Gminne Centrum Kultury w Kobylanach organizuje VIII Powiatowy Noworoczny Przegląd Kolęd i Pastorałek
- Odsłony: 756
Cele konkursu:
- Kultywowanie tradycji świątecznych.
- Podtrzymywanie tradycji śpiewu kolęd i pastorałek.
- Popularyzowanie znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek.
- Umożliwienie twórczej konfrontacji osiągnięć wykonawców.
- Rozwijanie zdolności autoprezentacji.
W tym roku przegląd ma formę on-line – śpiewamy w domu, wysyłamy nagrany film (do 20 stycznia 2021 r.). Ogłoszenie wyników – niedziela 24 stycznia 2021 r. na fanpage GCK.
Uczestnicy (soliści) występują w następujących kategoriach:
- I kategoria – klasy I-III;
- II kategoria – klasy IV-VIII;
- III kategoria – szkoły ponadpodstawowe i starsi.
Szczegółowe informacje (warunki uczestnictwa, kryteria oceny, nagrody i wyróżnienia) są dostępne w regulaminie.
- Odsłony: 555
W tym roku szkolnym ferie zimowe odbędą się dla uczniów z całego kraju w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący,dlatego przygotowaliśmy ciekawą ofertę dla uczniów i ich rodzin.
Ferie z TVP
Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – togłówne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanegocodziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdziecoś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te zpowodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzaniaczasu!
Więcej informacji https://www.gov.pl/web/edukacja/ferie-z-tvp-wyjatkowa-propozycja-dla-rodzinAkcja
„Ferie bez nudy”
Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała takżeFundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycjidziałań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej. Wśródnich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wieleinnych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimyszczegóły tej propozycji. Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiła się specjalna zakładkadotycząca ferii. Będziemy w niej sukcesywnie zamieszczać propozycje na ferie. Informacjena ten temat znajdą się również na naszych profilach w mediach społecznościowych.
- Odsłony: 588
Czym można zająć się w domu w czasie nadchodzących ferii? Można udowodnić znajomość ortografii i zawalczyć o nagrody! Do tej rozwijającej zabawy w ramach Dyktanda Zimowego zachęca serwis edukacyjny Dyktanda.pl.
Zamysłem Dyktanda Zimowego jest dostarczenie uczniom oraz dorosłym, rozrywki idącej w parze ze zdobywaniem i utrwalaniem praktycznej wiedzy. Do tego dołączono szczyptę zdrowej rywalizacji o liczne nagrody.
Dyktando Zimowe rozpocznie się równocześnie z początkiem świątecznej przerwy w szkołach (23.12.2020 r.) i potrwa aż do końca ferii, czyli do niedzieli 17 stycznia 2021 r. W tym czasie w serwisie będą sukcesywnie pojawiać się kolejne dyktanda konkursowe. W sumie przewidziano ich sto! Za uzupełnienie każdego z dyktand konkursowych uczestnik będzie otrzymywał punkty. Nagradzana będzie liczba prawidłowych odpowiedzi, a także czas rozwiązania dyktanda - im krótszy, tym więcej punktów zostanie przyznanych.
- Odsłony: 545
Recykling zaczyna się od selektywnej zbiórki odpadów!
Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym.
Od 15.01.2021 do 30.03.2021 odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt. „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII. Nagrodami w konkursie będą tablety do nauki, a także wyjazdy studialne dla dwóch najlepszych ekozespołów. Konkurs korzysta z interaktywnych i zdalnych narzędzi edukacyjnych. Uczestnicy zmierzą się z dwoma zadaniami: w pierwszym trzeba wykonać projekt puzzli lub gry planszowej, uczącej jak i dlaczego segregujemy odpady komunalne. W drugim, trzeba zbudować makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych, pamiętając o tym, żeby nie korzystać ze zdemontowanych urządzeń, ani ich części lecz z papieru, tektury, tworzyw sztucznych itp. Następnie w makiecie trzeba oznaczyć substancje lub/i materiały, które są groźne dla zdrowia człowieka lub środowiska naturalnego, a także te, które są najbardziej drogocenne.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy starać się żyć ekologicznie. Konkurs „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” jest elementem publicznej kampanii edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci. Mówienie o ekologii jest ważne, także dlatego, że na naszych oczach dzieje się cyfrowa rewolucja, która zmienia świat. Świat jutra będzie wypełniony siecią urządzeń wyposażonych w mikroprocesory i komunikujących się między sobą. Już dziś jesteśmy otoczeni i zależni od setek przedmiotów, mniej lub bardziej interaktywnych, które integrujemy w naszym codziennym życiu.
Każde z takich urządzeń elektronicznych posiada płytkę drukowaną, a na niej mikroprocesor, tranzystor, kondensator… W procesie produkcji mikroprocesorów używa się m.in. arsenu, antymonu, boru, fosforu, wielu różnych metali. Do produkcji kondensatorów, istotnej części naszych smartfonów, laptopów i tabletów używany jest np. drogocenny tantal.
Metale ze zużytych urządzeń można odzyskać, a większość poddać recyklingowi, ale ważne jest to, w jaki sposób się ich pozbywamy: najlepiej oddzielnie, tak aby trafiły właśnie do recyklingu.
Prawie wszystko co kupujemy w sklepach jest opakowane. Każde zużyte opakowanie staje się odpadem. Im więcej kupujemy i konsumujemy, tym więcej wyrzucamy pustych opakowań. Szacuje się, że w naszych śmieciach jest prawie połowa opakowań po różnych produktach, przede wszystkim spożywczych. Wiele surowców z opakowań nadaje się do recyklingu, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio posegregowane.
Wszystkie odpady zebrane przez nas selektywnie w domu, trafią do sortowani odpadów i tam będą jeszcze raz segregowane na pięć podstawowych grup surowców: metal, plastik, papier, szkło, odpady organiczne.
W sortowni, dzięki super nowoczesnym robotom, opakowania plastikowe można rozdzielić precyzyjnie: np. na przezroczyste i nieprzejrzyste, ale także wg ich gęstości.
Oddzielnie miękkie folie, oddzielnie PET itd. Przezroczysty PET dopiero z sortowni pojedzie do recyklingu. Tam zostanie umyty i pokruszony na płatki, płatki zostaną przerobione na granulki, które umożliwią produkcję przyszłych, nowych butelek plastikowych. Granulki można też stopić i rozciągnąć, aby uzyskać włókna syntetyczne do wypychania pluszaków, kołder, anoraków i do szycia odzieży z polaru.
Konkurs został objęty patronatami honorowymi: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi.
Więcej na temat konkursu na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl
Konkurs jest bezpłatny.
- Odsłony: 644
Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach ogłasza Konkurs Kolęd i Pastorałek „Śpiewajmy dziecinie”.
Cele konkursu:
- Kultywowanie tradycji Bożego Narodzenia.
- Poszukiwanie młodych talentów.
- Integracja młodego środowiska.
- Rozbudzanie zainteresowań muzycznych.
Termin rozstrzygnięcia konkursu: 31.01.2021 r.
Regulamin konkursu oraz Karta zgłoszenia w załączeniu.
Zachęcamy uczniów klas I-VIII do wzięcia udziału i życzymy powodzenia!
Regulamin konkursu Karta zgłoszenia
- Odsłony: 543
Marek Grom – uczeń klasy VIII a w roku szkolnym 2020/2021 został stypendystą Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych”. Program stypendialny skierowany jest do uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki oraz przedsiębiorczości, którzy w roku szkolnym 2020/2021 są uczniami klas VII lub VIII szkół podstawowych lub liceów ogólnokształcących. Stypendium przyznawane jest na okres 10 miesięcy, od 1 września 2020 roku do 30 czerwca 2021 roku w kwocie 3900 zł, tj. 390 zł miesięcznie.
Warunkiem przyznania tego wyróżnienia było uzyskanie wysokiej średniej ocen, jak również zdobycie tytułu laureata konkursów międzyszkolnych, wojewódzkich i ogólnopolskich.
Marek otrzymał stypendium za bardzo wysokie wyniki w nauce oraz tytuł laureata konkursu przedmiotowego języka rosyjskiego, organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty (opiekun: p. Anna Wołosiuk). Ponadto uczeń uzyskał tytuł Finalisty na szczeblu ogólnopolskim w I edycji trzyetapowego ogólnopolskiego konkursu matematyczno – informatycznego InstaLogik (opiekun: p. Elżbieta Brodacka).
Markowi, jego Rodzicom oraz nauczycielom zaangażowanym w rozwój jego zainteresowań, składamy serdeczne gratulacje!
„Dzięki uczeniu się i stosowaniu zdobytej wiedzy możesz rozwiązać każdy problem, pokonać każdą przeszkodę i osiągnąć każdy cel, jaki sobie postawisz” – Brian Tracy
Życzymy, aby stypendium było motywacją do dalszego rozwoju, doskonalenia wiedzy i umiejętności oraz bodźcem do dalszej pracy i realizacji ambitnych planów.