, który owiany jest legendami, przekazami o świętokrzyskich czarownicach oraz słynnych sabatach. Z platformy widokowej podziwialiśmy świętokrzyskie gołoborza i wspaniałe widoki. Zwiedziliśmy również pobenedyktyński zespół klasztorny, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze. Po obiadokolacji i czasie wolnym przyszedł czas na dyskotekę w pensjonacie „Jodłowy Dwór”.

Trzeciego dnia okazało się, że nasz pensjonat skrywa wiele tajemnic. Tuż za nim znajduje się magiczna wioska „BabyJagowo”, w której mogliśmy poczuć się jak bohaterowie bajek. Spotkaliśmy Babę Jagę, Zbója Madeja i poczuliśmy dreszczyk emocji w tunelu strachu. Przed południem wyruszyliśmy do stolicy województwa świętokrzyskiego. Pani przewodnik zaangażowała nas do „gry miejskiej” w centrum Kielc. Wykonując kolejne zadania mieliśmy możliwość poznania historii miasta, legend z nim związanych i najcenniejszych obiektów. Niezwykle ciekawą lekcję historii połączoną z warsztatami mieliśmy w Muzeum Pamięci Narodowej – dawnym więzieniu kieleckim, które powstało w hołdzie więźniom i ofiarom zbrodni hitlerowskich i stalinowskich. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie ruin Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, które wywarły na wszystkich ogromne wrażenie.

Uczniowie wraz z wychowawcami – p. Dorotą Tarkowską i p. Małgorzatą Sowa oraz opiekunem – panią dyrektor Katarzyną Krawczyk spędzili  wspaniałe chwile, które na długo pozostaną w pamięci. Pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień oczekujemy kolejnej wspólnej wycieczki, bo przecież podróże kształcą

Koszt całkowity wycieczki: 26130,00 zł

Kwota wsparcia finansowego ze środków MEiN: 15000,00 zł

Kwota wkładu własnego: 11130,00 zł