W dniach 22 i 23 marca br. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wydarzeniu w formie online pod hasłem „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”. Celem przedsięwzięcia organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie jest pomoc uczniom najstarszych klas szkół podstawowych w świadomym wyborze dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej, wzmacnianie prestiżu szkolnictwa branżowego oraz podnoszenie świadomości dorosłych, wspierających młodych ludzi w dokonywaniu wyborów życiowych. Młodzież miała okazję zapoznać się z aktualną ofertą edukacyjną szkolnictwa branżowego i poznać zawody, w których kształcą szkoły z miasta Biała Podlaska i powiatu bialskiego.

Po czwartkowych prezentacjach ósmoklasiści pod opieką p. Jowity Moroz i p. Doroty Tarkowskiej udali się do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu, aby postrzelać na profesjonalnej wirtualnej strzelnicy. Wirtualna strzelnica pozwala na naukę i doskonalenie umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym jej obsługi manualnej. Był to dobrze wykorzystany czas na rozwój własnych umiejętności obronnych oraz okazja do poznania oferty edukacyjnej placówki.

Ósmoklasistom, którzy już niebawem będą podejmować decyzję związaną ze swoją przyszłością, już dziś życzymy właściwych i trafnych wyborów!

15 marca br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzeczycy odbył się XII Międzygminny Konkurs Języka Angielskiego pod Honorowym Patronatem Starosty Bialskiego i Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski „The USA and Great Britain – culture and geography”.

Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII.

Cele konkursu:

- Rozbudzanie zainteresowań kulturą i geografią USA i Wielkiej Brytanii.

- Rozwijanie zainteresowań lingwistycznych.

- Motywowanie do nauki języka angielskiego.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że III miejsce zajęła Urszula Kuśmierczyk, uczennica kl. VIIIb.

Serdecznie gratulujemy Uczennicy i Rodzicom oraz Nauczycielowi: p. Jowicie Moroz!

Naszą szkołę reprezentował również uczeń kl. VIIIa – Igor Śreniawski (nauczyciel: p. Diana Walo).

Serdecznie dziękujemy p. Agnieszce Śreniawskiej – mamie Igora za bezinteresowną pomoc – dowóz uczniów na konkurs własnym środkiem transportu.

W dniach 10, 13 i 14 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole drugi próbny egzamin ósmoklasisty. Ósmoklasiści zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Wydarzenie służyło zdiagnozowaniu poziomu wiedzy i umiejętności uczniów, ale także przećwiczeniu kodowania prac, przenoszenia odpowiedzi na kartę oraz odpowiedniego zaplanowania pracy w czasie.

Właściwe egzaminy w maju, ale już teraz trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

 

 

 

 

6 marca 2023 r. klasa IV b pod opieką wychowawczyni oraz rodziców wybrała się do Parku Trampolin Jumpout i na basen w Siedlcach.
Celem wycieczki było miłe spędzenie czasu z okazji Święta Kobiet propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołu klasowego oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich.
Pierwszym punktem wycieczki był Park Wodny. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekuna mogli wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać ze wszystkich atrakcji.
Wszyscy wesoło spędzili czas bawiąc się na zjeżdżalni i w jacuzzi. Czas spędzony w wodzie przysporzył wszystkim uczestnikom oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Po półtoragodzinnych wojażach na basenie, przyszła pora na Park Trampolinowy. Na terenie parku uczniowie korzystali z trampolin kwadratowych, prostokątnych, rozbiegowych, aren do gier zespołowych, basenu z miękkimi gąbkami, ścianek wspinaczkowych oraz koszy do koszykówki i ścieżek akrobatycznych w części linowej.
Pobyt w parku trampolin okazał się dla dzieci świetną zabawą, dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uświadomił im także, że skoki na trampolinach to doskonałe ćwiczenia nie tylko dla mięśni nóg. Z pewnością, dla każdego, ta niezwykła lekcja wf -u była ciekawym doświadczeniem.
Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach..

Dnia 6 marca 2023 r.  z okazji zbliżającego się Święta Kobiet uczniowie klasy II udali się na wycieczkę do Białej Podlaskiej.Kierownikiem wyjazdu była p. Maria Mikołajczak, zaś nauczycielem- opiekunem p. Danuta Płotnicka.

W czasie podróży dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną wiosną, poznawały region.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Mc Donalds, gdzie uczniowie samodzielnie uczyły się dokonywać zamówienie, Po kulturalnym spożyciu drugiego śniadania udaliśmy się do kina Cinema na film ,,Szczęście Mikołajka”, który przedstawia dalsze losy Mikołajka i jego kolegów.

Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo. Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko czego dotkną zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka.

Po obejrzeniu filmu dzieci udały się na zajęcia edukacyjne do Biblioteki Multimedialnej,,Barwna” mieszczącej się w oficynie zachodniej byłego zespołu pałacowego Radziwiłłów. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci ze zbiorami bibliotecznymi. W bibliotece znajduje się 28 tysięcy książek, 22 czasopism i prawie 10 tysięcy zbiorów na nośnikach elektronicznych.

Dzieci dowiedziały się, że oprócz wypożyczania książek można tutaj miło spędzać czas i korzystać z bogatych form aktywności organizowanych przez bibliotekarzy. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych nawiązujących do lektury o dziesięciu skarpetkach. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zabawie dydaktycznej. Na pamiatkę otrzymali od pani bibliotekarki zakładki do książki i kolorowanki. Była to ciekawa lekcja z lekturą. Na zakończenie zajęć dzieci podziękowały i pożegnały się z pracownikami biblioteki, a następnie udały się do autobusu.

Był to niezwykły Dzień Kobiet.

Dziękujemy p. Danucie   Płotnickiej za pomoc w opiece nad uczniami.

                                                                                             

M. Mikołajczak

„Naród, który traci pamięć, traci sumienie” – Zbigniew Herbert

Pierwszego marca przywracamy pamięć o Żołnierzach Niezłomnych – czcimy czyny bohaterów, którzy po II wojnie światowej przeciwstawiali się narzuconej władzy komunistycznej. Ich heroiczna walka i niezłomna postawa były bezgranicznym poświęceniem dla Ojczyzny i obrony jej niepodległości.

Od kilku lat społeczność Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach włącza się w gminne obchody tego święta. W tym roku we współpracy z Gminą Terespol i Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach odbyła się V edycja „Konkursu historycznego o Żołnierzach Wyklętych – Bohaterach Niezłomnych – Przywróćmy ich czyny powszechnej pamięci”, którego inicjatorką jest Małgorzata Sowa – wieloletni nauczyciel historii. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół z terenu Gminy Terespol, którzy przygotowali prace w czterech kategoriach: plakat, komiks, praca literacka, prezentacja multimedialna. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol. Spośród zgłoszonych do konkursu prac Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Gminnego Centrum Kultury wyłoniła laureatów:

Kategoria: klasy I-V szkoły podstawowej (plakat):

I miejsce: Kacper Kuśmierczyk – ZS im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

II miejsce: Zuzanna Mularska – ZS im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

III miejsce: Sandra Jarzyna – ZS im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

Kategoria: klasy VI-VIII szkoły podstawowej (komiks):

I miejsce: Ewa Małachowicz – ZS im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

II miejsce: Ewa Zozula – SP im. J. U. Niemcewicza w Neplach

III miejsce: Piotr Zozula – SP im. J. U. Niemcewicza w Neplach

Wyróżnienie: Gabriela Kurkowiak - ZS im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

Kategoria: szkoły ponadpodstawowe (praca pisemna):

I miejsce: Paulina Wieczosek – ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach

II miejsce: Julia Kowaluk – ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach

III miejsce: Klaudiusz Balcerzak – ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach

Kategoria: szkoły ponadpodstawowe (prezentacja multimedialna):

I miejsce: Adam Ojer – ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach

Wyróżnienie: Franciszek Kość, Grzegorz Sobieszczuk, Michał Wowczeniuk, Rafał Czech (ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach).

Nagrody laureatom konkursu, ufundowane przez GCK w Kobylanach i IPN Oddział w Lublinie wręczyli: Zastępca wójta Gminy Terespol – Bogdan Daniluk, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury – Dorota Szelest i Dyrektor Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach – Katarzyna Krawczyk. Pamiątkowe dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.

1 marca była również sprawowana eucharystia w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Małaszewiczach w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego i ich rodzin w podziękowaniu za świadectwo męstwa i przelaną krew. Następnie uczestnicy koła historycznego z  klasy VI oraz absolwenci Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego zaprezentowali niezwykle wymowny montaż słowno – muzyczny „Bo chcieli być wolni…”. Po występie głos zabrała Katarzyna Krawczyk, która zachęciła do refleksji nad pojęciem patriotyzmu oraz podziękowała: Małgorzacie Sowa – pomysłodawcy przedsięwzięcia, Księdzu Proboszczowi Andrzejowi Wolaninowi za zaangażowanie i chęć współpracy, władzom samorządowym i oświatowym, społeczności szkolnej i lokalnej za udział w „żywej lekcji historii”. Zwieńczeniem uroczystości była wspólna modlitwa i zapalenie znicza pamięci przy tablicy podch. AK Witolda Romana Łacica ps. „Aleksander”. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego ksiądz Andrzej Wolanin odczytał przesłanie generała Janusza Brochwicza – Lewińskiego ps. „Gryf”: „Wolności nie otrzymuje się za darmo, wolność żąda ofiary. W czasie pokoju także wymaga cywilnego zaangażowania, ale pamiętać trzeba, że jest krucha, nie wolno myśleć, że będzie zawsze. Trzeba nieustannie być gotowym. Więc proszę Was: Pilnujcie Polski!”