DZIEŃ NALEŚNIKA

          O tym, że naleśnik nie jedno ma imię mogliśmy się przekonać podczas Dnia Naleśnika tzw. Pancake Day czyli brytyjskiego odpowiednika polskiego Tłustego Czwartku.  Zwyczaj ten zapoczątkowała pewna dama, która obawiając się spóźnienia do spowiedzi pobiegła do Kościoła z patelnią, na której smażyły się naleśniki. Na pamiątkę tego dnia do dziś organizowane są biegi z naleśnikami na czas.

          Chcąc przybliżyć uczniom tę ciekawą tradycję Samorząd Uczniowski ogłosił wśród uczniów klas I-VIII konkurs na najfajniejsze zdjęcie z naleśnikiem. Konkurs miał na celu zachęcić uczniów do rozwijania zainteresowań kulinariami, jako jednej z form spędzania czasu wolnego. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Do organizatora wpłynęło ponad 40 fotografii konkursowych za które uczniowie otrzymali uwagi pozytywne. Każdy z przysłanych naleśników wyglądał bardzo smakowicie i zawierał nutkę pasji.

          Po długich naradach jury konkursowe wybrało i nagrodziło nagrodą niespodzianką trzy  fotografie w dwóch kategoriach wiekowych oraz  przyznało trzy wyróżnienia. Wszystkie nadesłane prace można obejrzeć w naszej galerii.

          Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

 

Kl. I-III

Miejsce I- M. Gawryluk – kl. II b

Miejsce II- J. Grom – kl. I

Miejsce III- K. Kuśmierczyk- kl. II b

Wyróżnienie:

  1. 1. Z. Mularska- kl. II b
  2. 2. B. Naumiuk- kl. III
  3. 3. J. Szelest- kl. I

Kl. IV-VIII

Miejsce I- M. Mikitczuk- kl. VIII a

Miejsce II- M. Juśkiewicz- kl. VII b

Miejsce III- Sz. Naumiuk- kl. VII a

Wyróżnienie:

  1. 1. B. Lewczuk kl. VIII a
  2. 2. A. Hołownia kl. VI a
  3. 3. W. Grom kl. IV

Zwycięzcom GRATULUJEMY, a pozostałym uczestnikom  DZIĘKUJEMY za udział w konkursie!

Image2.jpg

Z ogromną radością informujemy, że uczeń klasy VIII a – Marek Grom uzyskał tytuł LAUREATA KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO JĘZYKA ROSYJSKIEGO organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2020/2021.

Warto podkreślić, że jest to już trzeci sukces Marka w tej dziedzinie i zarazem bardzo spektakularny, gdyż uczeń uzyskał maksymalną liczbę punktów.

Opiekunem ucznia jest p. Anna Wołosiuk.

Uczniowi, opiekunowi i rodzicom Marka serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

15. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji

15. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji jest realizowana pod hasłem „Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline – nie pozwól dziecku wylogować się z życia”. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków. Uczestnicy kampanii dowiedzą się m.in.: jak rozpoznać chorobę u dziecka, jak z nim rozmawiać i wspierać w chorobie oraz gdzie szukać pomocy.Ważnym aspektem akcji jest przedstawienie wpływu pandemii na zdrowie psychiczne nastolatków. Warto podkreślić, że 15. edycja kampanii została przygotowana w odpowiedzi na bieżące problemy, które wynikają m.in. z konieczności pozostawania w domu czy ograniczenia kontaktów rówieśniczych.

 

Szkolenia dla nauczycieli pt. „Nastoletnia depresja”


W ramach akcji do kwietnia br. zostanie zorganizowany cykl szkoleń dla nauczycieli dotyczący depresji wśród młodzieży. Szkolenia są bezpłatne, a dzięki formule on-line będą mogli wziąć w nich udział nauczyciele, pedagodzy i psychologowie z całej Polski. 
Uczestnicy spotkań otrzymają gotowe narzędzia do samodzielnego przeprowadzenia lekcji na temat depresji. Zdobędą też wiedzę, która uwrażliwi ich na objawy depresji wśród nastolatków.

Terminy najbliższych szkoleń: 25.02 (czwartek) – godz. 10:00, 10.03 (środa) – godz. 14:00, 30.03 (środa) – godz. 14:00, 21.04 (środa) – godz. 14:00

W każdym szkoleniu może wziąć udział 1000 uczestników. Cykl szkoleń dla nauczycieli pt. „Nastoletnia depresja” został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

 

Problem depresji wśród dzieci i młodzieży


Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. To poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu. Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają m.in. z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą czy agresją w internecie. Zachowania depresyjne potęguje także obecna sytuacja – konieczność pozostawania w domu i ograniczenie kontaktów rówieśniczych.
Pierwsze symptomy depresji mogą być mylone z młodzieńczym buntem, a przez to są często bagatelizowane przez nastolatków, jak również ich otoczenie. Dlatego zarówno rodzicie, jak i nauczyciele, będący najbliżej uczniów, powinni być szczególnie wrażliwi na zmiany w zachowaniu młodych ludzi.
Więcej informacji: https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował poradnik „Klikam z głową”, który nie tylko opisuje zagrożenia czekające na użytkowników nowoczesnych technologii, ale również przedstawia sposoby reagowania na te zagrożenia.

Materiały zawarte w publikacji są idealnym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi i młodzieżą oraz wypracowania tzw. dobrych praktyk.

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem oraz polecanie go jak najliczniejszej grupie odbiorców, by aktywność w sieci wśród najmłodszych była dla nich źródłem inspiracji oraz wiedzy i nie niosła ze sobą żadnych negatywnych doświadczeń.

https://kuratorium.lublin.pl/pliki/akt/id_11087/zal/Poradnik%20-%20Klikam%20z%20g%B3ow%B9.pdf