Mikołajki to święto na które z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Jest to magiczny czas ponieważ każdy w tym dniu czuje się ważny i jest życzliwy dla innych. Mikołajki to nie tylko prezenty i luźniejszy dzień w szkole ale i integracja zespołów klasowych oraz chwila zapomnienia o problemach dnia codziennego. Mikołajkowy czas to moment radości, uśmiechu, dzielenia się szczęściem z kolegami, koleżankami i nauczycielami (wychowawcami). W tym dniu zawsze wiele się dzieje. Klasy młodsze recytują dla św. Mikołaja wierszyki i śpiewają piosenki w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Podczas zajęć nauczyciele wykorzystują zabawy interaktywne z e-podręcznikami, wykonują świąteczne prace plastyczne, którymi dekorują swoje sale. Na uczniów kl. I-III czeka list od św. Mikołaja i prezenty, które tradycyjnie przygotowują klasowe Rady Rodziców. Uczniowie kl. VI co roku przygotowują niespodzianki dla nauczycieli i pracowników szkoły. Młodzież kl. IV-VIII wspólnie z wychowawcami dekoruje sale w oczekiwaniu na Mikołaja oraz obdarowuje się własnoręcznie przygotowanymi upominkami. O świąteczny nastrój w szkole dba również Samorząd Uczniowski, który w tym roku ogłosił akcję pt. „Przebranie świąteczne”. Każdy, kto 6 grudnia przemienił się w pomocnika św. Mikołaja i zabrał ze sobą z domu czapkę Mikołaja, uszy renifera, świąteczny sweterek, czy inne rzeczy związane z tym świętem otrzymał uwagę pozytywną. Z okazji Mikołajek wychowawcy klasy I i III wspólnie z rodzicami zorganizowali mikołajkowy wyjazd do kina na film „Kierunek kosmos”, a klasy IVa „Uwolnić Poly” i do pizzerii. Mikołajkowe wyjazdy stały się tradycją naszej szkoły i są świetną formą integracji zespołów klasowych oraz wprowadzają wszystkich w świąteczny nastrój. Szkolna Rada Rodziców oraz GCK w Kobylanach przygotowali dla wszystkich grzecznych dzieci słodki upominek od Mikołaja. To był fajny, ciekawy dzień. Teraz wszyscy czekamy na Święta Bożego Narodzenia.

>>> galeria <<<

                                                                                                                      Anna Wołosiuk

5 grudnia br. odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego konkursu pieśni i piosenki bożonarodzeniowej (online), którego Organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy.

Celem konkursu było:

- podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji bożonarodzeniowej;

- propagowanie kultury muzycznej;

- kształtowanie umiejętności współzawodnictwa;

- promowanie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży.

Jury, przy ocenie uczestników brało pod uwagę:

- dobór repertuaru, muzykalność i warunki głosowe wykonawców;

- ogólny wyraz artystyczny, staranność i dokładność wykonania;

- oryginalność interpretacji oraz realizację nagrania.

W kategorii uczniów klas I-III naszą szkołę reprezentował Michał Pytka – uczeń klasy III, zajmując III miejsce. Serdecznie gratulujemy naszemu zdolnemu wokaliście, jego rodzicom oraz nauczycielowi – p. Alicji Sołoducha. Dziękujemy za reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów! Uroczyste podsumowanie konkursu, podczas którego laureaci otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe, odbędzie się 12 grudnia.

29 listopada uczniowie klas ósmych mieli możliwość obejrzenia sztuki teatralnej pt. „Treny Jana z Czarnolasu”. Spektakl w wykonaniu aktorów scen krakowskiego Teatru Nowoczesnego przybliżył uczniom postać oraz twórczość Jana Kochanowskiego. Mimo, iż treny to utwory o charakterze żałobnym, to sztuka nie była przygnębiająca, a nawet zawierała elementy humorystyczne. Treść trenów została odniesiona do problemów współczesnego człowieka, a sam spektakl skłonił do refleksji nad sensem życia. Uczniowie pojechali do Białej Podlaskiej pociągiem, co stanowiło dla nich dodatkową atrakcję. Mieli również możliwość przejazdu komunikacją miejską i zapoznania się z topografią miasta, w którym być może będą uczyć się w przyszłym roku. Na zakończenie wszyscy zjedli pizzę i szczęśliwie wrócili do domów.

 

Dnia 28 listopada 2022 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce szkolnej na spektakl teatralny pt ,,Czerwony Kapturek”, który odbył się w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych w Białej Podlaskiej. Opiekunami grup byli wychowawcy: p. Maria Mikołajczak, p. Grażyna Wróblewska i p. Alicja Sołoducha.

Sztuka teatralna została wystawiona przez aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa. Po pierwszej jednostce lekcyjnej najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się do autokaru, aby wyruszyć na spotkanie z Czerwonym Kapturkiem.

Przedstawienie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 10.10 i trwało 65 minut.

Zaproponowana przez Teatr Nowoczesny z Krakowa wersja popularnej historii to niezwykle kolorowy, wesoły, żywiołowy, roztańczony i rozśpiewany musical dla dzieci, który był świetną okazją do zabawy dla dzieci. Spektakl z wielką starannością realizował cele edukacyjne przeznaczone dla młodego widza. Poprzez piosenki oraz dialogi w pośredni sposób dzieci uczyły się, jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje, nawiązywać wartościowe przyjaźnie, być asertywnym i odważnym. Barwne kostiumy, ruchoma scenografia oraz efekty świetlne idealnie tworzyły magiczny klimat przedstawienia. Dzieci przez cały czas miały wrażenie, że towarzyszą bohaterce w czasie jej przygód, niejednokrotnie ratując ją z opresji.

Po obejrzeniu przedstawienia wszyscy zadowoleni udaliśmy się do autobusu i wróciliśmy szczęśliwie do szkoły. Była to niezwykła lekcja ,,żywego słowa”.

Maria Mikołajczak

 

 

 

 

 

 

Prosimy o wpłatę II raty na radę rodziców w kwocie 30 zł,

2 lutego 2023 roku organizowana jest choinka szkolna.

Nr konta znajduję się w zakładce Kącik rodziców

        24 listopada 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Uczestniczyła  w nim cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: Mieczysław Romaniuk – Przewodniczący Rady Gminy Terespol, Dorota Szelest - Dyrektor  Gminnego Centrum Kultury, Magdalena Jaszczuk - bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylanach, Edyta Łozak – Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej  w Małaszewiczach oraz uczennice ze Szkoły Podstawowej w Piszczacu wraz  z opiekunem. 

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski.  Następnie delegacja uczniów z panią Dyrektor przy dźwiękach werbla udała się pod popiersie Patrona szkoły, Kornela Makuszyńskiego, gdzie złożyła kwiaty. Tradycyjnie głównym punktem uroczystości stał się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

-  „Kornel Makuszyński –propagator dobroci, uśmiechu i wiary w człowieka”.  W tym roku po raz pierwszy odbył się on w formie on-line. Jury oceniło przesłane nagrania recytacji utworów wpisujących się w motto tegorocznego Konkursu: 

Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem.                                                                 

 Nie opowiadaj mi, że świat nie jest baśnią.”                                                                       

W rywalizacji o miano najlepszego recytatora wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piszczacu. Jury po długich i gorących obradach przyznało następujące miejsca w kategorii wiekowej  klas I-III:

I miejsce – Aleksandra Duda, kl. III Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

II miejsce- Michał Pytka, kl. III  Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego  w Małaszewiczach.

W grupie wiekowej IV-VIII Laureatami zostali:

I miejsce – Milena Pikuła, kl. V Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Piszczacu

II miejsce – Weronika Grom, kl.VI Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

III miejsce – Karolina Wysokińska, kl. V Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

Wyróżnienie – Kinga Głowacka, kl. VI Szkoła Podstawowa  im. K. Makuszyńskiego  w Piszczacu.

Miłym dodatkiem dla zwycięzców były pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe oraz słodki poczęstunek. W Koncercie Laureatów społeczność naszej szkoły wysłuchała pięknie przygotowanych recytacji utworów Kornela Makuszyńskiego, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej i Wisławy Szymborskiej oraz piosenek w wykonaniu klasy III i uczennic kl. V Hanny Denisiuk i Marii Józefczuk.

    Z okazji Święta w szkole odbyły się także imprezy towarzyszące. Został przeprowadzony Konkurs Ortograficzny „Makuszyński uczy nas ortografii”, w którym uczniowie tradycyjnie napisali dyktando przygotowane na podstawie utworów  „pisarza ze słońcem w herbie”. Tegoroczne teksty pochodziły z książek pt. „ Awantura o Basię” oraz „Szatan z siódmej klasy”. Zwycięzcami konkursu rozstrzygniętego w dwóch kategoriach zostali:

-klasy IV-V:

I miejsce Maria Józefczuk, kl.V

II miejsce Magdalena Gawryluk, kl. IVb

III miejsce Martyna Bodo, kl. IVb

- klasy VI-VIII:

I miejsce Katarzyna Bojarska, kl.VI

II miejsce Michał Niczyporuk, kl. VI

III miejsce Krzysztof Iwaniuk, kl.VI.

          Z kolei Samorząd Uczniowski z okazji Święta przeprowadził akcję pt. „Czytanie z Kornelem Makuszyńskim”. Jej celem było zachęcenie uczniów do czytania utworów Patrona szkoły oraz wizyty w bibliotece. Uczniowie  w stroju Koziołka Matołka i Kornela Makuszyńskiego czytali w kl. I-III i IV-VIII  fragmenty utworu „Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki” oraz „Panna z mokrą głową”. Odwiedzili również przedszkolaków, którzy w odświętnych strojach i z opaskami w kształcie małpki i Koziołka Matołka na głowach, uważnie słuchali i odpowiadali na pytania niezwykłych gości. Najbardziej aktywni dostali słodki upominek od Patrona szkoły. Zarówno w salach lekcyjnych jak i  na korytarzach szkolnych można było obejrzeć wystawki  książek Kornela Makuszyńskiego oraz ciekawe gazetki na temat życia i twórczości poety. Odbyły się lekcje poświęcone postaci naszego Patrona i jego twórczości. Nad przygotowaniem święta pracowali: Małgorzata Patrejko, Danuta Płotnicka, Alicja Sołoducha, Ewa Stawska, Dorota Tarkowska. A wszystko to pod czujnym okiem  Pani Dyrektor Katarzyny Krawczyk i Wicedyrektor Elżbiety Brodackiej.

           Dyrekcja Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach składa serdeczne podziękowania sponsorom. Nagrody rzeczowe ufundowało Gminne Centrum Kultury w Kobylanach. Słodki poczęstunek dla uczestników i zaproszonych gości zapewniło  PSS SPOŁEM w Białej Podlaskiej.

Serdeczne gratulacje Laureatom wszystkich konkursów.