W dniach 16-18 maja br. uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych i turystycznych tego regionu.

Pierwszym punktem programu był Zagnańsk, gdzie mogliśmy zobaczyć „świętokrzyskiego staruszka” – Dąb Bartek, który jest jednym z najstarszych dębów w Polsce. Następnie w Oblęgorku podziwialiśmy pałacyk polskiego noblisty – Henryka Sienkiewicza (wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową), w którym znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Ostatnią atrakcją tego dnia było było zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Przewodnik przybliżył nam historię zamku, opowiedział o jego mieszkańcach i krążących legendach, a z dziedzińca mogliśmy zachwycać się niezwykle malowniczą panoramą.

Drugiego dnia wyruszyliśmy do Krajna. Po emocjonującym seansie w Kinie 6D niezapomnianych wrażeń doznaliśmy w Parku Rozrywki i Miniatur. Mogliśmy podziwiać miniatury najsłynniejszych miejsc świata, m. in. Bazylikę Św. Piotra w Rzymie, Wodospad Niagara, Wieżę Eiffla czy Piramidę Cheopsa. Kolejnym celem naszej podróży była Święta Katarzyna – jedna z najważniejszych miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Zobaczyliśmy tam klasztor klauzurowy sióstr Bernardynek, kapliczkę Stefana Żeromskiego, a także weszliśmy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego – słynnej Puszczy Jodłowej, gdzie znajduje się magiczne źródełko i kapliczka św. Franciszka. Według miejscowej tradycji woda ze źródełka ma cudowne właściwości – leczy choroby oczu oraz spełnia marzenia. Następnie w Muzeum Minerałów i Skamieniałości mieliśmy okazję poszerzyć wiedzę na temat kamieni szlachetnych oraz uczestniczyć w pokazie szlifowania krzemienia pasiastego. W godzinach popołudniowych, wśród buków, jodeł i śpiewu ptaków wędrowaliśmy na Święty Krzyż, nazywany też Łysą Górą, który owiany jest legendami, przekazami o świętokrzyskich czarownicach oraz słynnych sabatach. Z platformy widokowej podziwialiśmy świętokrzyskie gołoborza i wspaniałe widoki. Zwiedziliśmy również pobenedyktyński zespół klasztorny, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze. Po obiadokolacji i czasie wolnym przyszedł czas na dyskotekę w pensjonacie „Jodłowy Dwór”.

Trzeciego dnia okazało się, że nasz pensjonat skrywa wiele tajemnic. Tuż za nim znajduje się magiczna wioska „BabyJagowo”, w której mogliśmy poczuć się jak bohaterowie bajek. Spotkaliśmy Babę Jagę, Zbója Madeja i poczuliśmy dreszczyk emocji w tunelu strachu. Przed południem wyruszyliśmy do stolicy województwa świętokrzyskiego. Pani przewodnik zaangażowała nas do „gry miejskiej” w centrum Kielc. Wykonując kolejne zadania mieliśmy możliwość poznania historii miasta, legend z nim związanych i najcenniejszych obiektów. Niezwykle ciekawą lekcję historii połączoną z warsztatami mieliśmy w Muzeum Pamięci Narodowej – dawnym więzieniu kieleckim, które powstało w hołdzie więźniom i ofiarom zbrodni hitlerowskich i stalinowskich. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie ruin Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, które wywarły na wszystkich ogromne wrażenie.

Uczniowie wraz z wychowawcami – p. Dorotą Tarkowską i p. Małgorzatą Sowa oraz opiekunem – panią dyrektor Katarzyną Krawczyk spędzili  wspaniałe chwile, które na długo pozostaną w pamięci. Pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień oczekujemy kolejnej wspólnej wycieczki, bo przecież podróże kształcą…

Koszt całkowity wycieczki: 26130,00 zł

Kwota wsparcia finansowego ze środków MEiN: 15000,00 zł

Kwota wkładu własnego: 11130,00 zł

Tradycją, która powoli zakorzenia się w historii naszej szkoły jest Bal Ósmoklasisty. W sobotnie popołudnie 23 kwietnia 2022 r. w przepięknie udekorowanej sali młodzież klas VIII w eleganckich strojach wraz z dyrekcją szkoły stanęła do poloneza. Staropolskim zwyczajem to właśnie on otworzył imprezę. Młodzież od wielu tygodni przygotowywała się do występu pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego p. Doroty Tarkowskiej. Podczas poloneza emocje nie opuszczały zarówno wychowawczyń klas p. Anny Wołosiuk i p. Elżbiety Suszczyńskiej jak i licznie zgromadzonych rodziców, rodzeństwa i zaproszonych nauczycieli, którzy ukradkiem ocierali łzy ze wzruszenia. Po prezentacji tanecznej przyszedł czas na podziękowania przedstawicieli klas VIII oraz ich rodziców dla pani dyrektor, wicedyrektor, wychowawców kl. I-III i IV-VIII oraz nauczycieli za trud włożony w wychowanie młodzieży, a także cierpliwość i życzliwość. Uroczystość uświetniła swoim wystąpieniem pani dyrektor Katarzyna Krawczyk, która przekazała życzenia wspaniałej zabawy oraz podziękowała rodzicom- organizatorom balu. Po części oficjalnej przyszli absolwenci naszej szkoły rozpoczęli wspólną zabawę, która trwała do późnych godzin wieczornych. W czasie krótkich przerw tanecznych ósmoklasiści korzystali z fotobudki, częstowali się pysznym ciastem i przysmakami, które przygotowali dla nich rodzice. O północy ponownie został wykonany taniec polonez. To była niezapomniana noc, pełna dobrej zabawy.E. Suszczyńska

A. Wołosiuk

11 maja uczennice naszej szkoły zostały laureatkami gminnego konkursu z języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Neplach. Konkurs został zorganizowany przez nauczyciela języka angielskiego - mgr Grzegorza Puczka.

I miejsce  zajęła Malwina Wowczeniuk -uczennica klasy VIII b

II miejsce zajęła Urszula Kuśmierczyk - uczennica klasy VII b

Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Neplach. Z każdej gminy przybyło po troje uczniów, łącznie zadania konkursowe rozwiązywało 9 osób.

Zanim uczniowie przystąpili do finału miał miejsce etap szkolny, w którym zmagali się następujący uczniowie: kl. VII b - Urszula Kuśmierczyk, Szymon Moroz, kl. VIII b - Zofia Sandomierz, Malwina Wowczeniuk, Natalia Zalewska, kl. VIII a  - Wiktor Tuszyński, Weronika Beniuk, Szymon Naumiuk, Michał Wowczeniuk. Osoby z trzema najlepszymi wynikami pojechały do Nepli na finał, czyli Urszula Kuśmierczyk, Malwina Wowczeniuk i Zofia Sandomierz.

Naszym zwyciężczyniom nagrody wręczył Wójt gminy Terespol oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Neplach p. Mariola Borodziuk.

Naszym laureatkom serdecznie gratulujemy!

E. Szepeluk

 

W dniach 4-6 maja 2022 r. odbyła się pierwsza wycieczka współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W wycieczce uczestniczyło 30 uczniów z klas siódmych Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Ojcowski Park Narodowy. W Ekspozycji Przyrodniczej Ojcowskiego Parku Narodowego uczniowie obejrzeli film o genezie powstania skał wapiennych, formowania się jaskiń, wąwozów i ciekawych form skalnych. Podczas zwiedzania wystaw muzealnych była okazja do poznania geologii, flory oraz fauny parku. Po zwiedzeniu muzeum podziwialiśmy piękno ojcowskiej przyrody podczas spaceru doliną Prądnika.  Odwiedziliśmy również  największą jaskinię Ojcowskiego Parku Narodowego – Grotę Łokietka, Kaplicę „na wodzie” oraz ruiny zamku w Ojcowie. Na koniec zwiedziliśmy Zamek w Pieskowej Skale oraz obejrzeliśmy słynną Maczugę Herkulesa.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Kraków.  Zaczęliśmy od Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego - najstarszego ogrodu botanicznego w Polsce. W drodze do ogrodu  obejrzeliśmy gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego, a pani przewodnik opowiedziała dzieciom historię powstania tej najstarszej uczelni w naszym kraju.

W ogrodzie podziwialiśmy pięknie kwitnące rośliny, stare drzewa, szklarnie z roślinami egzotycznymi, ogród biblijny oraz ogrody ziołowe. Szczególnie zachwyciła wszystkich storczykarnia. Uczniowie mieli okazję zobaczyć egzotyczne rośliny użytkowe, m. in. bananowce, kakaowce, kawę czy herbatę. Ciekawość wzbudziły również rośliny owadożerne.

Pobyt w ogrodzie dostarczył wszystkim wiele przyjemności.

Z ogrodu botanicznego udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Po drodze zobaczyliśmy zabytkowy barokowy kościół św. Mikołaja z figurami św. Piotra i Pawła oraz szpital kliniczny i barokowy kościół szpitalny św. Łazarza. Przez park miejski zwany Plantami dotarliśmy na Wawel.

Tu zobaczyliśmy Smoka Wawelskiego, który przywitał nas ziejąc ogniem. Zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, gdzie odbywały się koronacje królów polskich. Znajdują się tu również grobowce królów  i najwybitniejszych Polaków. Mogliśmy również zobaczyć i dotknąć słynny Dzwon Zygmunta oraz porozmawiać z dzwonnikiem.

Weszliśmy też na dziedziniec Zamku Królewskiego, gdzie podziwialiśmy krużganki i zdobienia dawnej siedziby królów.

Po zwiedzeniu Wawelu przeszliśmy na Stare Miasto. Po drodze zatrzymaliśmy się na

ulicy Franciszkańskiej pod Pałacem Biskupim, gdzie do czasów  seminaryjnych mieszkał Karol Wojtyła. Zobaczyliśmy słynne „papieskie okno”, pod którym gromadzili się mieszkańcy Krakowa w czasie pielgrzymek papieża Jana Pawła II. W Pałacu Biskupim często przebywał również Kardynał Stefan Wyszyński i właśnie tu dowiedział się, że został mianowany przez papieża Prymasem Polski.

Na Starym Mieście zobaczyliśmy wieżę ratuszową, Sukiennice, kościół św. Wojciecha oraz pomnik Adama Mickiewicza. Zwiedziliśmy też Kościół Mariacki, gdzie podziwialiśmy ołtarz Wita Stwosza i wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Zwiedzanie Krakowa zakończyliśmy pod Barbakanem.

Po zwiedzaniu mogliśmy się zrelaksować w parku wodnym.

Trzeciego dnia uczniowie mieli możliwość odwiedzenia Kopca Kościuszki w Krakowie oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Zanim wspięliśmy się na Kopiec mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu interesujących faktów z życia naszego rodaka oraz odwiedzić wystawę „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”, która stanowi opowieść jego życia. Multimedialne wystawy prowadziły nas zarówno przez życiowe zawiłości Kościuszki, jak i fakty historyczne. Ogromną atrakcją było wejście na Kopiec, który znajduje się na szczycie błogosławionej Bronisławy i został wzniesiony, by uczcić naszego bohatera. Na koniec mieliśmy możliwość zobaczenia wystawy figur woskowych.

Również Kopalnia Soli w Wieliczce przypadła do gustu naszym uczniom, którzy przemierzając trasę turystyczną poznawali sekrety podziemnego miasta. Zachwyciły nas jezioro, majestatyczne konstrukcje i rzeźby solne. Nasza uwaga skupiła się również na Kaplicy św. Kingi, która była najbardziej wyjątkowa ze wszystkich komór.

Pomimo kilometrów, które pokonaliśmy, uczniowie wrócili do domu oczarowani Polską i zadowoleni.

Opiekunami wycieczki były: p. Anna Borowik, p. Jowita Moroz, p. Ilona Wysokińska.

Koszt całkowity wycieczki: 26501,00 zł

Kwota wsparcia finansowego ze środków MEiN: 15000,00 zł

Kwota wkładu własnego: 11501,00 zł

>>> galeria zdjęć<<<

 

„Wszystko, czym jest i czym się chlubi ludzki świat, stoi na matematyce”

                                                                                         Stanisław Lem

 

 Znamy już wyniki tegorocznej edycji konkursu. Z wielką radością informujemy, że uczennica kl. VII bUrszula Kuśmierczyk zdobyła wyróżnienie w kategorii: Kadet klasa 7 szkoły podstawowej. Gratulujemy sukcesu!

Zaledwie 0,75 p. zabrakło do wyróżnienia Marii Pietraszkiewicz, która uzyskała najlepszy wynik w naszej szkole w kategorii: Maluch klasa 4 szkoły podstawowej.

W poszczególnych kategoriach wysokie wyniki osiągnęli również:

kategoria: Żaczek klasa 2 szkoły podstawowej – Samuel Redzik

kategoria: Maluch klasa 3 szkoły podstawowej – Antoni Pytka, Marcel Zbaracki

kategoria: Maluch klasa 4 szkoły podstawowej – Wiktoria Zientara.

  W konkursie wzięli udział ponadto następujący uczniowie:

 Michał Pytka kl. II, Zofia Mroczek kl. II, Antoni Wawryszuk kl. II, Szymon Semeniuk kl. II, Jan Szelest kl. III b, Kacper Kuśmierczyk kl. IIIb, Martyna Bodo kl. III b, Zuzanna Mularska kl. III b, Jakub Kozłowski kl. III b, Magdalena Gawryluk kl. III b, Jakub Kaliszuk kl. III a, Bartosz Naumiuk kl. IV, Gabriela Kurkowiak kl. V, Dawid Lewczuk kl. V, Michał Wowczeniuk kl. VIII.

Dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom (również tym, którym w tym roku nie udało się uzyskać wymarzonego wyniku)  i zapraszamy ponownie za rok.

Szkolny Koordynator Konkursu