Dnia 26 maja 2023 r. uczniowie z klasy II, IV a i IV b udali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Kierownikiem wycieczki była p. Maria Mikołajczak, zaś opiekę nad uczniami sprawowała p. Małgorzata Patrejko i p. Anna Wołosiuk. Pierwszym punktem programu był godzinny rejs statkiem. Płynęliśmy w górę Wisły i podziwialiśmy piękny krajobraz. Dużo radości uczniom sprawiały towarzyszące nam przez cały czas mewy.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji mieszczącej się w najsłynniejszej kazimierskiej piekarni należącej do rodziny Sarzyńskich – w zabytkowych XVII-wiecznych piwnicach. Tutaj uczniowie wzięli udział w warsztatach piekarniczych. Wyrabiali z ciasta drożdżowego koguty. Po skończonych zajęciach otrzymały od pani imienny certyfikat czeladniczy i drożdżowego koguta.

Kogut -to niekwestionowany symbol miasteczka. Legenda głosi, że kogut zaczął być wypiekany przez okolicznych piekarzy na pamiątkę uratowania Kazimierza ze szponów diabła, który zadomowił się tutaj i upodobał sobie miejscowe koguty. Tę historię w barwny sposób przekazuje film, który uczniowie obejrzeli w muzeum.

Następnie zwiedziliśmy renesansowy rynek i podziwialiśmy urokliwe kamieniczki. Tutaj uczniowie mogli kupić sobie różne pamiątki.

Zwiedziliśmy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów w oprawie modrzewiowej. Tutaj spotkaliśmy się z panią przewodnik, która zapoznała nas z historią miasta.

Następnie udaliśmy się na obiad do restauracji,,Pod wianuszkami”. Było pyszne, domowe jedzonko, więc wszyscy z apetytem zjedli.

Po obiedzie weszliśmy na Basztę Zamku z XIII wieku, gdzie podziwialiśmy panoramę Doliny Wisły. Kazimierz Dolny to niezwykle malownicza miejscowość, bardzo stara, polska osada nad Wisłą. Większość budowli charakteryzuje czerwona dachówka, bielone od zewnątrz ściany i kamienne podmurówki. Wszystkie domy utrzymane są w godnym podziwu porządku. Jednym z najbardziej znanych miejsc w Kazimierzu Dolnym, to bez wątpienia Góra Trzech Krzyży, nasz ostatni punkt programu wycieczki. Nagrodą za wspinaczkę do zamku, baszty i na górę były piękne widoki, dzięki czemu miasteczko ma specyficzny charakter, urok i wdzięk.

Po bardzo aktywnym kilkugodzinnym zwiedzaniu udaliśmy się do autokaru.

Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń.

Maria Mikołajczak

 

 

 

 

Uroczystości z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 MajaTradycyjnie 3 maja 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w gminnych obchodach 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Koroszczynie. Zgodnie z harmonogramem uroczystości o godz. 13:00 zgromadzone poczty sztandarowe i zaproszeni goście wysłuchali odczytu okolicznościowego i wspólnie odśpiewali hymn państwowy, po czym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza. Następnie wszyscy udali się na piknik rodzinny, podczas którego można było spotkać się ze znajomymi, porozmawiać i spróbować potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Koroszczynie. Na najmłodszych uczestników pikniku czekała dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa i lizaki w barwach biało-czerwonych.  W tym dniu naszą szkołę reprezentowała p. dyrektor K. Krawczyk, p. wicedyrektor E. Brodacka, poczet sztandarowy w składzie: W. Babkiewicz z kl. VIIIA, F. Jastrzębski z kl. VIIIB, M. Niczyporuk z kl. VIIIA wraz z opiekunem p. A. Wołosiuk i rodzicami.

Dziękujemy za wspólne świętowanie tego patriotycznego wydarzenia przybyłym na piknik  do Koroszczyna: nauczycielom, dziadkom, rodzicom i uczniom naszej szkoły!

                                                                                                          Samorząd Uczniowski

>>>Galeria zdjęć<<<

20230504_143018.jpg