- Odsłony: 718
Z przyjemnością informujemy, że trzech uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty:
Konkurs biologiczny – Gabriela Wowczeniuk, klasa VIII
nauczyciel przygotowujący: p. Anna Borowik
Konkurs języka rosyjskiego – Grom Marek, klasa VII a
nauczyciel przygotowujący: p. Anna Wołosiuk
Konkurs matematyczny – Grom Marek, klasa VII a
nauczyciel przygotowujący: p. Elżbieta Brodacka
Uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom przygotowującym serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursów.
II etap konkursów przedmiotowych odbędzie się na terenie szkoły w następujących terminach:
konkurs biologiczny – 19.11.2019, godz. 9.00
konkurs matematyczny – 26.11.2019, godz. 9.00
konkurs języka rosyjskiego – 28.11.2019, godz. 9.00
- Odsłony: 738
10 października 2019 r. społeczność uczniowska Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach wzięła udział w corocznej akcji ekologicznej „CZYSTA GMINA W TWOICH RĘKACH” w ramach ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata. Koordynatorem akcji była p. A. Borowik- nauczyciel biologii i chemii w szkole podstawowej oraz Samorząd Uczniowski. O godz. 9:50 uczniowie klas V-VIII i ich opiekunowie ubrani w odzież adekwatną do warunków pogodowych oraz wyposażeni w worki i rękawiczki rozpoczęli sprzątanie wyznaczonych w harmonogramie miejsc. Przemierzając ulice Małaszewicz zbierali śmieci, głównie papier, plastik i metal, które później składowali w wyznaczonych do tego miejscach. Zebrane odpady komunalne zostały wywiezione i zutylizowane przez zaprzyjaźnioną ze szkołą firmę EKO-BUG Spółka z o.o. w Kobylanach. Dzięki tego typu akcji uczniowie nie tylko utrwalili zasady i sposoby segregowania odpadów, ale także nauczyli się dbać o swoje najbliższe otoczenie. Wyjście poza teren szkoły było świetną okazją na lepsze poznanie się zwłaszcza podczas rozmów o życiu.
Dziękujemy wszystkim, którym leży na sercu dobro naszego środowiska
A. Wołosiuk
- Odsłony: 721
- Odsłony: 763
Do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia przygotowaliśmy szkołę poprzez wykonanie gazetki promującej akcję, udekorowaliśmy ściany korytarzy i schody kolorowymi naklejkami z przykładami tabliczki mnożenia. Każda z klas brała udział w treningach tabliczki mnożenia na lekcjach matematyki. Podczas zajęć dodatkowych uczniowie rozwiązywali zagadki, krzyżówki, szyfogramy pobrane ze strony internetowej organizatora akcji. W dniu poprzedzającym ŚDTM przygotowaliśmy stanowiska Komisji Egzaminacyjnych, identyfikatory i losy do egzaminu. Podczas egzaminu uczniowie startowali w trzech kategoriach: klasa III - tabliczka w zakresie 50, klasy V i VI - tabliczka w zakresie 100, kl. VII i VIII - tabliczka w zakresie 500. Komisje Egzaminacyjne w składzie: Karolina Ozon, Kinga Girko, Malwina Szymańska, Zuzanna Borowik, Wiktoria Chochowska, Paulina Krzyżanowska pracowały podczas przerw. 31% uczniów klas biorących udział w akcji w uzyskało tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Więcej o: IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole
- Odsłony: 722
8 października 2019 r. 50 uczniów z klas piątych i z klasy VIA uczestniczyło w wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego.
Uczniowie podczas wycieczki uczyli się jak należy zachowywać się na obszarach chronionych. Poznali różne formy ochrony przyrody. Dowiedzieli się na czym polega ochrona czynna na przykładzie żółwia błotnego.
Uczniowie zwiedzili Ośrodek Administracyjno -Dydaktyczny, gdzie obserwowali młode żółwie i oglądali film o parku.
Na ścieżce edukacyjnej „Dąb Dominik” uczniowie obserwowali różne zbiorowiska roślinności bagiennej. Dużą atrakcją była możliwość wejścia na spleję występującą na zarastającym jeziorze, pod którą znajduje się kilkanaście metrów błota. Większą część trasy dzieci pokonały po drewnianych mostkach i platformach z których rozpościerały się piękne widoki na bagna i jeziora.
Różne gatunki zwierząt można było obejrzeć w Muzeum Poleskiego Parku Narodowego.
- Odsłony: 900
03 października 2019r. uczniowie klas VIa i VIb wyruszyli do Krainy Rumianku – niezwykłego zakątka na Polesiu Lubelskim w miejscowości Hołowno, gmina Podedwórze.
Na miejscu szóstoklasiści wraz z wychowawcami i opiekunami mogli doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Poznali dawne obyczaje polskiej wsi, warunki życia, stroje, rodzaje wiejskich prac.
Uczestniczyliśmy w warsztacie „Od ziarna do chleba” – podczas których, zgodnie z wierszem „ ABC…chleba chcę, ale wiedzieć mi się godzi z czego też to chleb się rodzi….” - poznaliśmy tradycyjne sposoby uprawy zboża i jego przechowywania. Oczyszczanie ziarna na sicie czy jego mielenie na kamiennych żarnach dało nam mnóstwo zabawy, a młócenie cepem, jak się okazało nie było takie proste. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że upieczenie chleba w dawnych czasach wymagało nie lada wysiłku. Bogaci w wiedzę, skąd się bierze mąka mogliśmy własnoręcznie wyrobić ciasto na słodkie rogaliki i upiec w prawdziwym, chlebowym piecu. Zapach pieczonych rogalików był niesamowity, a ich smak na długo pozostanie w naszej pamięci.