5  grudnia na  całym świecie obchodzony  jest jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To okazja, żeby docenić wolontariuszy za ich poświęcenie, trud, zaangażowanie w pracę społeczną na rzecz innych, szczególnie obecnie w okresie pandemii.

Uczniowie naszej szkoły  ze Szkolnego Koła Wolontariatu w miesiącu październiku zorganizowali akcję pod hasłem: ,,Pomagamy uczniom z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zalutyniu”. Zbierali artykuły papiernicze: papier ksero, bloki, przybory do pisania i  rysowania.

Codziennie przez cały miesiąc w czasie przerw uczennice

z klasy VIII a: Dominika Gawryluk, Dominika Kupisz, Zofia Kurkowiak, Martyna Michaluk, Lidia Płandowska, Katarzyna Sowa zbierały artykuły szkolne  przynoszone przez uczniów z klas I- VIII.

Kolejnym działaniem podjętym przez wolontariuszy było przygotowanie karmników dla ptaków.

W akcję szczególnie zaangażowali się Weronika Grom z klasy IV oraz Jakub Grom z klasy I wraz z rodzicami, dziadkami i wykonali piękny karmnik dla ptaków, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Dziękujemy wszystkim za ten czas pracy, za serce, za pomocną dłoń.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a więc niech będzie to czas życzliwości, przyjaznych gestów.

A może ktoś obok jest samotny, starszy, potrzebuje Waszej pomocy chociażby w przyniesieniu zakupów? Nie bądźmy obojętni.

To przecież tak niewiele, a zmienia tak dużo w naszej codziennej rzeczywistości.

DZIĘKUJEMY! 

Opiekunowie

 Szkolnego Koła Wolontariatu

            Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dnia 30 listopada 2020 r., obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole Dzień Białych Skarpetek. Dla uczczenia tego święta, w celu obalenia mitu, że białe skarpetki są „obciachowe” oraz oderwania się od komputera podczas  nauki zdalnej większość społeczności szkolnej przesłała zdjęcie w białych skarpetkach. Fotografie uczniów klas I-VIII można obejść w galerii na stronie internetowej szkoły.

Cieszymy się, że nasi uczniowie nie wstydzą się zakładać charakterystycznych dla tak zwanego Janusza białych skarpetek, a wręcz przeciwnie idą z duchem czasu i podążają za obecną modą.

                                                                                   Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

  1. Konkurs języka angielskiego – 04.12.2020 r. (piątek)
  2. Konkurs chemiczny – 07.12.2020 r. (poniedziałek)
  3. Konkurs biologiczny – 08.12.2020 r. (wtorek)
  4. Konkurs języka rosyjskiego – 10.12.2020 r. (czwartek)
  5. Konkurs historyczny – 14.12.2020 r. (poniedziałek)
  6. Konkurs matematyczny – 17.12.2020 r. (czwartek)

Wszystkie konkursy odbywają się na terenie szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego. Rozpoczynają się punktualnie o godz. 9.00 i trwają 90 minut. Uczniowie przystępujący do konkursu obowiązani są stawić się na 20 minut przed rozpoczęciem danego konkursu.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

Co roku w ostatnich dniach listopada nasze działania wychowawcze koncentrowaliśmy wokół postaci patrona naszej szkoły – Kornela Makuszyńskiego.

Dzięki  zaangażowaniu i aktywności wychowanków przedszkola i najmłodszych uczniów powstawały piękne prace z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się konkursy towarzyszące obchodom Dnia Patrona: Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego, Szkolny Konkurs Ortograficzny, czy Międzyszkolny Konkurs Recytatorski, który z roku na rok przyciągał coraz większą rzeszę uczestników.

Dzięki podejmowanym działaniom uczniowie mieli możliwość pogłębiania wiedzy o Kornelu Makuszyńskim – wielkim przyjacielu dzieci.

Dzień Patrona – to okazja do przypomnienia uniwersalnych wartości, które przedstawia w swoich książkach „pisarz ze słońcem w herbie”. W każdej z książek naszego patrona  mowa o nieprzemijających wartościach, którymi powinniśmy się kierować w życiu, a czasami o nich zapominamy.

 „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem. (…) Książka wszystko potrafi” to jedno z haseł „pisarza uśmiechniętych książek”. Zachęcam Wszystkich bardzo gorąco do czytania utworów Kornela Makuszyńskiego, który jak nikt inny potrafi wywołać uśmiech na twarzy czytelnika, wzruszyć, podnieść na duchu, poprawić nastrój. W tym trudnym czasie pandemii jest to potrzebne nam wszystkim, i dużym, i małym.

Z najserdeczniejszymi pozdrowieniami – Katarzyna Krawczyk

 

P. S. Drodzy Uczniowie, przypominam o Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego”. Do 10 grudnia prace konkursowe należy dostarczyć do sekretariatu, abyśmy mogli przesłać je do Organizatora – Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piekielniku.

Dyrektora Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach

w sprawie trybu nauczania od dnia 30 listopada 2020 r. do dnia 3 stycznia 2021 r.

Informuję, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, od dnia 30 listopada 2020 r. do dnia 3 stycznia 2021 r. zawieszone są zajęcia stacjonarne i kontynuujemy naukę zdalną.

Z poważaniem, Katarzyna Krawczyk

Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada, a więc to nieoficjalne święto przypada w wigilię świętego Andrzeja. Jest to ostatni dzień kiedy świętujemy przed nadejściem Adwentu Bożonarodzeniowego. Temu wieczorowi towarzyszy magiczny klimat i wróżby próbujące odsłonić nam tajemnice przyszłości.

A jakie są najpopularniejsze wróżby? Sprawdźcie sami jakie propozycje przygotowaliśmy dla Was.

Wahadełko

Użyjcie ciężkiej zawieszki na sznurku lub łańcuszku. Umieśćcie wahadełko nad dłonią osoby, której będziecie wróżyć. Osoba ta zadaje pytanie, na które możliwa odpowiedź musi być jednoznaczna, np. "Czy dostanę prezenty pod choinkę?", "Czy pójdę w tym roku do lekarza?". Kiedy wahadełko zacznie kręcić się w stronę zgodną z ruchem wskazówek zegara, odpowiedź brzmi: TAK, jeśli w przeciwną: NIE, jeśli natomiast stoi w miejscu, odpowiedź to: ZAPYTAJ KIEDY INDZIEJ.

Tasseomancja

Czyli wróżenie z herbacianych listków! I tym samym doskonała okazja do wypicia pysznej herbaty :) Do wróżenia wybieramy herbatę liściastą albo granulowaną. Wsypujemy 1 łyżeczkę do filiżanki i albo obserwujemy listki zalane wrzątkiem od razu po wypłynięciu, albo odczekujemy chwilę, wypijamy herbatę i patrzymy na dno.

Talizman 

Uczestnik wymawia lub zapisuje zdanie wyrażające jego życzenie, następnie wykreśla powtarzające się litery. Z pozostałych tworzy graficzny talizman. 

Magiczna księga

Przygotowujemy książkę i prosimy uczestników, żeby pomyśleli pytanie i otworzyli ją na wybranej stronie oraz wskazali pierwsze zdanie, które zauważą. Przeczytaj je na głos - wskaże im poradę na przyszłość lub odpowiedź na zadane w myślach pytanie.

Woda prawdę Ci powie!

Do przeprowadzenia wróżby potrzebne będą miska napełniona wodą oraz kromka chleba podzielona na tyle elementów, ile uczestników zabawy i pierścionek. Uczestnik wymyśla życzenie lub stawia pytanie i wrzuca swój kawałek chleba do wody. Jeśli chleb będzie się unosił, życzenie spełni się w tym roku, jeśli zatonie w przyszłym lub za kilka lat.
Pierścionek zawieszamy na sznurku i wkładamy do wody zadając pytanie. Jeśli kręci się w koło, odpowiedź brzmi tak, jeśli porusza się ruchem wahadłowym - nie.

Propozyje wróżb pochodzą ze strony www.dzieckiembadz.pl