8 czerwca 2022 r. o godz. 10:00 na sali gimnastycznej odbyło się podsumowanie VI Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej i Rosyjskiej. Pomysłodawcami i organizatorami tej uroczystości byli nauczyciele języków obcych wraz z p. dyrektor K. Krawczyk. W konkursie udział wzięli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy, Szkoły Podstawowej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Neplach, Zespołu Placówek Oświatowych Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piszczacu oraz Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Konkurs piosenki przeprowadzony został on-line i polegał na wysłaniu filmu z wykonaniem dowolnej piosenki w języku angielskim lub rosyjskim.

Jury z Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w składzie:

Pan mgr Daniel Sawczuk (Filologia angielska) – przewodniczący

Pani mgr Joanna Kozak – Solarz (Filologia rosyjska) – członek

Studentka z Naukowego Koła Anglistów Kinga Karwowska (I rok) -członek

Studentka z Naukowego Koła Rusycystów Martyna Królikowska (II rok)- członek

przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych:

I. Klasy I-III

II. Klasy IV-VI

III. Klasy VII- VIII

Sponsorem nagród był Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej oraz Gmina Terespol, którym z całego serca Dziękujemy!!!

Laureatami VI Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Rosyjskiej i Angielskiej

w kategorii kl. I-III zostali:

I miejsce – Lidia Sacharuk ze Szkoły Podstawowej im. J. U. Niemcewicza w Neplach;

II miejsce – Klaudia Wysokińska z Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach;

III miejsce – Zalewski Łukasz z Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Rzeczycy;

Wyróżnienie: Ziarek Julia z Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Rzeczycy.

w kategorii kl. IV- VI zostali:

I miejsce – Markowska Klaudia z Zespołu Placówek Oświatowych Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piszczacu;

II miejsce – Litwiniec Julia z Zespołu Placówek Oświatowych Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piszczacu;

III miejsce – Ołtuszyk Alicja z Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Rzeczycy;

Wyróżnienie: Bojarska Katarzyna z Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach.

w kategoria kl. VII- VIII zostali:

I miejsce – Stefaniuk Joanna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Rzeczycy;

II miejsce – Sykterz Martyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Rzeczycy;

III miejsce – Ochnio Samanta ze Szkoły Podstawowej im. J. U. Niemcewicza w Neplach;

Wyróżnienie: Makowska Oliwia z Zespołu Placówek Oświatowych Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piszczacu.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Podczas gali finałowej wszyscy uczestnicy konkursu, nauczyciele języków obcych oraz członkowie jury otrzymali z rąk pani dyrektor K. Krawczyk podziękowanie za wkład pracy włożony w przygotowanie i podsumowanie konkursu.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zapraszamy do Małaszewicz za rok!

A. Wołosiuk

CYBERPUŁAPKA, CZYLI WIĘZIENIE BEZ KRAT

Pod takim hasłem 31 maja bieżącego roku odbył się koncert profilaktyczny dla młodzieży z klas VII – VIII, podczas którego swój autorski program wygłosił p. Sławomir Pyrko. Koncert miał charakter wykładu motywującego z elementami edukacyjnymi i muzycznymi, podczas którego Pan Sławomir w dość obszerny i ciekawy sposób dostarczył młodzieży wiedzy na temat ryzyka i konsekwencji używania substancji psychoaktywnych, nadużywania urządzeń do obsługi cyberprzestrzeni oraz poruszył zagadnienia tj. przemoc, agresja, nienawiść słowa i uzależnienia. W programie wykorzystano elementy różnego typu oddziaływań. Przede wszystkim posłużono się strategią edukacyjną nastawioną na modelowanie umiejętności społecznych młodego człowieka. Do każdego z omawianych zagadnień prowadzący wykonywał na żywo utwory muzyczne nawiązujące do tematu, co z całą pewnością uatrakcyjniło przekaz.

Pedagog szkolny

3 czerwca dwaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XI Międzygminnym Konkursie z Języka Angielskiego pod Honorowym Patronatem Starosty Bialskiego i Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski „The USA and Great Britain – culture and geography” w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w RzeczycyOto rezultaty: 

III miejsce zajął Michał Niczyporuk z klasy V

Wyróżnienie otrzymał Maksymilian Panas z klasy VIII a 

Gratulujemy!!!

Uczniowie mieli 45 minut na rozwiązanie zadań konkursowych dotyczących wiedzy o Wielkiej Brytanii i USA, ponadto jedno zadanie polegało na sprawdzeniu umiejętności czytania ze zrozumieniem. Wszyscy uczniowie z klas IV-VIII pisali ten sam test, więc tym bardziej gratulujemy zajęcia III miejsca naszemu uczniowi kl. V - Michałowi Niczyporukowi.

Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Pani Barbara Kociubińska – Koza, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.

Laureatom jeszcze raz gratulujemy!

We wtorek 7. 06. 2022r. w Urzędzie Gminy w Kobylanach odbyło się spotkanie autorskie z JOANNĄ OLECH, pisarką książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorką, autorką artykułów poświęconych literaturze dziecięcej i laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy V, którzy pojechali pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Sowy i bibliotekarki Danuty Płotnickiej.

Zaczęło się tak: można zmyślać, nawet uchodzi to na sucho. Komu? Pisarzowi oczywiście. Zabawnie było też dalej.

Pisarka prezentowała swoje książki, opowiadała o nich ciekawie, prowadziła konkursy z nagrodami – cukierki tylko fruwały – i wspaniale rysowała. Pani Joanna to nie tylko mistrzyni w pisaniu książek dla dzieci, ale też graficzka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To była lekcja, to była rozrywka, a przede wszystkim wielka przyjemność. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało karteczkę z pamiątkową pieczątką i autografem autorki.

Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylanach, za co pięknie dziękujemy.

Danuta Płotnicka

2 czerwca uczniowie naszej szkoły bawili się na pełnym atrakcji festynie z okazji Dnia Dziecka i Dnia Sportu.

Pierwsza lekcja miała niecodzienną formę – było to spotkanie edukacyjne z pielęgniarkąp. Barbarą Kozaczuk, które miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia. Następnie uczniowie tradycyjnie włączyli się do akcji „Cała szkoła je zdrowe śniadanie”.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły, który stał się już tradycją. Bieg odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I-III i kl. IV-VIII z podziałem na dziewczęta i chłopców. Mimo deszczu udział w nim wzięło 81 zawodników.

Na podium stanęli:

W kategorii klas I-III - dziewczęta:

I miejsceMartyna Bodo, kl. IIIb

II miejsceMartyna Sterniczuk, kl. IIIb

III miejscePaulina Panasiuk, kl. IIIa

W kategorii klas I-III - chłopcy:

I miejsceFilip Maksymiuk, kl. IIIa

II miejsce – Miron Łukasik, kl. II

III miejsceKacper Kuśmierczyk, kl. IIIb

W kategorii klas IV-VIII - dziewczęta:

I miejsceMalwina Szymańska, kl. VIIIb

II miejsceMartyna Kulik, kl. V

III miejsceNatalia Semeniuk, kl. V

W kategorii klas IV-VIII - chłopcy:

I miejsceJakub Nowak, kl. VIIIb

II miejsceMateusz Laszewski, kl. V

III miejsceOleksii Kovalchuk, kl. VIIIb

Odbyły się również zawody klasowe w „balonową siatkówkę”, w których bezkonkurencyjni byli uczniowie klasy VIIa. Dużą atrakcją były również grupowe „zawody w nartach”.

Świetna zabawa i doping publiczności świadczyły o tym, że konkurencje sportowe przygotowane przez p. Dorotę Tarkowską – nauczyciela wychowania fizycznego we współpracy z p. Ewą Stawską sprawiły uczniom frajdę.

Najmłodszych, i nie tylko, do wspólnej zabawy przy muzyce porwał Wodzirej Fantomasz.

Gościliśmy również p. Danutę Wowczeniuk – Sekretarza Gminy Terespol, która w imieniu własnym i Wójta Gminy Terespol złożyła wszystkim dzieciom życzenia z okazji ich święta.

Na tegorocznym festynie byli również obecni funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celno – Skarbowej, którzy zaprezentowali umundurowanie, wyposażenie oraz sprzęt używany w codziennej służbie. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, jakie gatunki zwierząt są zagrożone i podlegają ochronie, a także obejrzeli okazy CITES. Zainteresowani mieli również okazję zobaczyć na żywo pokaz pracy psa służbowego – Tiny – funkcjonariusza z najlepszym nosem w służbie Celno – Skarbowej.

Niesprzyjająca aura nie zniechęciła miłośników zjeżdżania do skorzystania z dmuchańców.

W trakcie festynu uczniowie mogli posilić się hot-dogami oraz pysznymi lodami – niespodzianką od Rady Rodziców. Każde dziecko otrzymało również okolicznościowy magnes od Włodarzy Gminy.

Mimo kapryśnej pogody, która w tym roku spłatała nam psikusa, był to wyjątkowy dzień, który dostarczył wielu emocji.

Za wsparcie w organizacji festynu bardzo serdecznie dziękujemy: Wójtowi Gminy Terespol - Krzysztofowi Iwaniukowi, Gminnemu Centrum Kultury w Kobylanach, Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Terespolu, Radzie Rodziców, ppłk SG Piotrowi Grytczukowi – Komendantowi Placówki SG w Terespolu, mł. insp. Krzysztofowi Guściora – Naczelnikowi Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy, aby każdy dzień był dla Was Dniem Dziecka!

 

 

 

 

27 maja tuż po egzaminach uczniowie klas VIII z Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach i Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach wraz z wychowawczyniami p. E. Ciuchaj, p. E. Suszczyńską i p. A. Wołosiuk udali się na wycieczkę do stolicy Polski –Warszawy. Punktem pierwszym w programie było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL o którym nie raz na lekcji historii opowiadała p. M. Sowa. Podczas zwiedzania muzeum uczniowie zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą bohaterów Polski Podziemnej zamordowanych „w majestacie komunistycznego prawa”, którzy do dziś są symbolem walki o niepodległość naszej ojczyzny. Aby zrelaksować się po egzaminach udali się do Stacji Grawitacji, ogromnego parku trampolin gdzie bawili się świetnie grając w siatkówkę, koszykówkę, skacząc i pokonując tory z przeszkodami. Ze względu na złe warunki atmosferyczne zamiast na warszawskie Powązki pojechali do planetarium w Centrum Nauki Kopernik gdzie wybrali się w podróż, której celem było lepsze zrozumienie przyszłości naszej planety „Klimat – gorący temat”. Po obejrzeniu interaktywnego pokazu uczniowie dowiedzieli się czym jest klimat, globalne ocieplenie czy ślad węglowy. Po obiedzie miłośnicy książek spotkali się na organizowanych przed Pałacem Kultury i Nauki Targach książki z autorami swoich ulubionych utworów literackich. Część z nich kupiła nową książkę do swojej domowej biblioteczki. Ostatnim punktem wycieczki był koncert w teatrze muzycznym Buffo pt. „Hity Buffo”, który rozpoczął się o godz. 19:00. Właściciel teatru p. J. Józefowicz zabrał uczestników wycieczki w muzyczną podróż po przebojach różnych narodów, a J. Stokłosa oczarował nowymi aranżacjami. Artyści Studio Buffo tacy jak: N. Urbańska, M. Napieralska, J. Grzechnik, K. Granecka i P. Orłowski zadziwili ich swoim talentem tanecznym i artystycznym. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili bezpiecznie do domu.

 

E. Suszczyńska

A. Wołosiuk