14 października to dla wielu z nas dzień szczególny. Właśnie tego dnia od 1972 r.  obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej - święto wszystkich uczniów, nauczycieli i innych osób związanych z oświatą.  Z tej okazji 13 października odbyła się w szkole Akademia, na której uczniowie klas ósmych wystąpili w  zabawnym przedstawieniu prezentując swoje umiejętności aktorskie.  Społeczności szkolnej zostały przybliżone postacie pojawiające się w szkole. Część uczniów wcieliła się w rolę nauczycieli, a część w rolę typowych uczniów. Cały występ utrzymany był w żartobliwym tonie, a przedstawienie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno ze strony nauczycieli jaki i uczniów. 

 

A. Borowik, J. Moroz

Eliminacje pierwszego etapu (szkolnego):

- konkurs polonistyczny – 17.10.2022 r. (poniedziałek), godz. 9.00;

- konkurs matematyczny – 18.10.2022 r. (wtorek), godz. 9.00;

- konkurs historyczny - 19.10.2022 r. (środa), godz. 9.00;

- konkurs języka angielskiego - 20.10.2022 r. (czwartek), godz. 9.00;

- konkurs języka rosyjskiego - 27.10.2022 r. (czwartek), godz. 9.00

 

Regulamin

Zakres wymagań

Terminarz

Złota polska jesień również w tym roku nie zawiodła i zawitała do nas w październiku. Korzystając z przepięknej pogody, uczniowie klasy IVa wyruszyli na pieszą wycieczką. W piątkowy poranek, 7 października, pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Patrejko i rodziców klasa pomaszerowała do pobliskiej Podolanki, aby wspólnie uczcić Święto Pieczonego Ziemniaka. Podczas wędrówki przez las czwartoklasiści podziwiali jesienną przyrodę. Po krótkim odpoczynku w hubertówce i posileniu się, pieczonymi nad ogniskiem, chlebem i kiełbaskami, uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań przygotowanych przez wychowawczynię. Doskonale poradzili sobie z określaniem kierunków geograficznych oraz opisem jesiennej przyrody z wykorzystaniem epitetów. Tworzyli także rymy do wyrazów związanych z jesienią. Na wspólnych zabawach integrujących grupę czas upłynął szybko. Najbardziej podobały się uczniom kalambury i wspólne budowanie szałasu. Na zakończenie wszyscy z wielkim apetytem pałaszowali upieczone w ognisku ziemniaki. Wycieczka uczniom bardzo się podobała, a droga powrotna do szkoły upłynęła na snuciu planów na temat … następnej wycieczki.

 

7 października o godz. 9.00 uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach usłyszeli alarm ewakuacyjny. Po sygnale dźwiękowym wszyscy, którzy przebywali w tym czasie w budynku, niezwłocznie go opuścili i udali się na miejsce zbiórki – boisko szkolne. Na szczęście okazało się, że jest to tylko próbna ewakuacja. Pani dyrektor wraz z koordynatorem – p. Dorotą Tarkowską zorganizowały przeprowadzenie akcji, aby przypomnieć zasady postępowania w sytuacji zagrożenia. Sprawdzony został budynek szkoły pod kątem zachowania środków bezpieczeństwa w razie ewakuacji. Nauczyciele przekazali koordynatorowi informacje dotyczące stanu liczebności klas.

Akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństwa. Należy podkreślić, że takie alarmy próbne przygotowują do odpowiedniego zachowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Uczestnicy akcji przekonali się, że brak paniki i szybkość w opuszczeniu terenu zagrożenia oraz znajomość dróg ewakuacyjnych są w takich sytuacjach priorytetowe.

Serdecznie dziękujemy strażakom JRG Małaszewicze za przeprowadzenie ewakuacji.