16 kwietnia 2024r. gościliśmy w naszej szkole artystów z krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „MASKA”. W ramach realizacji założeń szkolnego programu profilaktyczno – wychowawczego aktorzy
w przystępny i ciekawy sposób zaprezentowali spektakle profilaktyczno – edukacyjne dla trzech grup wiekowych. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie promujące zdrowy tryb życia
pt. „Warzywa i owoce mają czarodziejskie moce”. Klasy młodsze tj. I-III - spektakl ukazujący rolę rodziny i przyjaciół w naszym życiu, mówiący o przyjaźni i wzajemnym szacunku pt. „Miś marzy skrycie o przyjacielu celebrycie”, natomiast klasy starsze tj. IV-VII - spektakl poruszający problem przemocy i agresji rówieśniczej pt. „Z pamiętnika kujonki”.

Teatr "Maska" z powodzeniem połączył elementy edukacyjne
z rozrywką sprawiając, że przekaz dotarł do młodej publiczności w sposób przystępny i atrakcyjny.

Wystawione spektakle zaangażowały dzieci i młodzież do aktywnego uczestnictwa i dyskusji na temat morałów i wniosków, które z nich wypływały. Skłoniły do refleksji nad własnym postępowaniem oraz zachęciły do podejmowania świadomych decyzji. Wszyscy wynieśli
z niego cenne lekcje.

Jednocześnie dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Terespolu za możliwość zrealizowania działań profilaktycznych w naszej placówce.

Pedagog

W środę, 10 kwietnia 2024r. sala gimnastyczna w naszej szkole zmieniła się w niezwykłe laboratorium. W tym dniu Grupa Zaelektryzowani, specjalizująca się w przygotowaniu eksperymentów związanych z naukami przyrodniczymi, zaprezentowała wyjątkowy spektakl, na który zaprosiła uczniów klas I- VII. Prowadzący w przystępny i zabawny sposób przybliżył wiele treści z zakresu takich nauk jak przyroda, fizyka czy chemia. Zaprosił też uczniów do aktywnego udziału w przygotowanych eksperymentach i konkursach. Wiele radości i śmiechu dostarczyły zadania ułatwiające zrozumienie działania sił grawitacji, doświadczenia z nadmuchiwaniem foliowego rękawa oraz magiczne butelki. Największe wrażenie zrobiły na zgromadzonych eksperymenty z wykorzystaniem ciekłego azotu. Nietypowa lekcja bardzo się wszystkim podobała.

 

I tylko pamięć została …

Po tej katyńskiej nocy...

Pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy …

I woła o sprawiedliwość …

I prawdę po świecie niesie – Prawdę o jeńców tysiącach zgładzonych w katyńskim lesie. Katyń - Feliks Konarski

 

Terminem „zbrodnia katyńska” określa się wymordowanie wiosną 1940 r. prawie 22 tys. osób: polskich jeńców wojennych w min. w Katyniu, Charkowie, Twerze. Mord został dokonany przez Związek Radziecki w tak zwanym "trybie specjalnym", bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Państwo polskie straciło obywateli stanowiących jego elitę, potencjał obronny i twórczy.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego

w Małaszewiczach  obchodzony był w nastroju powagi i zadumy. Jak co roku społeczność Zespołu Szkół przeprowadziła szereg inicjatyw, mających na celu upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej, wśród nich kontynuacja programu „Katyń... ocalić od zapomnienia" , Katyń Pro Memoria oraz organizacja Konkursu Szkolna Liga Historyczna .

W przeddzień uroczystości rocznicowych dźwięk werbli zgromadził przed szkołą całą jej społeczność , w takt wybijanego rytmu uczniowie klasy VII wystawili wartę obok Dębów Pamięci, poczet wprowadził sztandar szkoły, zapadła minuta ciszy, po której odśpiewany został hymn państwowy. Prowadzący uroczystość siódmoklasiści przywołali opisy oddające tragizm tamtych wydarzeń, a uczestnicy Szkolnej Ligi Historycznej złożyli przy dębach kwiaty i zapalili Światełka Pamięci.

W następnej części uroczystości p. Dyrektor Katarzyna Krawczyk podsumowała Szkolną Ligę Historyczną - konkurs, którego celem było rozbudzanie zainteresowań historycznych uczniów, poszerzenie i pogłębienie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy historycznej. Do udziału w Konkursie zgłosiło się 25 uczniów, którzy w okresie od 16 lutego 26 marca 2024 r. wykonali 5 zadań. W trakcie rozgrywek historycznych, uczniowie oglądali animacje tematyczne, przygotowali prace plastyczne oraz czytali literaturę historyczną. Prezentacja prac konkursowych odbyła się 1 marca 2024 r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W dniu 4 kwietnia 2024 r. 19 uczniów przystąpiło do testu, kończącego Szkolną Ligę Historyczną. Pani Dyrektor pogratulowała zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom i wręczyła dyplomy, natomiast p. Małgorzata Prokopiuk z Rady Rodziców - nagrody przekazane przez przewodniczącą Rady Rodziców p. Annę Borowińską- Komor i Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie.

PRZYZNANE TYTUŁY W SZKOLNEJ LIDZE HISTORYCZNEJ :

Mistrzyni Szkolnej Ligi HistorycznejWeronika Grom kl. VII

Wicemistrz Szkolnej Ligi Historycznej- Michał Niczyporuk kl. VII

Laureaci :Piotr Litwiniuk kl. V, Jan Szelest kl. IV, Karolina Wysokińska kl.VI

Finaliści: Mateusz Laszewski kl. VII, Antoni Wawryszuk kl. IV, Kacper Kuśmierczyk kl. V, Jakub Grom kl.IV

Pozostali uczestnicy konkursu: Laszewski Dominik, Wysokińska Klaudia, Kijuk Jakub, Knigawka Julia, Mularska Zuzanna, Ostapiuk Oliwia, Zbaracki Marcel, Andrzejczuk Tobiasz, Zientara Wiktoria, Semeniuk Natalia

Na zakończenie p. Dyrektor Katarzyna Krawczyk skierowała do uczniów słowa uznania za patriotyczną postawę, a nauczycielom: p. wicedyrektor Elżbiecie Brodackiej i p. Małgorzacie Sowa - podziękowała za zaangażowanie i przygotowanie obchodów rocznicowych.

Była to piękna i przejmująca uroczystość, upamiętniająca tragiczną historię naszego narodu.

Szkoła pamięta!
pilnujemy Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej!
NIECH ŁĄCZY NAS PATRIOTYZM !


Zapraszamy na uroczystość upamiętnienia 84 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, która odbędzie się w naszej szkole 12 kwietnia 2024r. o godz.10.00 przed Dębem Pamięci.
Zachęcamy do włączenia się do akcji „ Zapal Światło Pamięci” na portalu https://katynpromemoria.pl .
Niech rozbłyśnie Las Pamięci!
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !
WIECZNA PAMIĘĆ POLEGŁYM ZA NIEPODLEGŁĄ OJCZYZNĘ!


Społeczność Zespołu Szkół
im. Kornela Makuszyńskiego