WYNIKI KONKURSU KALIGRAFICZNEGO Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO POD TYTUŁEM 1

    27 kwietnia 2018r. w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach miała  miejsce uroczystość upamiętniająca 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz ceremonia sadzenia Dębu Niepodległości. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów  Roku Niepodległości w Powiecie Bialskim pod Patronatem  Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości,a także w związku z włączeniem się szkoły w akcję Wojewody Lubelskiego i Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych sadzenia Dębów Niepodległości.

    W obchodach wzięli udział liczni goście: proboszcz parafii pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Małaszewiczach ks. Bogusław Mich, przewodniczący Rady Powiatu pan Mariusz Kiczyński, wójt Gminy Terespol pan Krzysztof Iwaniuk, nadleśniczy Nadleśnictwa Chotyłów pan Piotr Musiał, przewodnicząca Rady Rodziców pani Ewa Denesiuk. Zgromadzonych powitała serdecznie dyrektor Zespołu pani Małgorzata Sowa. Monataż słowno- muzyczny pt. „Leć, Orle Biały” wykonany przez uczniów klasy IV pod opieką pani Marii Mikołajczak przypomniał  historię i znaczenie tego szczególnego dla każdego Polaka święta. Artyści z klasy III pod kierunkiem pani Elżbiety Kijuk z przejęciem i zaangażowaniem zaprezentowali inscenizację legendy o początkach państwa polskiego. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślały także wykonane przez uczniów  biało- czerwone chorągiewki, kotyliony i godła. Cała społeczność szkoły i przedszkola włączyła się w uczczenie majowego święta. Punktem kulminacyjnym uroczystości było sadzenie Dębu Niepodległości. Na placu przed budynkiem szkoły Przedstawiciele Nadleśnictwa, pan Wójt, przewodniczący SU, ksiądz Proboszcz i Wicedyrektor w asyście Pocztu Sztandarowego, uczniów, przedszkolaków i nauczycieli zasadzili to „niezwykłe drzewko”. Na pamiątkowej tablicy umieszczono napis: „Niech rośnie jako symbol wdzięczności przodkom      za przywróconą Niepodległość Polski, a dla kolejnych pokoleń niech będzie wymownym świadectwem ocalenia od zapomnienia ważnych wydarzeń z dziejów naszego narodu”.Tę piękną lekcję patriotyzmu  zakończył przemarsz ulicami Małaszewicz młodych obywateli, dumnie prezentujących  biało- czerwone chorągiewki.

2kwietnia uczniowie klasy IV A, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i ich opiekunowie p. A. Wołosiuk, p. J. Moroz i p. A. Naumiuk wybrali się na wycieczkę do Białej Podlaskiej. Celem podróży było pokazanie starszej młodzieży sposobów radosnego spędzania czasu wolnego. Swoje pierwsze kroki skierowali do Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i MłodzieżyBARWNA. Tam  mieli okazję obejrzeć nie tylko bogaty księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale zapoznali się ze sposobem wypożyczania książek i korzystania z multimediów. Ponadto brali aktywny udział w zajęciach przygotowanych przez panie bibliotekarki, oglądali filmy i grali w gry.  Była też wycieczka pośród półek z książkami na zasadzie zabawy w podchody. Panie bibliotekarki zachęcały dzieci i młodzież do korzystania ze zbiorów bibliotecznych; dzieci obiecały, że wrócą tu z rodzicami :) W celu rozwijania i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej opiekunowie zabrali ich do sali zabaw Lasercastle gdzie nie tylko poznali zasady gry w laserowy paintball ale i nauczyli się zdrowej rywalizacji. Aby dodać energii i na nowo naładować baterie udali się do Mc’ Donalda na obiad i lody .

Dzięki dobrej organizacji i doskonałej opiece wszyscy wrócili do domu zmęczeni ale zadowoleni.

A. Wołosiuk

21 marca zgodnie z tradycją obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ WIOSNY. Aby uczcić ten wyjątkowy dzień Pani J. Szydło, członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz opiekunowie Pani J. Moroz i Pani A. Wołosiuk przygotowali dla uczniów wiele atrakcji. Już o godzinie 8:00 uczniowie klas I-III słuchali czytanych przez starszych kolegów M. Groma z kl. V a  i M. Wowczeniuk z kl. IV b  bajek w języku angielskim i rosyjskim, rozwiązywali przygotowane przez Panią Justynkę quizy i kolorowali kolorowanki. Wszyscy wspólnie ze swoimi wychowawcami projektowali suknie dla Pani Wiosny, które zostały wyeksponowana w kąciku obok Patrona naszej szkoły. By zacieśnić więzi klasowe dzieci wspólnie oglądały wybraną przez siebie bajkę i słuchały ulubionej muzyki. Na buzi każdego z uczestników wiosennej zabawy gościł nie tylko uśmiech, ale i namalowany przez uczennice kl. V a K. Sowa i Z. Kurkowiak element wiosenny (listek, kwiatek, serduszko itp.). Uczniowie klas starszych natomiast o godz. 10:45 spotkali się wspólnie z wychowawcami na sali gimnastycznej by wziąć udział w przygotowanych przez SU zabawach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkurencje na wesoło np. zaplatanie warkocza koleżance z klasy, obieranie jabłka czy malowanie paznokci oraz te z podkładem muzycznym typu: taniec łamaniec czy taniec na gazecie. Nie zabrakło również konkurencji sportowych takich jak: przeciąganie liny, skakanie na skakance czy tor przeszkód. By ostudzić emocje pod koniec dnia wszyscy w swoich salach obejrzeli ciekawy film. Kto w tym dniu przyszedł ubrany na kolor żółty – jak słońce, zielony – jak trawa lub niebieski jak niebo otrzymał słodką niespodziankę od Pani Wiosny. Nasza kochana Pani Dyrektor również przygotowała dla nas niespodziankę, a mianowicie pozwoliła przynieść do szkoły telefon komórkowy, dzięki czemu przerwy były o wiele cichsze i spokojniejsze. Za to z całego serca DZIĘKUJEMY!

A. Wołosiuk

    15 marca 2018 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy konkurs Kangur Matematyczny 2018. Konkurs poprzedzony został szkolnymi eliminacjami. Dziewięcioro uczniów z najlepszymi wynikami reprezentowało szkołę w dniu 15 marca. Rezultaty uzyskane przez naszych reprezentantów są bardzo dobre. Gratulacje za najlepszy wynik - 102,5 pkt - należą się Gabrieli W., która otrzymała wyróżnienie w kategorii BENIAMIN. Pochwała należy się również pozostałym uczestnikom marcowego współzawodnictwa. Byli to: Weronika B., Maksymilian P., Marlena P., Zofia K., Julia Korneluk, Katarzyna S., Filip K.i i Aleksandra Ś.

                                                                                                                         Organizatorzy:

E. Brodacka

K. Sepczuk

  Informujemy, że dnia 10 marca 2018 roku przeprowadzony został IV Regionalny Konkurs Piosenki Rosyjskiej w Wisznicach. Konkurs przewidziany był dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatów bialskiego, włodawskiego, parczewskiego, radzyńskiego, lubartowskiego i łukowskiego.
  Z piosenkami rosyjskimi zmagały się w tym konkursie dwie uczennice naszej szkoły O. Dobrolińska i M. Szymańska obie z klasy IV. Dziewczynki bardzo dzielnie walczyły o miejsce na podium. Udało się! III miejsce z piosenką „Аллилуйя” Leonarda Cohena w kategorii szkół podstawowych wywalczyła O. Dobrolińska z kl. IVA, której serdecznie GRATULUJEMY! Za obie dziewczynki na widowni trzymali mocno kciuki ich rodzice i pani od języka rosyjskiego. Podczas przerwy w obradach uczennice wspólnie z innymi uczestnikami konkursu uczestniczyły w warsztatach z języka rosyjskiego przygotowanych przez studentów z Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie. Dzięki udziale w tym konkursie uczennice nie tylko sprawdziły swoje umiejętności wokalne, ale poznały nowych kolegów i koleżanki, a przede wszystkim kulturę Rosjan i ich język.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konkursu.

A. Wołosiuk