W ramach akcji MEN ,,Razem na Święta” 21 grudnia 2020 p. dyrektor Katarzyna Krawczyk  wraz z opiekunem  Szkolnego Koła Wolontariatu i  przedstawicielem społeczności uczniowskiej Jakubem Kijukiem- uczniem klasy II b odwiedzili p. Feliksę Cieniuch - byłą  dyrektor naszej szkoły i mieszkankę Małaszewicz. Złożono życzenia świąteczne, Kuba wręczył własnoręcznie wykonaną bombkę oraz przekazano na indywidualną prośę karmnik. Pani Cieniuch systematycznie w okresie jesienno-zimowym dokarmia ptaki i stary karmnik uległ zniszczeniu, dlatego po ogłoszeniu akcji ,,Karmnik” Weronika Grom z klasy IV i Jakub Grom z klasy I przynieśli piękny domek dla ptaszków.

Mamy nadzieję, że nasi skrzydlaci przyjaciele odwdzięczą się pięknym śpiewem.

Starajmy się, aby każdy dzień w roku był pełen życzliwości i wzajemnego zrozumienia potrzeb drugiego człowieka. Pomagać może każdy i wszędzie.

Opiekunowie

 Szkolnego Koła Wolontariatu

W tym roku nie mogliśmy się spotkać z naszymi kolegami, koleżankami i pedagogami przy wigilijnym stole i złożyć sobie życzenia, dla tego Samorząd Uczniowski wyszedł
z inicjatywą i ogłosił akcję pt. „Życzenia świąteczne on-line”. Akcja skierowana była do uczniów i nauczycieli ZS. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach i polegała na przesłaniu życzeń świątecznych dla bliskiej osoby w dowolnej formie. Życzenia można było przesyłać na podany adres e-mail od 10 grudnia 2020 r. do 20 grudnia 2020 r. W tym roku niemal
w każdej kartce znalazły się życzenia dotyczące zdrowia i spokoju. Wszystkie życzenia były wyjątkowe. Kartki możecie obejrzeć w galerii na stronie internetowej szkoły.

Mamy nadzieję, że życzenia i kartki świąteczne Wam się podobały i na nie jednej twarzy pojawił się uśmiech.

Pozdrawiamy i życzymy wszystkiego najlepszego w  Nowym 2021 Roku!

                                                                                   Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

 

Sanki, łyżwy, narty, kuligi a nawet… wędrówki po górach – lista zimowych aktywności jest bardzo długa. Ferie to czas odpoczynku i dobrej zabawy dla dzieci, ale także ich rodziców. Niestety w roku szkolnym 2020/2021, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną związaną z COVID-19 i wprowadzone obostrzenia  zimowe aktywności zostały ograniczone.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich tegoroczne ferie spędzimy w domach.

Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, kontaktami z bliskimi. Jednak zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Odpocznijcie, nabierzcie sił i motywacji do dalszej nauki.

Czas spędzony w domu podczas ferii wcale nie musi być nudny. Mądra rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy edukacyjne i lifestylowe – wszystko to znajdziemy w nowej ofercie programowej przygotowanej przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. „Ferie z TVP” dostępne będą na antenach Telewizji Polskiej, w serwisie vod.tvp.pl, na stronie ferie.tvp.pl oraz na platformie hybrydowej już od 4 stycznia 2021 r.

( źródło: „Ferie z TVP” – wyjątkowa propozycja dla rodzin - Ministerstwo Edukacji Narodowej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)).

Jak spędzić bezpiecznie ferie zimowe?

  • Podczas zabaw zimowych dbajcie o bezpieczeństwo własne i innych.
  • Wychodząc na zewnątrz, pamiętajcie o stosownym ubraniu.
  • Pozostając na czas ferii w domu, pamiętajcie o prawidłowym używaniu urządzeń elektrycznych.
  • W czasie ferii nie korzystajcie nadmiernie z telewizora i innych mediów.
  • Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla Waszych oczu.
  • Unikajcie zamarzniętych zbiorników wodnych.
  • Będąc samym w domu, nie otwierajcie drzwi obcym.
  • Zdrowe odżywianie jest ważne, owoce i warzywa to podstawa diety nawet w zimne dni.
  • Przestrzegajcie zasad poruszania się po drodze! Zawsze miejcie przy sobie odblaski.

ZAPAMIĘTAJ! TELEFONY ALARMOWE:

Pedagog szkolny

Zważywszy na sytuację związaną z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się z nią przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym:

- całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12;

- dedykowany młodym ludziom czat internetowy prowadzony przez profesjonalnych psychologów.

Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko może uzyskać natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.

Dziecięcy Telefon Zaufania rzecznika Praw Dziecka wspomaga Telekomunikacja Polska (obecnie Orange), jako operator telekomunikacyjny zaangażowany społecznie w pomoc dzieciom. Dzięki tej współpracy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów.

Także wspomniany wcześniej czat internetowy ma charakter nieodpłatny, nie wymaga również logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl, a obsługujący czat eksperci są osobami profesjonalnie przygotowanymi do udzielania dzieciom i młodzieży takiego wsparcia.

O tym, że chemia nie zawsze musi kojarzyć się ze skomplikowanymi wzorami i godzinami spędzonymi nad książką, przekonali się uczniowie klasy VII a.

14 grudnia br. uczniowie tej klasy mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji chemii – pokazie doświadczeń chemicznych. Warsztaty on-line przygotowali studenci Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, przygotowujący się do wykonywania zawodu nauczyciela chemii. Prezentowane doświadczenia były związane z tzw. efektowną chemią. Młodzi chemicy zaprezentowali wiele fascynujących eksperymentów, z których uczniowie mogli m. in. poznać właściwości substancji i wskaźników chemicznych, dowiedzieć się, czym jest chromatografia czy odczyn roztworu.

Pokazy chemiczne w atrakcyjny i efektywny sposób przeniosły naszych uczniów w świat nauki i dostarczyły im dużą dawkę wiedzy. Niewątpliwie zainspirowały uczniów do dociekliwości poznawczej i uczenia się chemii przez zabawę.