Zważywszy na sytuację związaną z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się z nią przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym:

- całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12;

- dedykowany młodym ludziom czat internetowy prowadzony przez profesjonalnych psychologów.

Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko może uzyskać natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.

Dziecięcy Telefon Zaufania rzecznika Praw Dziecka wspomaga Telekomunikacja Polska (obecnie Orange), jako operator telekomunikacyjny zaangażowany społecznie w pomoc dzieciom. Dzięki tej współpracy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów.

Także wspomniany wcześniej czat internetowy ma charakter nieodpłatny, nie wymaga również logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl, a obsługujący czat eksperci są osobami profesjonalnie przygotowanymi do udzielania dzieciom i młodzieży takiego wsparcia.

O tym, że chemia nie zawsze musi kojarzyć się ze skomplikowanymi wzorami i godzinami spędzonymi nad książką, przekonali się uczniowie klasy VII a.

14 grudnia br. uczniowie tej klasy mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji chemii – pokazie doświadczeń chemicznych. Warsztaty on-line przygotowali studenci Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, przygotowujący się do wykonywania zawodu nauczyciela chemii. Prezentowane doświadczenia były związane z tzw. efektowną chemią. Młodzi chemicy zaprezentowali wiele fascynujących eksperymentów, z których uczniowie mogli m. in. poznać właściwości substancji i wskaźników chemicznych, dowiedzieć się, czym jest chromatografia czy odczyn roztworu.

Pokazy chemiczne w atrakcyjny i efektywny sposób przeniosły naszych uczniów w świat nauki i dostarczyły im dużą dawkę wiedzy. Niewątpliwie zainspirowały uczniów do dociekliwości poznawczej i uczenia się chemii przez zabawę.

„Radość jest wielkim mędrcem, bo radość stworzyła słońce i świat” – to motto, które towarzyszy Ogólnopolskiemu Konkursowi Plastycznemu „Bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego”. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Piekielniku.

Celem konkursu jest popularyzacja twórczości Kornela Makuszyńskiego, rozwijanie wyobraźni oraz twórczych umiejętności dzieci i młodzieży, jak również rozwijanie kreatywności uczestników konkursu oraz prezentacja i popularyzacja działalności plastycznej.

Cieszymy się, że nasi uczniowie wykazali się zaangażowaniem i pomysłowością i mimo obowiązków wynikających z nauczania zdalnego, wykonali piękne prace plastyczne.

Na konkurs wpłynęło 14 prac, które wykonali następujący uczniowie:

Do 30 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką.

Wysokość pomocy wynosi 1500 zł na rodzinę.

Pomoc będzie przysługiwała rodzinie:

  • w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku do 18 lat, uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021;
  • w której co najmniej jedno z rodziców/opiekunów prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;
  • w której co najmniej jednemu z rodziców/opiekunów został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • w której łączny dochód uzyskany przez rodziców/opiekunów w 2019 r., podzielony na rodziców/opiekunów i dzieci w wieku do 18 lat nie przekracza w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;
  • która nie otrzymała w ostatnich trzech latach poprzedzających dzień złożenia przedmiotowego wniosku, komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.

Wsparcie będzie przyznawane jednemu z rodziców lub opiekunów na jego wniosek o przyznanie pomocy złożony do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodzica lub opiekuna.

                                                                                                         

Więcej informacji oraz wzory dokumentów do pobrania na stronie: https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/pieniadze-na-zakupu-komputera-dla-dziecka-z-rodziny-rolniczej.html

W ramach szkolnych obchodów Mikołajek Samorząd Uczniowski ZS im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach ogłosił konkurs na mikołajkowe przebranie. Motywem przewodnim tegorocznej akcji był Mikołaj w dobie koronawirusa. Akcja skierowana była do uczniów klas I-III i IV-VIII.

Za aktywny udział  w wydarzeniu uczniowie otrzymali uwagę pozytywną, a ich pomysłowe zdjęcia w przebraniu zostały opublikowane w galerii na stronie internetowej szkoły.

Dziękujemy za aktywny udział w akcji.

Opiekunowie SU:

A. Wołosiuk

E. Stawska

D. Tarkowska

J. Moroz

 

Galeria zdjęć