Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada, a więc to nieoficjalne święto przypada w wigilię świętego Andrzeja. Jest to ostatni dzień kiedy świętujemy przed nadejściem Adwentu Bożonarodzeniowego. Temu wieczorowi towarzyszy magiczny klimat i wróżby próbujące odsłonić nam tajemnice przyszłości.

A jakie są najpopularniejsze wróżby? Sprawdźcie sami jakie propozycje przygotowaliśmy dla Was.

Wahadełko

Użyjcie ciężkiej zawieszki na sznurku lub łańcuszku. Umieśćcie wahadełko nad dłonią osoby, której będziecie wróżyć. Osoba ta zadaje pytanie, na które możliwa odpowiedź musi być jednoznaczna, np. "Czy dostanę prezenty pod choinkę?", "Czy pójdę w tym roku do lekarza?". Kiedy wahadełko zacznie kręcić się w stronę zgodną z ruchem wskazówek zegara, odpowiedź brzmi: TAK, jeśli w przeciwną: NIE, jeśli natomiast stoi w miejscu, odpowiedź to: ZAPYTAJ KIEDY INDZIEJ.

Tasseomancja

Czyli wróżenie z herbacianych listków! I tym samym doskonała okazja do wypicia pysznej herbaty :) Do wróżenia wybieramy herbatę liściastą albo granulowaną. Wsypujemy 1 łyżeczkę do filiżanki i albo obserwujemy listki zalane wrzątkiem od razu po wypłynięciu, albo odczekujemy chwilę, wypijamy herbatę i patrzymy na dno.

Talizman 

Uczestnik wymawia lub zapisuje zdanie wyrażające jego życzenie, następnie wykreśla powtarzające się litery. Z pozostałych tworzy graficzny talizman. 

Magiczna księga

Przygotowujemy książkę i prosimy uczestników, żeby pomyśleli pytanie i otworzyli ją na wybranej stronie oraz wskazali pierwsze zdanie, które zauważą. Przeczytaj je na głos - wskaże im poradę na przyszłość lub odpowiedź na zadane w myślach pytanie.

Woda prawdę Ci powie!

Do przeprowadzenia wróżby potrzebne będą miska napełniona wodą oraz kromka chleba podzielona na tyle elementów, ile uczestników zabawy i pierścionek. Uczestnik wymyśla życzenie lub stawia pytanie i wrzuca swój kawałek chleba do wody. Jeśli chleb będzie się unosił, życzenie spełni się w tym roku, jeśli zatonie w przyszłym lub za kilka lat.
Pierścionek zawieszamy na sznurku i wkładamy do wody zadając pytanie. Jeśli kręci się w koło, odpowiedź brzmi tak, jeśli porusza się ruchem wahadłowym - nie.

Propozyje wróżb pochodzą ze strony www.dzieckiembadz.pl

Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.

„Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.

 

„Techniki nauki” – tematy odcinków


Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.
W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.
Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.


To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”.

Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.

Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video.

Zapraszamy do oglądania nowej serii „Techniki nauki”!

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/techniki-nauki--nowy-cykl-edukacyjny-tvp-vod

Pedagog szkolny

E. Suszczyńska

21 listopada obchodzimy DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI.

To świetna okazja do tego, aby podarować innym to, co może wywołać radość nie tylko na ich twarzy, ale i w sercu.

Uśmiech, dobre słowo, prosty gest! To nic nie kosztuje! Nie czekaj! Bądź pierwszy! To Ty zarażaj życzliwością!

Pedagog szkolny

E. Suszczyńska

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija 31 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

 

Pedagog szkolny

E. Suszczyńska

       

          Z przyjemnością informujemy, że do drugiego etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Konkurs języka angielskiego:

1. Kuśmierczyk Urszula, klasa VI b

nauczyciel przygotowujący: p. Jowita Moroz

2. Wowczeniuk Malwina, klasa VII b

3. Iwaniuk Stefan, klasa VIII b

nauczyciel przygotowujący: p. Bernard Wrzaszcz - Tkaczyk

 

Konkurs biologiczny:

1. Sowa Katarzyna, klasa VIII a

nauczyciel przygotowujący: p. Anna Borowik

 

Konkurs języka rosyjskiego:

1.Grom Marek, klasa VIII a

nauczyciel przygotowujący: p. Anna Wołosiuk

 

Konkurs matematyczny:

1. Grom Marek, klasa VIII a

2. Kurkowiak Zofia, klasa VIII a

3. Krzyżanowska Paulina, klasa VIII b

4. Sowa Katarzyna, klasa VIII a

5. Wowczeniuk Michał, klasa VII a

nauczyciel przygotowujący: p. Elżbieta Brodacka

 

Konkurs chemiczny:

1. Sowa Katarzyna, klasa VIII a

nauczyciel przygotowujący: p. Anna Borowik

 

Konkurs historyczny:

1.Borowik Zuzanna, klasa VIII b

2.Beniuk Weronika, klasa VII a

nauczyciel przygotowujący: p. Małgorzata Sowa

Uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom przygotowującym serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursów.

 

II etap konkursów przedmiotowych odbędzie się na terenie szkoły w następujących terminach:

konkurs języka angielskiego – 23.11.2020, godz. 12.00

konkurs biologiczny – 27.11.2020, godz. 9.00

konkurs języka rosyjskiego – 24.11.2020, godz. 12.00

konkurs matematyczny – 26.11.2020, godz. 9.00

konkurs chemiczny – 24.11.2020, godz. 9.00

konkurs historyczny – 27.11.2020, godz. 12.00

 

 

 

 

 Żródło: MEN

Zapraszamy do symbolicznego świętowania Narodowego Święta Niepodległości.

 

Pokażmy, że tworzymy wspólnotę, która podtrzymuje tradycję i potrafi nawet w warunkach pandemii  okazać hołd wszystkim poległym w walce o Niepodległą Ojczyznę!

 

                   W tym trudnym czasie, mając na uwadze zdrowie swoje i innych przedstawiamy  kilka propozycji  bezpiecznego świętowania:

  1. Świętuj z Biało - Czerwoną – wywieś flagę na znak jedności i solidarności, wyeksponuj w oknie ozdoby w barwach narodowych.
  2. Weź  udział w akcji „Szkoła do hymnu”  10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewajmy  razem jako społeczność Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego   „Mazurka Dąbrowskiego”.
  3. Weź udział ze swoimi bliskimi w akcji Niepodległa do hymnu” 11 listopada w samo południe  i niech popłynie  z okien, balkonów i podwórek  „Mazurek Dąbrowskiego”, możesz zgłosić swój udział  na stronie: www.niepodległa.gov.pl
  4. Obejrzyj 11.11.2020 – WIRTUALNY FESTIWAL NIEPODLEGŁA Transmisja on-line na niepodlegla.gov.pl/festiwal

 

Wszystkiego najlepszego z okazji Święta Niepodległości.

 

                                        Społeczność Zespołu Szkół im. Kornela   Makuszyńskiego w Małaszewiczach.