Tradycyjnie 26 września od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską Obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. My również w naszej szkole świętujemy ten dzień. W tym roku szkolnym, nauczyciele języków obcych p. J. Moroz, p. D. Walo i p. A. Wołosiuk przeprowadzili ciekawe zajęcia podczas których uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto uczyć się języków obcych, poznali techniki uczenia się, programy do nauki języków, rozwiązywali quizy i dobrze się bawili. Panie ogłosiły akcję, która polegała na wyszukaniu ukrytych w budynku szkoły (szatnia, stołówka, korytarz górny, korytarz dolny) flag i odgadnięciu nazw krajów. Uczniowie klas I-III musieli odszukać i rozpoznać flagi sześciu państw, zaś uczniowie klas IV-VIII dwanastu. Za przesłanie poprzez e-dziennik prawidłowych odpowiedzi otrzymali uwagę pozytywną. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, lecz nie każdemu udało się rozpoznać wszystkie kraje. Na zajęciach języka angielskiego z p. D. Walo młodzież łączyła przywitania w języku obcym z odpowiednią flagą i rozwiązywała quiz o krajach europejskich. Pani A. Wołosiuk przedstawiła uczniom kl. I-III tajne metody uczenia się języków obcych wg Świnki Peppy oraz piosenkę z Krainy Lodu, która została przetłumaczona na 25 języków w tym Serbski i Mandaryński. Klasy starsze na języku rosyjskim poznały ciekawostki o językach, rozpoznawały język po nagraniu i za pomocą aplikacji LearningApps.org wyszukiwały języki obce na mapie. Pani J. Moroz wspólnie ze swoją klasą VIIIB przygotowała piękną gazetkę w sali nr 25 na temat Europejskiego Dnia Języków Obcych. Uczniowie brali udział w lekcji opartej na metodach stacji dydaktycznych, łączyli flagi ze zdaniami w językach obcych oraz wykonywali zadania z wykorzystaniem kodów QR i aplikacji mobilnej Kahoot! Na szkolnych korytarzach nie zabrakło w tym dniu dekoracji z symbolami państw oraz ich najważniejszymi zabytkami, a także popularnych sentencji o językach. Również Samorząd Uczniowski włączył się w obchody tego święta i przygotował gazetkę pt. Dzień Języków Obcych, na której zostały wyeksponowane prace plastyczne uczennicy klasy VIIIB U. Kuśmierczyk oraz słowa i wyrażenia w języku czeskim, angielskim i niemieckim, które w tym dniu często wybrzmiewały z ust uczniów zwłaszcza podczas przerw. Śmiało można zaliczyć ten dzień do udanych ponieważ przez cały czas w szkole panowała atmosfera nauki i dobrej zabawy.

 

Nauczyciele języków obcych.

27 września w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe z zakresu edukacji cyfrowej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.  Mobilne Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna, której celem jest aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem i wzbudzanie zainteresowania nowoczesnymi technologiami. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas IV–VI podzieleni na grupy 10 -15 osobowe. Edukatorzy poprowadzili 8 godzin lekcyjnych. Zajęcia pokazowe dotyczyły następujących bloków tematycznych:

DRUK 3D - wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Młodzież w ciągu 1 godziny lekcyjnej zapoznawała się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować.

 

JAK WIDZI KOMPUTER? – uczniowie zostali wprowadzeni w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Młodzież w ciągu 45 minut zapoznawała się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat tzw. “Sztucznej Inteligencji”.

Rada Rodziców Zespołu Szkół im.Kornela Makuszyńskiego Szkoła Podstawowa w Małaszewiczach

 Informuje, że wysokość składki na Komitet rodzicielski w roku szkolnym 2022/2023

 • I rata 30 zł   do 15 listopada 2022r.
 • II rata – 30 zł  do  15 lutego 2022r. (w zależności czy odbędzie się choinka)

Proszę nie wpłacać całości.

 Pierwsze dziecko 30 zł, drugie 25 zł, kolejne 20 zł

Wpłaty można dokonać na konto RADY RODZICÓW przy Szkole Podstawowej w Małaszewiczach:

Bank Spółdzielczy Biała Podlaska: 31 8025 0007 0091 3010 2000 0010   

(do wychowawcy klasy albo w sekretariacie szkolnym)

Akcja Narodowego Czytania zainicjowana została przez Prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego, w 2012r. Pierwszą lekturą Akcji była nasza epopeja narodowa - "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W kolejnym roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano miedzy innymi: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie, a w 2020 „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Rok później w całej Polsce i na świecie, także w naszej szkole, czytano Moralność pani Dulskiej”. Lekturą jedenastej odsłony Narodowego Czytania, roku 2022, został utwór Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”.

Nasza szkoła postanowiła włączyć się w Akcję i zaprosić do współudziału naszych przyjaciół. Z radością powitaliśmy panie – Feliksę Cieniuch, Jadwigę Sawicką i Jadwigę Turula. Z przyjemnością i zainteresowanien wysłuchaliśmy interpretacji ballad „To lubię” i „Romantyczność” oraz powiastki „Rękawiczka”. Wszystkie panie w przeszłości pełniły funkcję dyrektora naszej szkoły. W Narodowym Czytaniu wzięli oczywiście udział nasi uczniowie. Ballada „Powrót taty” czytana z podziałem na role przez uczniów klasy VI spotkała się z uznaniem publiczności. Ostatnią zaprezentowaną balladą była „Pani Twardowska”. Utwór czytały panie - dyrektor Katarzyna Krawczyk, Małgorzata Sowa oraz Danuta Płotnicka.

Spotkanie było wspólnym świętem czytelnictwa, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII.

Serdecznie dziękujemy wszystkim czytajacym i zapraszamy za rok.

M. Patrejko, D.Płotnicka

Lista rzeczy niezbędnych dla pierwszoklasisty:

Komplet książek– we wrześniu dzieci wypożyczą z biblioteki podręczniki i ćwiczenia do wszystkich edukacji.

Zeszyty- wszystkie bez marginesów

 • 2 zeszyty 16 kartkowe w trzy linie ( najlepiej czerwono- niebieskie, lub wyraźnie zaznaczone grube i cienkie linie.)
 • 2 zeszyty 16 kartkowe w kratkę
 • Zeszyt do kontaktów z rodzicami 16 kartkowy w kratkę

Tornister

Pudełko śniadaniowe +bidon Piórnik, a w nim:

 • ołówek HB 2x
 • temperówka
 • gumka
 • klej w sztyfcie
 • linijka ( 15-20 cm, z widoczną podziałką)
 • nożyczki ( z zaokrąglonymi końcami)
 • kredki ołówkowe ( minimum 8 podstawowych kolorów) -

Przybory do szafki dziecka: ( podpisane i spakowane w reklamówce)

 • farby plakatowe 12 kolorów + 2 pędzle o różnej grubości + pojemnik na wodę z przykrywką
 • farby akwarelowe
 • blok A4 biały 2x
 • blok A4 kolorowy 2x
 • blok techniczny kolorowy A4 i A3
 • blok biały techniczny A4- 2 x i A3 x 2x
 • papier kolorowy wycinankowy
 • plastelina 12 kolorów
 • 1 teczka na prace domowe ( sztywna z rączka)
 • kredki : świecowe, pastelowe mokre, pastelowe suche - mazaki

Strój gimnastyczny: granatowe/ czarne spodenki, biała koszulka,– wszystko spakowane w podpisany woreczek.

Obuwie na zmianę w woreczku

Strój galowy: granatowe/ czarne spodnie/ spódniczka, biała bluzka – na rozpoczęcie roku szkolnego i inne szkolne uroczystości.

 

 

  Dobra rada:

Worek ze strojem gimnastycznym, worek z obuwiem zmiennym, tornister i inne przybory należące do dziecka należy obowiązkowo podpisać. Nowa sytuacja, emocje, obowiązki, mogą sprawić, że pierwszoklasista zapomni, które rzeczy są jego lub zwyczajnie je pomyli.

 

DO ZOBACZENIA W PIERWSZEJ KLASIE!