9 marca 2020 r. odbyło się podsumowanie Konkursu Plastycznego dla uczniów szkół podstawowych „Rosja w zwierciadle symboli architektury”. Konkurs został ogłoszony przez Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS na początku października br. i odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII. Nadesłane prace przedstawiały zabytki architektoniczne Rosji np. Sobór Wasyla Błogosławionego, Sobór Chrystusa Zbawiciela, Ermitaż itp. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodzieży ze szkół województwa lubelskiego. Pani J. Juszczuk i pani A. Wołosiuk za zgodą rodzica wysłały ponad 20 prac konkursowych namalowanych przez uczniów naszej szkoły. Niestety żadna z nich nie została nagrodzona. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nauczyciele podziękowanie za wkład pracy włożony w przygotowanie młodzieży. Poprzez udział w konkursie uczniowie nie tylko rozwinęli swoje zdolności plastyczne ale i pogłębili znajomość kultury rosyjskiej.

Prace uczniów można obejrzeć w Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej w Lublinie oraz dzięki specjalnej fotogalerii na stronie Centrum.

J. Juszczuk

A. Wołosiuk

6 marca 2020 r. w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja pt. „Poczuj chemię do fizyki”. Właściwie był to spektakl naukowy w wykonaniu grupy ,,Zaelektryzowani’’. Uczniowie mieli okazję podziwiać niecodzienne eksperymenty z fizyki i chemii oraz brać udział w zabawach z gazami (ciekłym azotem, helem i metanem). Największą radość sprawiły uczniom zabawy z helem i podróże poduszkowcem po sali gimnastycznej.

3 marca 2020 r. Samorząd Uczniowski zaapelował do młodzieży szkolnej o zachowanie ciszy i spokoju. Akcja miała na celu uświadomienie uczniom, „że w ciszy każdego się usłyszy”, a hałas nie jest sprzymierzeńcem naszych organizmów. Poprzez wywieszenie plakatów poinformował uczniów klas I-III i V-VIII o tym jak duży jest hałas  podczas przerw i co można zrobić aby było ciszej i spokojniej. Na korytarzach szkolnych wydzielone zostały STREFY CISZY w których można było spokojnie zjeść drugie śniadanie, porozmawiać, przeczytać ulubioną książkę i posłuchać muzyki. Uczniowie, którzy zastosowali się do panujących na lekcjach zasad dostali pochwałę, natomiast ci którzy hałasowali na przerwie, biegali i krzyczeli otrzymali naklejkę z napisem „Quiet”. Po ilości wpisanych do e-dziennika pochwał można wywnioskować, że większość uczniów potrafi zachować ciszę i spokój,  tylko nieliczni mają z tym problem.

A. Wołosiuk

Kliknij aby powiększyć

Jak co roku społeczność Zespołu Szkół podjęła szereg inicjatyw mających na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, Bohaterów Niezłomnych. 

W tym roku włączyliśmy się do Gminnych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych przez Gminne Centrum Kultury w Kobylanach. W niedzielę,1 marca około godziny 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy  zgromadziło się dość duże grono osób pragnących oddać cześć Bohaterom Niezłomnym. Liczną grupę stanowiła społeczność naszej szkoły.

Pani Dorota Szelest Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach powitała licznie zebranych uczestników obchodów, przedstawiła genezę święta  i zaprezentowała  wystawę czasową pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”, przybliżającą realia sowietyzacji Polski, aż do roku 1963, gdy w walce  zginął jeden z ostatnich „wyklętych” – Józef Franczak „Lalek”. 

>>> Galeria zdjęć <<<

15 lutego 2020 roku uczniowie klasy ósmej  im. Kornela Makuszyńskiego w  Małaszewiczach uczestniczyli w tradycyjnym balu wieńczącym 8- letnią naukę. Cała uroczystość  rozpoczęła się o godzinie 15.30  Mszą Świętą w Kościele Św. Katarzyny w Małaszewiczach dla uczniów klasy ósmej, ich rodziców i nauczycieli. O godzinie 16.00 ósmoklasiści wraz z dumnymi rodzicami i nauczycielami stawili się w sali gimnastycznej.

Dnia 31.01.2020 roku w Zespole Szkół Podstawowych nr 1 w Terespolu odbył się XX Przegląd „Już gwiazdeczka się kolebie”. Jego głównym celem było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej.  W występie wzięła udział grupa teatralna „Koziołeczki” z klasy II pod opieką Elżbiety Kijuk, która zaprezentowała przedstawienie „Jak to dawniej na wsi bywało, czyli rzecz o Bożym Narodzeniu”. Grupa zajęła II miejsce.

Wśród solistów II miejsce zajęła Julia Panasiuk z klasy III i Marlena Pytka z klasy VIa. Szopkę bożonarodzeniową wykonała Dominika Kupisz z klasy VIIa, która zajęła III miejsce. Wszyscy wykonawcy otrzymali wspaniałe nagrody i dyplomy.