Jak święto, to święto. Lekcji nie było. We wszystkich klasach prowadzone były zajęcia integracyjne pod czujnym okiem wychowawców. Równolegle w pięknie przyozdobionej    (nie tylko na tę okoliczność) sali klasy II odbywały się przesłuchania uczestników Konkursu Recytatorskiego „Kornel Makuszyński - propagator dobroci, uśmiechu i wiary w człowieka”. Po tym wszyscy spotkali się na uroczystym apelu z udziałem zaproszonych gości.  Zaszczycili nas : Bogdan Daniluk – Zastępca Wójta Gminy Terespol, Mieczysław Romaniuk – Przewodniczący Rady Gminy Terespol, Teresa Kusiak- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu, Mariola Borodziuk -  Dyrektor Szkoły Podstawowej im.  J. U. Niemcewicza w Neplach, Dorota Szelest - Dyrektor  Gminnego Centrum Kultury, Aneta Rydz – Przedstawiciel Rady Rodziców Szkoły Podstawowej i Małgorzata Duda - Przewodnicząca Rady Rodziców Przedszkola  w Małaszewiczach. Po uroczystym powitaniu delegacja uczniów wraz z Panią  Dyrektor Katarzyną Krawczyk złożyła kwiaty pod popiersiem Patrona Kornela Makuszyńskiego. Ponieważ rok 2019 został ogłoszony Rokiem Kultury Ludowej w powiecie bialskim, motywem przewodnim Konkursu Recytatorskiego była ludowość  w języku i treści a prezentowane utwory pochodziły z czasów dzieciństwa naszych rodziców  i dziadków.  W tym klimacie był też wystrój szkoły, stroje niektórych uczniów, a  nawet nauczycieli - brawa dla pani Alicji Sołoducha. Tytuł przedstawienia -  „Jak to kiedyś na wsi  bywało”  też mówił sam za siebie.  Wiejskie obrazki  i okoliczności przyrody pięknie pokazali uczniowie klasy II pod kierunkiem pani Elżbiety Kijuk.

                       

Na św. Andrzeja dziewczynom z wróżby nadzieja.

Hej! Kasiu, Katarzynko     

Gdzie szukać cię dziewczynko

Wróżby o ciebie zapytam

Czekaj – wkrótce zawitam.

Imieniny Katarzyny i Andrzeja

 

            We wtorek 26 listopada 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole imieniny Katarzyny tzw. Katarzynki (25 listopada) i Andrzeja, tzw. Andrzejki (30 listopada). Była to kolejna okazja do przybliżenia dzieciom i młodzieży dawnej polskiej kultury i zwyczajów, a także zintegrowania społeczności szkolnej poprzez wspólną zabawę. Tego wieczoru przedstawiciele klas starszych wcielili się w rolę wróżbitów i przygotowali stoiska z wróżbami. Przebijanie szpilką serc z imionami dziewcząt i chłopców, „kubki przyszłości”, gra w kolory, a także wróżenie z kart i kości, to tylko niektóre z całego programu wróżb, które uatrakcyjniły to wyjątkowe wydarzenie. Przepowiedzieć swoją przyszłość mogli  zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Należy pamiętać, że dawno temu w wigilię św. Katarzyny wróżyli sobie tylko kawalerowie, natomiast w przeddzień święta Andrzeja – 29 listopada-  tylko panny. Gdy dowiedzieliśmy się kim będzie wybranka naszego serca i jak będzie miała na imię złożyliśmy życzenia i zaśpiewaliśmy gromkie STO LAT naszym solenizantkom Kasi B. z klasy III i Kasi S. z kl. VIIA. Dzień wróżb zakończyliśmy dyskoteką szkolną. Zabawę zaplanowali i zorganizowali członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami i nauczycielami. Wszyscy wspaniale bawili się przy rytmach różnorodnej muzyki.

 Zorganizowana impreza andrzejkowa, pełna wrażeń i pozytywnych emocji, była wspaniałą okazją do dobrej zabawy i źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

A. Wołosiuk

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Polacy gromadzą się wtedy na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych,medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Dzień Papieski wkażdym roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania.W tym roku, XIX Dzień Papieski, obchodzony był pod hasłem ,, Wstańcie, chodźmy!,, będące tytułem książki napisanej przez Jana Pawła II w 2002 r. Podczas uroczystego apelu, uczniowie klasy VI b, przybliżyli Osobę Papieża, Jana Pawła II, Jego historię życia; trudne dzieciństwo i młodość, powołanie do kapłaństwa, wybór na Stolicę Piotrową i śmierć.

Ks. Bogusław Mich

Justyna Szkodzińska

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego,  że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

Uroczyste obchody Narodowego Święta w naszej szkole rozpoczęliśmy w czwartek 7 listopada 2019 r., już od rana odczuwało się podniosłą atmosferę, uczniowie przyszli do szkoły odświętnie ubrani, klasy i korytarze szkolne zostały  pięknie udekorowane gazetkami z symbolami narodowymi.

Punktem kulminacyjnym obchodów był montaż słowno- muzyczny pt. ”Z pieśnią przez dzieje Polski” przygotowany przez uczniów naszej szkoły, we współpracy z Klubem Seniora ”Złoty wiek”, trójką solistów z Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach, szkolnym chórem i zespołem muzycznym.

Obchody Święta Niepodległości odbywały się pod  honorowym   patronatem  Wójta Gminy Terespol i  patronatem  medialnym Radia Biper.

Z okazji 101Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę dnia 10 X 2019 odbyły się zajęcia patriotyczne z uczniami klas I-III w ramach programu edukacyjnego ,,Polska- moja Ojczyzna". Były one przeprowadzone przez Agencję Szkolno-Przedszkolną,,Lupus".Uczniowie mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy o historii naszego kraju oraz o wielkich Polakach.Po zajęciach dzieciom wykonywano piękne  zdjęcia w mundurach wojskowych. Ponadto każdy uczeń otrzymał dyplom uczestnictwa w programie. Była to niezapomniana lekcja historii z pamiątkowym zdjęciem.

                                                                           M.Mikołajczak