2 czerwca br. w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu Historycznego „MÓJ REGION 2023”, organizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

             W drugim  etapie konkursu wzięli  udział  uczniowie : Ewa Małachowicz, kl. VIII a , Weronika Grom, kl. VI i  Tobiasz Andrzejczuk, kl.V.

Z ogromną radością informujemy, że Weronika Grom powtórzyła swój ubiegłoroczny sukces i została LAUREATKĄ  w kategorii uczniów klas IV-VI.

Na uroczystości wręczenia nagród obecni byli – w imieniu Pana Prezydenta Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pan Stanisław Romanowski, w imieniu Lubelskiego Kuratorium Oświaty Pani Małgorzata Kiec, oraz Dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Pan Rafał Izbicki oraz laureaci konkursu i ich opiekunowie.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu, ich rodzicom i opiekunom  życząc dalszych sukcesów!

W dniach 5-7 czerwca 2023 roku odbyła się trzydniowa wycieczka do Trójmiasta. W wyjeździe uczestniczyło 38 uczniów z klasy piątej i szóstej Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Kierownikiem wycieczki była p. Dorota Tarkowska, a opiekunami: p. Elżbieta Brodacka i p. Małgorzata Sowa.

Dziewięciogodzinna podróż upłynęła uczestnikom na słuchaniu muzyki i rozmowach. Pierwszą atrakcją tego wyjazdu była wizyta na Polach Bitwy pod Grunwaldem. Uczniowie poznali historię tego miejsca i przebieg bitwy oraz zakupili pierwsze pamiątki.

Około godziny 17.00 szczęśliwie dotarliśmy do naszego Ośrodka Wypoczynkowego „Przy Wydmach”, w pobliżu jednej z najładniejszych plaż Zatoki Gdańskiej na Wyspie Portowej. Od morza dzieliło nas ok. 300 m. Po rozlokowaniu w drewnianych domkach i obiadokolacji był czas na chwilę wytchnienia, ponieważ pogoda sprzyjała wybraliśmy się na plażę. Oczywiście zamoczyliśmy nogi, a niektórzy więcej. Graliśmy na plaży w siatkówkę, spacerowaliśmy brzegiem morza i podziwialiśmy zachód słońca.

Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Gdyni, podziwialiśmy niszczyciel ORP ”Błyskawica”. Jest to jedyny ocalały polski okręt zbudowany przed II wojną światową. Wielkie wrażenie zrobił także na nas zacumowany obok żaglowiec „Dar Pomorza”. Kolejnym punktem wycieczki był Gdańsk z jego zabytkami, spacerując ulicą Długą i Długim Targiem, podziwialiśmy m.in zabytkową Fontannę Neptuna oraz Bazylikę Mariacką ze słynnym zegarem astronomicznym.

Po pasjonującym spacerze i szybkich zakupach spożywczych pojechaliśmy na Westerplatte. To tam po zbombardowaniu Wielunia, Niemcy rozpoczęli ostrzał polskiego skrawka wybrzeża. To tam niemiecki pancernik Schleswig-Holstein 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 wystrzelił pociski w kierunku Westerplatte. 182 polskich żołnierzy pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego miało bronić polskiej placówki przez 6 godzin. Utrzymali się przez 7 dni. Odparli 13 szturmów z wody, lądu i powietrza, przeciwstawiając się dwudziestokrotnie większej liczbie Niemców. Dziś na Westerplatte znajdują się ruiny dawnych umocnień, cmentarz na którym spoczywają obrońcy polskiego wybrzeża i pomnik upamiętniający heroiczną walkę z niemieckim najeźdźcą. Nasi uczniowie w tym wyjątkowym miejscu zapalili znicze pamięci i oddali hołd „ Obrońcom Ojczyzny”.

Ostatnim dniu naszej wycieczki zwiedzaliśmy zamek krzyżacki w Malborku. Zaskoczył uczniów swoim ogromem, ilością wielkich komnat i mrocznych zakamarków. Łatwo było się tam zgubić. Widzieliśmy wyposażenie kuchni, spichlerz i skarbiec zakonny oraz średniowieczną toaletę. Dowiedzieliśmy się, jak zakonnicy ogrzewali swoje ogromne zamczysko. Gdy już opuściliśmy mroczne mury krzyżackiej stolicy, udaliśmy się w drogę powrotną. W wesołym towarzystwie czas się nie dłużył. Do Małaszewicz przyjechaliśmy około godziny 00.45.

Wyjazd do Trójmiasta sprawił uczestnikom wielką przyjemność. Humor, pogoda i uśmiech na twarzach świadczyły o dobrej zabawie. Uczniowie zobaczyli sporo ciekawych miejsc, wiele się nauczyli i zrobili mnóstwo pięknych zdjęć. W ośrodku pozostawili po sobie dobre wspomnienie, mile zaskoczona była pani, która odbierała domki. Wszędzie panował wzorowy porządek. (Zdjęcia z wycieczki w galerii.)

Małgorzata Sowa

Dzień Dziecka to jedna z ulubionych imprez naszych uczniów, zwłaszcza, jeżeli jest połączony z Dniem Sportu, co daje gwarancję udanego i aktywnego wypoczynku. Impreza odbyła się w tym roku 31 maja i miała charakter sportowo – rekreacyjny. Organizatorzy zaproponowali wiele atrakcji, aby wywołać radość i uśmiech na twarzach dzieci w dniu ich święta.

Środowy poranek rozpoczął się bardzo smakowicie. Było smacznie, zdrowo i kolorowo – uczniowie tradycyjnie włączyli się do akcji „Cała szkoła je zdrowe śniadanie”.

Jak co roku, dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły, który odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I-III i kl. IV-VIII z podziałem na dziewczęta i chłopców.

Na podium stanęli:

W kategorii klas I-III - dziewczęta:

I miejsceAleksandra Duda, kl. III

II miejsceHanna Moroz, kl. II

III miejsceMagdalena Pilipczuk, kl. II

IV miejsceZofia Mroczek, kl. III

W kategorii klas I-III - chłopcy:

I miejsceDominik Laszewski, kl. III

II miejsceMiron Łukasik, kl. III

III miejsceJakub Grom, kl. III

IV miejsceEryk Tychmanowicz, kl. III

W kategorii klas IV-VIII - dziewczęta:

I miejsceMaria Karbowiak, kl. VIIIa

II miejsceNatalia Semeniuk, kl. VI

III miejsceMartyna Kulik, kl. VI

IV miejsceJulia Knigawka, kl. IVa

 

 

 

W kategorii klas IV-VIII - chłopcy:

I miejscePaweł Stempniewski, kl. VIIIb

II miejsceIgor Kaliszuk, kl. VI

III miejsceAdam Duda, kl. VI

IV miejsceTomasz Bandzerewicz, kl. VI

Odbyły się również rozgrywki międzyklasowe w piłkę nożną (dla klas: IVa, IVb i V):

I miejsce – klasa V

II miejsce – klasa IVb

III miejsce – klasa IVa

i piłkę siatkową (dla klas VI, VIIIa i VIIIb):

I miejsce – klasa VI

II miejsce – klasa VIIIb

III miejsce – klasa VIIIa

Dużym powodzeniem cieszyły się konkurencje sportowe przygotowane dla klas I-III: bieg na szybkość, skoki w workach, rzut do celu i przeciąganie liny. Bezkonkurencyjni byli uczniowie klasy I, na II miejscu uplasowali się uczniowie klasy III, zaś III miejsce przypadło klasie II.

Świetna zabawa i doping publiczności świadczyły o tym, że konkurencje sportowe przygotowane przez p. Dorotę Tarkowską – nauczyciela wychowania fizycznego we współpracy z p. Ewą Stawską sprawiły uczniom frajdę.

Moc uśmiechu i dobrą zabawę przy muzyce i młodszym, i starszym uczniom zapewniła animatorka z Centrum Rozrywki Kreatywnej.

Swoją obecnością zaszczycił nas p. Krzysztof Iwaniuk – Wójt Gminy Terespol.

Na tegorocznym festynie byli również obecni funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Białej Podlaskiej, którzy zaprezentowali umundurowanie, wyposażenie oraz sprzęt używany w codziennej służbie. Uczniowie obejrzeli okazy roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, zatrzymanych przez Służbę Celno – Skarbową. Był też pokaz umiejętności psa służbowego – Cleo – specjalisty od wykrywania nielegalnych wyrobów.

Fantastyczna pogoda zachęciła miłośników zjeżdżania do skorzystania z dmuchańców.

Podczas festynu uczniowie mogli posilić się hot-dogami, popcornem oraz pysznymi lodami – niespodzianką od Rady Rodziców.

Ten dzień upłynął we wspaniałej atmosferze. Po uśmiechniętych twarzach dzieci – małych i dużych widać było, ze festyn spełnił oczekiwania i przyniósł wiele radości.

Za wsparcie w organizacji festynu bardzo serdecznie dziękujemy: Wójtowi Gminy Terespol - Krzysztofowi Iwaniukowi, Gminnemu Centrum Kultury w Kobylanach, Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Terespolu, Radzie Rodziców, insp. Krzysztofowi Guściora – Naczelnikowi Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Białej Podlaskiej.

To dzięki Wam mogliśmy podarować trochę beztroski i radości dzieciom.

Dziękujemy!

 

Dnia 17.05 odbył się drugi etap gminnego konkursu  z języka angielskiego Master of English. Trzech najlepszych reprezentantów z każdej ze szkół podstawowych w Neplach, Kobylanach i Małaszewiczach, wyłonionych w pierwszym etapie konkursu rywalizowało o tytuł Master of English. Po ogłoszeniu wyników na podium znaleźli się reprezentanci naszej szkoły:
1. Urszula Kuśmierczyk, uczennica klasy VIIIb
2. Michał Niczyporuk, uczeń klasy VI
3. Marcin Denesiuk, uczeń klasy VIIIb

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.


Serdecznie gratulujemy :)

W II półroczu roku szkolnego 2022/23 zorganizowano w klasie II i III konkurs matematyczny,,Mistrz tabliczki mnożenia”.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów, inspirowanie do doskonalenia znajomości tabliczki mnożenia, kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji i radzenia sobie ze stresem. Organizatorem konkursu była p. Maria Mikołajczak.

I etap odbył się 30 marca 2023. Konkurs miał formę pisemną, a zadania były oceniane według ustalonej punktacji-1 punkt za każde poprawne rozwiązanie.

Oto wyniki konkursu:

Klasa II

Antoni Knigawka- Mistrz tabliczki mnożenia

Wyróżnienie zdobyli:

Alicja Borowik

Ignacy Olszanka

Klasa III

Samuel Redzik- Mistrz tabliczki mnożenia

Wyróżnienie zdobyli:

Jakub Grom

Antoni Wawryszuk

 

GRATULUJEMY!