Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” ks. Jan Twardowski.

Tymi słowami przyozdobione zostały znicze pamięci, którymi udekorowaliśmy w tym roku bezimienne mogiły i pomniki poległych żołnierzy oraz groby uczniów, nauczycieli
i pracowników naszej szkoły. Znicze zebrane zostały 25 października 2023 r. przez wolontariuszy w ramach Akcji Znicz zorganizowanej przez p. A. Borowik i p. M. Mikołajczak. Aby uczcić pamięć bohaterów wydarzeń narodowych 30 listopada 2023 r. klasa II wraz z wychowawczynią p. G. Wróblewską udała się do lasu przy torach kolejowych gdzie znajduje się bezimienna mogiła żołnierza poległego w czasie wojny. Uczniowie uporządkowali grób, udekorowali go kwiatami i zapalili znicz. Miejsca Pamięci Narodowej odwiedziła również p. M. Sowa, która wraz wychowankami zapaliła znicze pod Pomnikiem Upamiętniającym Żołnierzy Wojska Polskiego Poległych w Obronie Lotniska w Małaszewiczach, pod pomnikiem w Kobylanach, który upamiętnia bitwę stoczoną w tej miejscowości, pod pomnikiem Niepodległości i Nieznanego żołnierza w Koroszczynie, a także pod Pomnikiem upamiętniającym bohaterskich powstańców styczniowych i uczestników Bitwy o Kodeń. Delegaci Samorządu Uczniowskiego z kl. VI wraz z opiekunem p. D. Tarkowską zapalili znicze pod Dębem Pamięci oraz pod Dębem Niepodległości, które znajdują się nieopodal budynku naszej szkoły. Podczas obchodów Dnia Wszystkich Świętych nie zapomnieliśmy o nauczycielach i pracownikach szkoły, których już z nami nie ma. Aby uczcić ich pamięć p. I. Markowska przygotowała piękną gazetkę wraz z fotografiami i listą zmarłych od 1986 roku. Pani D. Płotnicka udostępniła uczniom, rodzicom i nauczycielom kroniki, które można obejrzeć w bibliotece szkolnej i wspomnieć tych, którzy od nas odeszli. Znicz pamięci na grobach zmarłych uczniów, pedagogów i pracowników szkoły na pobliskim cmentarzu zapaliła p. dyrektor K. Krawczyk, p. wicedyrektor E. Brodacka oraz p. D. Tarkowska z wychowankami i delegacją Samorządu Uczniowskiego, a także uczniowie klas I, którzy 3 listopada 2023 r. po raz pierwszy wraz z wychowawcami p. A. Sołoducha i p. M. Mikołajczak udali się na cmentarz by uczcić pamięć zmarłych. Pani E. Stawska zapaliła znicze pamięci na cmentarzu w Terespolu, za co z całego serca Dziękujemy! W sali nr 5. oraz 26. mogliśmy podziwiać piękne gazetki z okazji Dnia Wszystkich Świętych wykonane przez uczniów kl. II i V oraz prace plastyczne nawiązujące do świąt zadusznych wykonane przez uczniów kl. IB.

Dziękujemy Wszystkim za włączenie się w obchody Dnia Wszystkich Świętych
i uczczenie pamięci zmarłych!

Jak pisał ks. Jan Twardowski:

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...”

 

A. Wołosiuk

Szczegóły w zakładce BIBLIOTEKA i oczywiście w BIBLIOTECE.


D. Płotnicka

Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu” Eliza Orzeszkowa

14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej święto nauczycieli i wszystkich pracowników oświaty.  Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy siódmej, jako wyraz podziękowania za przekazywaną wiedzę, opiekę i bezpieczne warunki do nauki.

Cały występ utrzymany był w żartobliwej  tonacji, uczniowie zaprezentowali swoje talenty aktorskie, taneczne i wokalne, na tle pięknej dekoracji autorstwa Pani Ewy Stawskiej.

Przez scenę przewinęło się wiele postaci, które  przedstawiły ciekawe, pełne humoru spostrzeżenia  na temat szkolnego życia.

W stronę Grona Pedagogicznego i Pracowników szkoły popłynęły życzenia od Lubelskiej Kurator Oświaty, Wójta Gminy Terespol i Rady Rodziców.

Pani Dyrektor Katarzyna Krawczyk podziękowała swoim pracownikom za pracę i wkładane w nią serce, życząc dalszych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

Głośne: „Sto lat!” i życzenia od Samorządu Uczniowskiego zakończyły uroczystość.

Małgorzata Sowa

Dnia 13 października 2023 r. uczniowie klasy I b korzystając z pięknej jesiennej pogody miło spedzili czas przy ognisku zorganizowanym u Państwa Denisiuków w Małaszewiczach. Ognisko integracyjne to szansa na lepsze poznanie się. Wychowawca wraz z rodzicami zatroszczyli się o zakup niezbędnych artykułów. Uczniowie grali w piłkę, bawili się wspólnie na dużym podwórku, a następnie piekli nad ogniskiem kiełbaski, ziemniaki, chlebek. Po wspólnym biesiadowaniu przy ognisku bawiliśmy się z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Wczasie wyścigów rzędów towarzyszył wszystkim śmiech, radość i zdrowa rywalizacja. Rodzice mieli możliwość obserwowania dzieci w trakcie zmagań sportowych, kibicowali.

Po rozgrywkach sportowych wszyscy z chęcią częstowali się pop-cornem przygotowanym przez gospodarzy. Były nawet słodkości. Pan Śreniawski -dziadek Olka przywiózł przepyszne pączki przygotowane przez panią Śreniawską, babcię Olka, za które z całego serca dziękujemy.

Serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu składam Państwu Denisiukom oraz p. Beacie Lewczuk, p. Marcie Wyszyńskiej, p. Bożenie Kłos, p. Ewie Mikitczuk za opiekę nad uczniami.

M. Mikołajczak