- Odsłony: 18
Ogólnopolska akcja „BohaterON w Twojej Szkole 2024„ była lekcją współczesnego patriotyzmu, przykładem edukacji historycznej, która wzmacnia poczucie tożsamości narodowej oraz pozwala budować wrażliwość społeczną, bazując na historiach Powstańców.
Kampania służyła upamiętnieniu i uhonorowaniu uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku.
Akcja od lat cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej.
Uczniowie z klasy VII i VIII :Weronika Grom, Hanna Denisiuk, Adam Duda, Maria Józefczuk, Julia Krzyżanowska, Aleksandra Pietraszuk, Natalia Semeniuk, Nina Rydz, Karolina Wysokińska, Wiktoria Zientara, w ramach specjalnej akcji Dumni z Powstańców -Nieskończona Pamięć rozdawali kartki z kolażem upamiętniającym to heroiczne wydarzenie, zachęcając społeczność lokalną do pielęgnowania pamięci o uczestnikach Powstania Warszawskiego.
Dziękuję za udział w akcji z okazji 80 rocznicy Powstania Warszawskiego.
Szkolny koordynator akcji, Małgorzata Sowa
- Odsłony: 37
25 października 2024r. w naszej szkole odbył się Koncert profilaktyczny „Małej Orkiestry Dni Naszych” pod hasłem „ Emocje”.
Odbiorcami były wszystkie grupy przedszkolne oraz klasy I-III, a także uczniowie klas IV-VII.
Wydarzenie to było częścią programu profilaktycznego, które w ciekawy i przystępny sposób przekazało naszym uczniom o ważnych życiowych wartościach i zagrożeniach, z którymi mogą się spotkać na co dzień.
W czasach szalonego tempa życia, stresu, nadmiaru bodźców i pogorszenia się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, którego efektem najczęściej jest ucieczka do świata wirtualnego, wokaliści zespołu poprzez swoje piosenki starali się pomóc dzieciom i młodzieży szkolnej w zrozumieniu tego, co mogą przeżywać w różnych stresujących sytuacjach, a także spełniać rolę muzycznej instrukcji obsługi najważniejszych emocji. Tytuły niektórych piosenek są najlepszym opisem przekazywanej merytorycznej treści edukacyjno – profilaktycznej: „Pan smutek, Pokonać gniew, Mały zazdrośnik, Wyrzuć focha, Kłamczuszek”.
Dzieci aktywnie włączyły się do zabawy – tańczyły, śpiewały, grały na instrumentach.
Problematyka przekazywana przez wokalistów Małej Orkiestry Dni Naszych trafiała do umysłów i serc młodych ludzi. Mamy nadzieję, że ta nietypowa forma profilaktyki dała dzieciom i młodzieży szkolnej ważną lekcją podejmowania właściwych decyzji. Dziękujemy za niezwykły koncert i z niecierpliwością czekamy na następne muzyczne spotkanie.
Pedagog
E. Suszczyńska
- Odsłony: 61
Dnia 8 pażdziernika 2024 roku z okazji Dnia Chłopaka uczniowie z klasy II b i III wraz z opiekunkami: p. Grażyną Wróblewską, p. Marią Mikołajczak oraz p. Martą Wyszyńską udali się na wycieczkę do Białej Podlaskiej. O godzinie 8.00 wszyscy uczestnicy wycieczki zebrali się przed szkołą, by wyruszyć w podróż. W czasie podróży uczniowie podziwiali piękne, jesienne krajobrazy naszego regionu. Pierwszym punktem programu było śniadanie w Mc Donalds. Uczniowie samodzielnie uczyli się zamawiać zestawy śniadaniowe, ćwiczyli umiejętności samoobsługowe, a także mieli możliwość praktycznego posługiwania się pieniędzmi. Zachowanie naszych uczniów było wzorowe. Kulturalnie spożyli śniadanie i z wielkim zapałem i radością bawili się w salce zabaw. Następnie udaliśmy się do Muzeum Południowego Podlasia. Tam pani kustosz muzeum pokazała nam Park Radziwiłłowski. Skupiliśmy uwagę na bramie wjazdowej, której budowę rozpoczęto dawno temu, w 1720 roku. Zwróciliśmy uwagę na popiersia dawnych właścicieli zamku umieszczone wysoko na bramie. Dowiedzieliśmy się, że pałac Radziwiłłów był wielokrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Niestety pałac popadł w ruinę i w 1883 roku został rozebrany na cegły. Do dziś pod ziemią zachowały się jedynie fundamenty i piwnice. Spacerując po parku podziwialiśmy ogród w stylu włoskim, a naszą uwagę przykuł labirynt z żywopłotu, w którym dawniej mali książęta bawili się w chowanego. Następnie pani kustosz zaprosiła nas do muzeum. Opowiadała ciekawe historie o bialskich Radziwiłłach. Dowiedzieliśmy się, że Mikołaj Krzysztof Radziwiłł,,Sierotka” to pierwszy z rodu Radziwiłłów, który był właścicielem Białej.Aleksander Ludwik Radziwiłł założył filię Akademii Krakowskiej, obecnie LO im. J. I. Kraszewskiego. Karol Stanisław Radziwiłł ,,Panie Kochanku” znał osobiście króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dominik Hieronim Radziwiłł pasjonował się końmi, słynął z luksusowych stadnin z lustrami i marmurami. Potem każdy mógł swobodnie oglądać eksponaty takie jak na przykład mundury, medale, zbroje i dokumenty naszych żołnierzy.
Na koniec zwiedzania wszyscy ładnie podziękowaliśmy pani kustosz za piękną lekcję historii. Następnie poszliśmy do autokaru, aby udać się do Woskrzenic do sali zabaw,,Przystań Zabawy”. Ogarnęła nas fala szaleństwa, każdy był niesamowicie szczęśliwy. Wszyscy pięknie się bawili. W drodze powrotnej wszyscy uczniowie byli tak zmęczeni, że nawet nie chciało im się rozmawiać.
Był to piękny, słoneczny dzień pełen wrażeń. Uważam, że wycieczka była bardzo udana i długo zostanie w naszej pamięci.
M. Mikołajczak
- Odsłony: 50
11 października 2024 roku w naszej szkole miało miejsce podwójne święto: Ślubowanie uczniów klasy pierwszej oraz akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość uświetnili swoim przybyciem goście: Pan Krzysztof Iwaniuk Wójt Gminy Terespol, Ksiądz Andrzej Wolanin Proboszcz Parafii w Małaszewiczach, Pani Justyna Kalinka Inspektor do spraw oświaty i Przewodnicząca Rady Rodziców , Pani Olga Cygan Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, rodzice, zerówka i społeczność szkolna .
Uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście wprowadzeni przez najstarszych uczniów szkoły - klasę ósmą. Pod kierunkiem Pani Małgorzaty Rowińskiej przygotowali inscenizację słowo - muzyczną, którą udowodnili, że są gotowi wstąpić w szeregi uczniów Szkoły Podstawowej im Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Pani Dyrektor Katarzyna Krawczyk przyjęła od pierwszaków akt ślubowania, po czym tradycyjnie każdy z nich został pasowany na pełnoprawnego ucznia. Pani Dyrektor życzyła pierwszakom sukcesów w nowym etapie edukacyjnym . Później przyszła pora na życzenia od zaproszonych gości. Pan Wójt Krzysztof Iwaniuk pogratulował uczniom klasy pierwszej zdobytych umiejętności i podziękował wszystkim pracownikom oświaty życząc wytrwałości i zadowolenia z wykonywanej pracy. Do życzeń dołączyły się również Pani Justyna Kalinka i Olga Cygan. Pierwszaków dosłownie obsypano upominkami, od władz Gminy Terespol, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, uczniów klas I-III i zerówki.
Kolejnym jakże ważnym punktem tego dnia były obchody Dnia Edukacji Narodowej. Tym razem to uczniowie klasy ósmej pod czujnym okiem wychowawczyni Pani Małgorzaty Sowy przygotowali pokaz mody nauczycielskiej w wersji humorystycznej, rozbawiał on wszystkich i napełnił pozytywną energią. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor wręczyła wyróżnionym nauczycielom i pracownikom szkoły Nagrody Dyrektora i podziękowała za pracę na rzecz szkoły życząc wszystkim zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy. Słowa wdzięczności skierowała do organizatorów uroczystości i Pani Alicji Sołoducha za pięknie przygotowaną dekorację .
Ten dzień wywołał wiele wzruszeń oraz uśmiechów i na pewno zapadnie na długo w pamięci, a echem po szkolnych korytarzach niech rozbrzmiewają słowa : Życzymy Wam szczęścia na kolejne lata - niech żyje i rozkwita nam oświata.
- Odsłony: 41
- Odsłony: 69