11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego,  że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

Uroczyste obchody Narodowego Święta w naszej szkole rozpoczęliśmy w czwartek 7 listopada 2019 r., już od rana odczuwało się podniosłą atmosferę, uczniowie przyszli do szkoły odświętnie ubrani, klasy i korytarze szkolne zostały  pięknie udekorowane gazetkami z symbolami narodowymi.

Punktem kulminacyjnym obchodów był montaż słowno- muzyczny pt. ”Z pieśnią przez dzieje Polski” przygotowany przez uczniów naszej szkoły, we współpracy z Klubem Seniora ”Złoty wiek”, trójką solistów z Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach, szkolnym chórem i zespołem muzycznym.

Obchody Święta Niepodległości odbywały się pod  honorowym   patronatem  Wójta Gminy Terespol i  patronatem  medialnym Radia Biper.

Z okazji 101Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę dnia 10 X 2019 odbyły się zajęcia patriotyczne z uczniami klas I-III w ramach programu edukacyjnego ,,Polska- moja Ojczyzna". Były one przeprowadzone przez Agencję Szkolno-Przedszkolną,,Lupus".Uczniowie mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy o historii naszego kraju oraz o wielkich Polakach.Po zajęciach dzieciom wykonywano piękne  zdjęcia w mundurach wojskowych. Ponadto każdy uczeń otrzymał dyplom uczestnictwa w programie. Była to niezapomniana lekcja historii z pamiątkowym zdjęciem.

                                                                           M.Mikołajczak

Nasza szkoła  tak jak innych 24 000 polskich placówek o godzinie 11.11   wzięła udział w  akcji „Szkoła  do hymnu”, będącej przypomnieniem ubiegłorocznej akcji „Rekord dla Niepodległej” której celem jest zachęcanie uczniów do wspólnego śpiewania na znak radości z wolnej Ojczyzny oraz kształtowania szacunku wobec symboli narodowych.

Należy stwierdzić, że nasi uczniowie hymn znają i pięknie śpiewają.

 

 

            W środę 30 października po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Spódnicy. Tego dnia uczennice klas I-III i V-VIII pozwoliły spodniom odpocząć w szafie i do szkoły przyszły w spódnicach. Aby chłopcy i mężczyźni mogli również poczuć się wyjątkowo, włożyli krawaty i w ten oto sposób razem świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień. Do wspólnej zabawy włączyli się również wychowawcy klas, nauczyciele oraz Pani wice dyrektor E. Brodacka. Kobiety i kobietki, które założyły swoją ulubioną spódnicę były zwolnione z odpytywania. Chłopcy, którzy wsparli to wydarzenie również.

Zespół Szkół  im. Kornela Makuszyńskiego bierze udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta".

Jej celem jest, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci  o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W związku z tym, w dniu 25 października 2019r. wspaniała 8  uczniów w ramach  koła historycznego uprzątnęła bezimienne i zapomniane mogiły z okresu II wojny światowej.

Dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za włączenie się w zbiórkę kwiatów i zniczy.

31.10.2019 r. jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych.