15. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji

15. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji jest realizowana pod hasłem „Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline – nie pozwól dziecku wylogować się z życia”. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków. Uczestnicy kampanii dowiedzą się m.in.: jak rozpoznać chorobę u dziecka, jak z nim rozmawiać i wspierać w chorobie oraz gdzie szukać pomocy.Ważnym aspektem akcji jest przedstawienie wpływu pandemii na zdrowie psychiczne nastolatków. Warto podkreślić, że 15. edycja kampanii została przygotowana w odpowiedzi na bieżące problemy, które wynikają m.in. z konieczności pozostawania w domu czy ograniczenia kontaktów rówieśniczych.

 

Szkolenia dla nauczycieli pt. „Nastoletnia depresja”


W ramach akcji do kwietnia br. zostanie zorganizowany cykl szkoleń dla nauczycieli dotyczący depresji wśród młodzieży. Szkolenia są bezpłatne, a dzięki formule on-line będą mogli wziąć w nich udział nauczyciele, pedagodzy i psychologowie z całej Polski. 
Uczestnicy spotkań otrzymają gotowe narzędzia do samodzielnego przeprowadzenia lekcji na temat depresji. Zdobędą też wiedzę, która uwrażliwi ich na objawy depresji wśród nastolatków.

Terminy najbliższych szkoleń: 25.02 (czwartek) – godz. 10:00, 10.03 (środa) – godz. 14:00, 30.03 (środa) – godz. 14:00, 21.04 (środa) – godz. 14:00

W każdym szkoleniu może wziąć udział 1000 uczestników. Cykl szkoleń dla nauczycieli pt. „Nastoletnia depresja” został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

 

Problem depresji wśród dzieci i młodzieży


Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. To poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu. Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają m.in. z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą czy agresją w internecie. Zachowania depresyjne potęguje także obecna sytuacja – konieczność pozostawania w domu i ograniczenie kontaktów rówieśniczych.
Pierwsze symptomy depresji mogą być mylone z młodzieńczym buntem, a przez to są często bagatelizowane przez nastolatków, jak również ich otoczenie. Dlatego zarówno rodzicie, jak i nauczyciele, będący najbliżej uczniów, powinni być szczególnie wrażliwi na zmiany w zachowaniu młodych ludzi.
Więcej informacji: https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował poradnik „Klikam z głową”, który nie tylko opisuje zagrożenia czekające na użytkowników nowoczesnych technologii, ale również przedstawia sposoby reagowania na te zagrożenia.

Materiały zawarte w publikacji są idealnym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi i młodzieżą oraz wypracowania tzw. dobrych praktyk.

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem oraz polecanie go jak najliczniejszej grupie odbiorców, by aktywność w sieci wśród najmłodszych była dla nich źródłem inspiracji oraz wiedzy i nie niosła ze sobą żadnych negatywnych doświadczeń.

https://kuratorium.lublin.pl/pliki/akt/id_11087/zal/Poradnik%20-%20Klikam%20z%20g%B3ow%B9.pdf

 

Źródło: powiatzamojski.pl/

Koncert "MŁODZI NIEZŁOMNYM"

https://www.youtube.com/watch?v=qOYQlsjb3P0&feature=youtu.be

FORTECA - "Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Żołnierze"

https://www.youtube.com/watch?v=iaj_m-AbCMQ

Tajemnice historii - Żołnierze wyklęci #12 (cały odcinek)  https://www.youtube.com/watch?v=TxyoOcmm9Bw

https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/zolnierze-wykleci

                                                        Poznaj historię i oddaj należny Im hołd!

                                                                                                 Przywróćmy Ich Pamięci!

plakat - Depresja.png

ŚWIĘTO MIŁOŚCI

          12 lutego 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Miłości - Walentynki, które każdego roku są niecierpliwie wyczekiwanym dniem przez naszych uczniów. Z tej okazji Samorząd Uczniowski ogłosił akcję na najciekawszą kartkę walentynkową,  a p. E. Stawska przygotowała gazetkę tematyczną na korytarzu dolnym. Uczniowie przez cały tydzień mogli wysyłać kartki zawierające wyznania miłości. Każdy miał możliwość okazania swojego uczucia - miłości, sympatii albo przyjaźni temu, kogo kocha skrycie, bardzo lubi bądź darzy szczególną sympatią. Pomysłów na kartki walentynkowe było wiele, ale najbardziej oryginalne okazały się te wykonane w edytorze graficznym.

W tym roku za udział w akcji uczniowie otrzymali uwagę pozytywną i ocenę  
z plastyki lub informatyki.

Pamiętajmy że miłość, sympatię i przyjaźń należy okazywać sobie codziennie,
a nie tylko w Święto Miłości!

                                                                                         Opiekunowie SU.

Uczniowie i rodzice, we współpracy ze szkołami, mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dodatkowo takie wsparcie oferuje również poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”.

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne

Uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Placówki te działają bez ograniczeń, zgodnie z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania w stanie epidemii SARS-CoV-2.

Udzielanie bezpośredniej pomocy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Placówki te wspierają także rodziców w rozpoznawaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych. Informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz w szkołach.