Informujemy, że w roku szkolnym 2022/2023 RZECZNIKIEM PRAW UCZNIA w Zespole Szkół

im. Kornela Makuszyńskiego
w Małaszewiczach została

Pani mgr Ilona Wysokińska nauczyciel języka polskiego.

 

GRATULUJEMY!!!!

 

 

Samorząd Uczniowski

Uczniowie klasy V i VI w dniu 5 października 2022r,  pod opieką p. Dyrektor Katarzyny Krawczyk i wychowawców : p. Doroty Tarkowskiej  i p. Małgorzaty Sowa wybrali się  do  Białej Podlaskiej  na zajęcia w ramach Akademii Filmowej. Po obejrzeniu filmu   edukacyjnego o przemocy rówieśniczej uczniowie otrzymali wiele  cennych wskazówek na temat  radzenia sobie z nią. Kolejnym punktem pobytu w kinie było zaproszenie na  projekcję  filmu pt. „Za duży na bajki”. Dzieci poznając historię Waldemara  wzruszając się i śmiejąc mogły zrozumieć, że o wartości człowieka nie decyduje ilość kilogramów, ale dobroć i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Film promuje zdrowy styl życia i samodoskonalenie, pokazuje jak ważne są w życiu pasje, opowiada o braterstwie i przyjaźni, prezentuje psychologiczne motywacje  zachowań. Po filmie uczniowie wraz z opiekunami udali się na spacer  do Parku Radziwiłłowskiego , słuchając historii  podziwiali   odrestaurowane zabytki  Białej Podlaskiej.

                                                                                                                                Małgorzata Sowa

Tradycyjnie 26 września od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską Obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. My również w naszej szkole świętujemy ten dzień. W tym roku szkolnym, nauczyciele języków obcych p. J. Moroz, p. D. Walo i p. A. Wołosiuk przeprowadzili ciekawe zajęcia podczas których uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto uczyć się języków obcych, poznali techniki uczenia się, programy do nauki języków, rozwiązywali quizy i dobrze się bawili. Panie ogłosiły akcję, która polegała na wyszukaniu ukrytych w budynku szkoły (szatnia, stołówka, korytarz górny, korytarz dolny) flag i odgadnięciu nazw krajów. Uczniowie klas I-III musieli odszukać i rozpoznać flagi sześciu państw, zaś uczniowie klas IV-VIII dwanastu. Za przesłanie poprzez e-dziennik prawidłowych odpowiedzi otrzymali uwagę pozytywną. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, lecz nie każdemu udało się rozpoznać wszystkie kraje. Na zajęciach języka angielskiego z p. D. Walo młodzież łączyła przywitania w języku obcym z odpowiednią flagą i rozwiązywała quiz o krajach europejskich. Pani A. Wołosiuk przedstawiła uczniom kl. I-III tajne metody uczenia się języków obcych wg Świnki Peppy oraz piosenkę z Krainy Lodu, która została przetłumaczona na 25 języków w tym Serbski i Mandaryński. Klasy starsze na języku rosyjskim poznały ciekawostki o językach, rozpoznawały język po nagraniu i za pomocą aplikacji LearningApps.org wyszukiwały języki obce na mapie. Pani J. Moroz wspólnie ze swoją klasą VIIIB przygotowała piękną gazetkę w sali nr 25 na temat Europejskiego Dnia Języków Obcych. Uczniowie brali udział w lekcji opartej na metodach stacji dydaktycznych, łączyli flagi ze zdaniami w językach obcych oraz wykonywali zadania z wykorzystaniem kodów QR i aplikacji mobilnej Kahoot! Na szkolnych korytarzach nie zabrakło w tym dniu dekoracji z symbolami państw oraz ich najważniejszymi zabytkami, a także popularnych sentencji o językach. Również Samorząd Uczniowski włączył się w obchody tego święta i przygotował gazetkę pt. Dzień Języków Obcych, na której zostały wyeksponowane prace plastyczne uczennicy klasy VIIIB U. Kuśmierczyk oraz słowa i wyrażenia w języku czeskim, angielskim i niemieckim, które w tym dniu często wybrzmiewały z ust uczniów zwłaszcza podczas przerw. Śmiało można zaliczyć ten dzień do udanych ponieważ przez cały czas w szkole panowała atmosfera nauki i dobrej zabawy.

 

Nauczyciele języków obcych.

3 października kl. IV b wybrała się na projekcję filmu pt. „TEDI I SZMARAGDOWA TABLICA” do kina w Białej Podlaskiej. Wycieczka ta została zorganizowana we współpracy z rodzicami jako prezent dla dzieci z okazji obchodzonego pod koniec września Dnia Chłopca. Głównymi celami wycieczki było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, oraz kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu. Jednak najważniejszym celem była integracja dzieci i wzmocnienie więzi  koleżeńskiej.

Pod takim hasłem 19 września bieżącego roku odbył się koncert profilaktyczny dla młodzieży z klas VII – VIII, podczas którego swój autorski program wygłosił p. Łukasz „Baca” Backiel – muzyk od wielu lat związany z szeroko pojętą muzyką elektroniczną. Twórca ten będąc aktywnym obserwatorem życia natknął się na szereg sytuacji w których przemoc, narkotyki, dopalacze a także doping były przyczyną tragedii i ludzkich nieszczęść. Koncert miał charakter wykładu motywującego z elementami edukacyjnymi i muzycznymi, podczas którego Pan Łukasz w dość obszerny i ciekawy sposób dostarczył młodzieży wiedzy na temat ryzyka i konsekwencji używania substancji psychoaktywnych, odejścia od nałogów na rzecz zdrowego stylu życia. Do każdego z omawianych zagadnień prowadzący wykonywał na żywo utworymuzyczne nawiązujące do tematu, co z całą pewnością uatrakcyjniło przekaz.

Pedagog szkolny

29 września 2022 roku po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promocja książek i czytelnictwa. To nietypowe święto jest zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Czytaliśmy na lekcjach i na przerwach, w klasach, w bibliotece i w przedszkolu. Głośne czytanie dziecku wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz buduje więzi. Dlatego zachęcamy gorąco do głośnego czytania dzieciom i doświadczania niezapomnianych, rodzinnych chwil z książką.

Biblioteka szkolna zaprasza dzieci i rodziców do korzystania ze zbiorów.