- Odsłony: 389
W dniach 4-5 maja 2022r. klasa III b pod opieką p. Grażyny Wróblewskiej i p. Elżbiety Suszczyńskiej przebywała na zielonej szkole w Serpelicach. Była to prawdziwa szkoła przetrwania. Dla większości było to pierwsze samodzielne ,,nocowanie” poza domem. Wszyscy doskonale się spisali i wykazali się samodzielnością i odpowiedzialnością. W trakcie dwudniowego pobytu, Szkoła Przetrwania ,,As” w Serpelicach zaplanowała wiele atrakcyjnych zajęć m.in. z zakresu strzelectwa, terenoznawstwa, wspinaczki, przyrody i fizyki. Dzieci uczyły się rozniecać ogień krzesiwem, posługiwać się wykrywaczem metali, wiosłować.. . Najlepszą atrakcją okazał się zjazd na linie nad rzeką i rejs po Bugu łodzią Wikingów. W trakcie zajęć dzieci doskonaliły szereg swoich sprawności, uczyły się samodzielności, współpracy zespołowej oraz radzenia sobie w sytuacji ekstremalnej. Wszystkie zajęcia odbywały się pod okiem instruktorów i formie dobrej zabawy. Ten wyjazd okazał się wspaniałym sprawdzianem , który wszyscy zaliczyli celująco.
G.Wróblewska
- Odsłony: 371
7 kwietnia 2022 r. odbyło się oficjalne zakończenie III edycji trzyetapowego ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik 2021/22. Honorowym Patronem Konkursu jest Minister Edukacji i Nauki oraz Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, które wprowadzają uczniów w świat programowania. Konkurs realizowany był w całości on-line.
W pierwszym etapie III edycji konkursu wzięła udział trójka uczniów z klasy VIII a: Szymon Naumiuk, Maksymilian Panas i Michał Wowczeniuk. Cała trójka spisała się bardzo dobrze i zakwalifikowała się do drugiego etapu. Maksymilian i Michał uzyskali również kwalifikację do trzeciego finałowego etapu konkursu, podczas którego osiągnęli bardzo dobre wyniki.
Michał Wowczeniuk
uzyskał drugi wynik w powiecie bialskim
oraz tytuł „FINALISTY NA SZCZEBLU OGÓLNOPOLSKIM w kategorii klas 8 SP”
Maksymilian Panas
uzyskał trzeci wynik w województwie lubelskim
oraz tytuł „LAUREATA III MIEJSCA NA SZCZEBLU OGÓLNOPOLSKIM
w kategorii klas 8 SP”.
Podsumowanie konkursu w szkole miało miejsce 29 kwietnia 2022 r.
Gratulujemy naszym reprezentantom wysokich wyników. Życzymy dalszego zaangażowania i osiągania sukcesów w kolejnych latach.
- Odsłony: 355
- Odsłony: 354
22 kwietnia w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego „Sprzątamy dla Polski”.
Wszyscy uczniowie pod opieką wychowawców zaopatrzeni w worki i rękawiczki wyruszyli sprzątać ulice naszej miejscowości. Wspólnie zebraliśmy ponad 10 worków śmieci.
Głównym celem akcji oprócz wysprzątania Małaszewicz było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.
- Odsłony: 372
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu społeczność Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach upamiętniła to wydarzenie uroczystym apelem, w trakcie którego przypomnieliśmy te tragiczne wydarzenia.
W uroczystości uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: p. Mieczysław Romaniuk – Przewodniczący Rady Gminy Terespol, p. Mariusz Kiczyński – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Chotyłów, ks. Andrzej Wolanin – proboszcz miejscowej parafii oraz p. Joanna Głowacka – Przewodnicząca Rady Rodziców. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły. Wszystkich uczestników uroczystości powitała dyrektor Zespołu Szkół – Katarzyna Krawczyk, a następnie przypomniała ideę akcji sadzenia Dębów Pamięci w ramach realizacji programu „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Po odśpiewaniu hymnu państwowego p. Małgorzata Sowa – nauczyciel historii i jednocześnie koordynator przedsięwzięcia zaprezentowała życiorys bohatera – ppor. Rudolfa Teodora Frosztęgi – konstruktora budowy portu lotniczego w Małaszewiczach. Kulminacyjnym punktem uroczystości było posadzenie Dębu Pamięci oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci zamordowanego. Ksiądz Andrzej Wolanin wraz ze wszystkimi uczestnikami ceremonii odmówił modlitwę za wszystkie ofiary Zbrodni Katyńskiej, zaś młodzież zapaliła Światło Pamięci. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień zaproszonych gości. Przewodniczący Rady Gminy Terespol podkreślił, że tego typu inicjatywy mają na celu zachowanie pamięci przez kolejne pokolenia Polaków o wymordowaniu polskiej inteligencji. W swoim przemówieniu nawiązał również do obecnej sytuacji w Ukrainie. Z kolei p. Mariusz Kiczyński zwrócił się do uczniów, by z należytym szacunkiem opiekowali się dębem i pielęgnowali pamięć o wszystkich ofiarach z 1940 roku. Na zakończenie p. Katarzyna Krawczyk zachęciła do kultywowania pamięci o tej straszliwej zbrodni sprzed 82 lat, w wyniku której „Tam na nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję i miłość … jednym strzałem w tył głowy”. Pani dyrektor wyraziła nadzieję, że posadzony Dąb Pamięci będzie przypominał o naszej powinności wobec bohaterów katyńskich oraz będzie wyrazem naszego szacunku dla przeszłości i teraźniejszości. Podziękowała również zaproszonym gościom, nauczycielom, pracownikom, uczniom i wychowankom przedszkola za udział w uroczystości. Szczególne podziękowanie za zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia skierowała w stronę p. Małgorzaty Sowa i pani wicedyrektor Elżbiety Brodackiej. Wyrazy wdzięczności przekazała Nadleśnictwu Chotyłów za przekazanie sadzonki dębu. Miłym akcentem było wręczenie nagród uczniom wyróżnionym w konkursie „Żołnierze Armii Krajowej z mojego regionu” organizowanego przez IPN Oddział w Lublinie: Mateuszowi Laszewskiemu i Michałowi Niczyporukowi z klasy V (opiekun merytoryczny: p. Małgorzata Sowa).
Była to piękna i przejmująca uroczystość upamiętniająca tragiczną historię naszego narodu.