10 maja 2019r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia w Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste podsumowanie XI edycji Wojewódzkiego Konkursu „Polonista Roku”. Konkurs został objęty patronatem honorowym: Kuratora Oświaty w Lublinie – Pani Teresy Misiuk, Prezydenta Miasta Biała Podlaska – Pana Michała Litwiniuka, Starosty Bialskiego – Pana Mariusza Filipiuka.

Celem konkursu jest przede wszystkim inspirowanie uczniów do pogłębiania wiedzy polonistycznej, rozbudzanie ciekawości intelektualnej, inicjowanie językowych i czytelniczych umiejętności uczniów w zakresie edukacji polonistycznej oraz odkrywanie talentów polonistycznych uczniów szkół podstawowych

W  roku szkolnym 2018/2019 w akcji ,,Góra grosza” wzięły udział wszystkie klasy naszej szkoły oraz dzieci z przedszkola.

Przedszkole zebrało 95 zł 09 gr.

Uczniowie ze szkoły zebrali kwotę 293 zł 23 gr.

Razem zebrano kwotę 388 zł 32 gr.

Powyższe pieniądze zostały wysłane na rzecz fundacji ,,Towarzystwo Nasz Dom”.

Dnia 08.05.2019 r. klasa I ze Szkoły Podstawowej w Małaszewczach pod opieką Elżbiety Kijuk i Grażyny Wróblewskiej uczestniczyła w wycieczce do Krainy Rumianku w Hołownie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach ,,Od ziarenka do chleba” oraz ,,Dawne zajęcia domowe”. Dzieci poznały sposoby uprawy zboża, pracę rolnika, następnie wykonały i upiekły słodkie rogaliki. Brały udział w zajęciach tj. pranie na tarze, dojenie krowy, ubijanie masła, młócenie cepem zboża. Najciekawszym elementem wyprawy okazała się jazda wozem drabiniastym po wsi i szukanie skarbu. Pobyt w Hołownie zakończył się pieczeniem kiełbasek i spożywanie chleba z własnoręcznie ubitym masłem.

<<< Galeria zdjęć >>>

Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku w dobie Internetu i błyskawicznie rozwijającej się technologii informacyjnej,  kształcenie nawyków stosowania zasad ortograficznych oraz troska o kulturę języka polskiego są  mało popularne. Nie jest to jednak prawdą. Dowiedli tego nasi uczniowie, biorąc udział w VII Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „Żyję z pasją”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Piszczacu.

W dniu 26 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji świąt majowych pod hasłem ,,Wolność, równość wszystkim dana”. W akademii wzięła udział kl. IV a i V a pod opieką p. M. Mikołajczak. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie klasy V a Maks Panas, Michalina Pytka i Marlena Pytka przypomnieli  uczniom o historii Święta 1 maja- Święta Pracy, 2maja- Święta Flagi, 3 maja – Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto przypomnieć, że w tym roku mija 228 lat od uchwalenia tego dokumentu. Konstytucja 3 Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w 1791 roku. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania  ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

W sobotę 27 kwietnia uczennice klasy VA:  Marlena Pytka i Martyna Zieniuk reprezentowały naszą szkołę podczas V edycji konkursu piosenki rosyjskiej w  Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Wisznicach. Do konkursu przygotowała ich Pani A. Wołosiuk. Obie uczennice nie tylko znakomicie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i ciekawie zinterpretowały wybrany utwór  ale i dowiodły, że język rosyjski nie jest im obcy.