Recykling zaczyna się od selektywnej zbiórki odpadów!

Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym.

 

Od 15.01.2021 do 30.03.2021 odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt. „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII. Nagrodami w konkursie będą tablety do nauki, a także wyjazdy studialne dla dwóch najlepszych ekozespołów. Konkurs korzysta z interaktywnych i zdalnych narzędzi edukacyjnych. Uczestnicy zmierzą się z dwoma zadaniami: w pierwszym trzeba wykonać projekt puzzli lub gry planszowej, uczącej jak i dlaczego segregujemy odpady komunalne. W drugim, trzeba zbudować makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych, pamiętając o tym, żeby nie korzystać ze zdemontowanych urządzeń, ani ich części lecz z papieru, tektury, tworzyw sztucznych itp. Następnie w makiecie trzeba oznaczyć substancje lub/i materiały, które są groźne dla zdrowia człowieka lub środowiska naturalnego, a także te, które są najbardziej drogocenne.

Dziś bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy starać się żyć ekologicznie. Konkurs „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” jest elementem publicznej kampanii edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci. Mówienie o ekologii jest ważne, także dlatego, że na naszych oczach dzieje się cyfrowa rewolucja, która zmienia świat. Świat jutra będzie wypełniony siecią urządzeń wyposażonych w mikroprocesory i komunikujących się między sobą. Już dziś jesteśmy otoczeni i zależni od setek przedmiotów, mniej lub bardziej interaktywnych, które integrujemy w naszym codziennym życiu.

Każde z takich urządzeń elektronicznych posiada płytkę drukowaną, a na niej mikroprocesor, tranzystor, kondensator… W procesie produkcji mikroprocesorów używa się m.in. arsenu, antymonu, boru, fosforu, wielu różnych metali. Do produkcji kondensatorów, istotnej części naszych smartfonów, laptopów i tabletów używany jest np. drogocenny tantal.

Metale ze zużytych urządzeń można odzyskać, a większość poddać recyklingowi, ale ważne jest to, w jaki sposób się ich pozbywamy: najlepiej oddzielnie, tak aby trafiły właśnie do recyklingu.

Prawie wszystko co kupujemy w sklepach jest opakowane. Każde zużyte opakowanie staje się odpadem. Im więcej kupujemy i konsumujemy, tym więcej wyrzucamy pustych opakowań. Szacuje się, że w naszych śmieciach jest prawie połowa opakowań po różnych produktach, przede wszystkim spożywczych. Wiele surowców z opakowań nadaje się do recyklingu, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio posegregowane.

Wszystkie odpady zebrane przez nas selektywnie w domu, trafią do sortowani odpadów i tam będą jeszcze raz segregowane na pięć podstawowych grup surowców: metal, plastik, papier, szkło, odpady organiczne.

W sortowni, dzięki super nowoczesnym robotom, opakowania plastikowe można rozdzielić precyzyjnie: np. na przezroczyste i nieprzejrzyste, ale także wg ich gęstości.

Oddzielnie miękkie folie, oddzielnie PET itd. Przezroczysty PET dopiero z sortowni pojedzie do recyklingu. Tam zostanie umyty i pokruszony na płatki, płatki zostaną przerobione na granulki, które umożliwią produkcję przyszłych, nowych butelek plastikowych. Granulki można też stopić i rozciągnąć, aby uzyskać włókna syntetyczne do wypychania pluszaków, kołder, anoraków i do szycia odzieży z polaru.

Konkurs został objęty patronatami honorowymi: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi.

 

Więcej na temat konkursu na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl

Konkurs jest bezpłatny.

 

Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach ogłasza Konkurs Kolęd i Pastorałek „Śpiewajmy dziecinie”.

Cele konkursu:

- Kultywowanie tradycji Bożego Narodzenia.

- Poszukiwanie młodych talentów.

- Integracja młodego środowiska.

- Rozbudzanie zainteresowań muzycznych.

Termin rozstrzygnięcia konkursu: 31.01.2021 r.

Regulamin konkursu oraz Karta zgłoszenia w załączeniu.

Zachęcamy uczniów klas I-VIII do wzięcia udziału i życzymy powodzenia!

 

Regulamin konkursu                                   Karta zgłoszenia                     

 

Marek Grom – uczeń klasy VIII a w roku szkolnym 2020/2021 został stypendystą Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych”. Program stypendialny skierowany jest do uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki oraz przedsiębiorczości, którzy w roku szkolnym 2020/2021 są uczniami klas VII lub VIII szkół podstawowych lub liceów ogólnokształcących. Stypendium przyznawane jest na okres 10 miesięcy, od 1 września 2020 roku do 30 czerwca 2021 roku w kwocie 3900 zł, tj. 390 zł miesięcznie.

Warunkiem przyznania tego wyróżnienia było uzyskanie wysokiej średniej ocen, jak również zdobycie tytułu laureata konkursów międzyszkolnych, wojewódzkich i ogólnopolskich.

Marek otrzymał stypendium za bardzo wysokie wyniki w nauce oraz tytuł laureata konkursu przedmiotowego języka rosyjskiego, organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty (opiekun: p. Anna Wołosiuk). Ponadto uczeń uzyskał tytuł Finalisty na szczeblu ogólnopolskim w I edycji trzyetapowego ogólnopolskiego konkursu matematyczno – informatycznego InstaLogik (opiekun: p. Elżbieta Brodacka).

Markowi, jego Rodzicom oraz nauczycielom zaangażowanym w rozwój jego zainteresowań, składamy serdeczne gratulacje!

„Dzięki uczeniu się i stosowaniu zdobytej wiedzy możesz rozwiązać każdy problem, pokonać każdą przeszkodę i osiągnąć każdy cel, jaki sobie postawisz” – Brian Tracy

Życzymy, aby stypendium było motywacją do dalszego rozwoju, doskonalenia wiedzy i umiejętności oraz bodźcem do dalszej pracy i realizacji ambitnych planów.

W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia drogą pocztową  otrzymaliśmy dyplom i nagrodę naszej uczennicy Zofii Kurkowiak za zajęcie II miejsca w I edycji Lubelskiej Matematycznej Ligi Zadaniowej w kategorii klas 7, 8 w roku szkolnym 2019/2020. W związku z trudnościami spowodowanymi pandemią  koronawirusa podsumowanie konkursu odbyło się z dużym opóźnieniem. Nagroda została wręczona laureatce konkursu 17 grudnia 2020 r. przez Panią Dyrektor Katarzynę Krawczyk.

            Lubelska Matematyczna Liga Zadaniowa popularyzuje matematykę przeprowadzając korespondencyjny konkurs matematyczny przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego. Konkurs polega na samodzielnym rozwiązywaniu w domu zadań, podzielonych na trzy serie. W każdej serii uczniowie szkół podstawowych mają do rozwiązania pięć zadań.

            Obecnie rozpoczyna się II edycja konkursu, Zachęcamy uczniów do udziału.

W tym roku szkolnym Zosia wzięła udział w konkursie InstaLogik realizowanym w całości on-line. Jest to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej. Zosi udało się awansować do drugiego etapu konkursu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

W ramach akcji MEN ,,Razem na Święta” 21 grudnia 2020 p. dyrektor Katarzyna Krawczyk  wraz z opiekunem  Szkolnego Koła Wolontariatu i  przedstawicielem społeczności uczniowskiej Jakubem Kijukiem- uczniem klasy II b odwiedzili p. Feliksę Cieniuch - byłą  dyrektor naszej szkoły i mieszkankę Małaszewicz. Złożono życzenia świąteczne, Kuba wręczył własnoręcznie wykonaną bombkę oraz przekazano na indywidualną prośę karmnik. Pani Cieniuch systematycznie w okresie jesienno-zimowym dokarmia ptaki i stary karmnik uległ zniszczeniu, dlatego po ogłoszeniu akcji ,,Karmnik” Weronika Grom z klasy IV i Jakub Grom z klasy I przynieśli piękny domek dla ptaszków.

Mamy nadzieję, że nasi skrzydlaci przyjaciele odwdzięczą się pięknym śpiewem.

Starajmy się, aby każdy dzień w roku był pełen życzliwości i wzajemnego zrozumienia potrzeb drugiego człowieka. Pomagać może każdy i wszędzie.

Opiekunowie

 Szkolnego Koła Wolontariatu

W tym roku nie mogliśmy się spotkać z naszymi kolegami, koleżankami i pedagogami przy wigilijnym stole i złożyć sobie życzenia, dla tego Samorząd Uczniowski wyszedł
z inicjatywą i ogłosił akcję pt. „Życzenia świąteczne on-line”. Akcja skierowana była do uczniów i nauczycieli ZS. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach i polegała na przesłaniu życzeń świątecznych dla bliskiej osoby w dowolnej formie. Życzenia można było przesyłać na podany adres e-mail od 10 grudnia 2020 r. do 20 grudnia 2020 r. W tym roku niemal
w każdej kartce znalazły się życzenia dotyczące zdrowia i spokoju. Wszystkie życzenia były wyjątkowe. Kartki możecie obejrzeć w galerii na stronie internetowej szkoły.

Mamy nadzieję, że życzenia i kartki świąteczne Wam się podobały i na nie jednej twarzy pojawił się uśmiech.

Pozdrawiamy i życzymy wszystkiego najlepszego w  Nowym 2021 Roku!

                                                                                   Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego