Akcja Narodowego Czytania zainicjowana została przez Prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego, w 2012r. Pierwszą lekturą Akcji była nasza epopeja narodowa - "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W kolejnym roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano miedzy innymi: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie, a w 2020 „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Rok później w całej Polsce i na świecie, także w naszej szkole, czytano Moralność pani Dulskiej”. Lekturą jedenastej odsłony Narodowego Czytania, roku 2022, został utwór Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”.

Nasza szkoła postanowiła włączyć się w Akcję i zaprosić do współudziału naszych przyjaciół. Z radością powitaliśmy panie – Feliksę Cieniuch, Jadwigę Sawicką i Jadwigę Turula. Z przyjemnością i zainteresowanien wysłuchaliśmy interpretacji ballad „To lubię” i „Romantyczność” oraz powiastki „Rękawiczka”. Wszystkie panie w przeszłości pełniły funkcję dyrektora naszej szkoły. W Narodowym Czytaniu wzięli oczywiście udział nasi uczniowie. Ballada „Powrót taty” czytana z podziałem na role przez uczniów klasy VI spotkała się z uznaniem publiczności. Ostatnią zaprezentowaną balladą była „Pani Twardowska”. Utwór czytały panie - dyrektor Katarzyna Krawczyk, Małgorzata Sowa oraz Danuta Płotnicka.

Spotkanie było wspólnym świętem czytelnictwa, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII.

Serdecznie dziękujemy wszystkim czytajacym i zapraszamy za rok.

M. Patrejko, D.Płotnicka