Informujemy, że od października do czerwca będzie trwała zbiórka nakrętek oraz baterii. Nakrętki zostaną przekazane chorej dziewczynce, a baterie firmie REBA.

Zachęcamy do udziału w zbiórkach.

Kultywując dawne tradycje ludowe wpisane w naszą polską kulturę, uczniowie klasy Ia,Ib  oraz II wraz z opiekunami i rodzicami,  jesień przywitali Świętem Pieczonego Ziemniaka.

Była to impreza plenerowa zorganizowana na terenie przystani myśliwskiej w Podolance.

Na miejsce imprezy dzieci dotarły autokarem,gdzie przywitało ich duże płonące ognisko przygotowane przez rodziców.

Po krótkim zapoznaniu terenu i wspólnej zabawie, zapachniały smażone na kijkach kiełbaski, a w popiele piekły się ziemniaki. Poczęstunek był wspaniałą atrakcją,dzieci zajadały się pieczonymi kiełbaskami, ziemniakami i ciasteczkami.

Inną  atrakcją imprezy były zabawy i konkurencje sportowe w terenie z dzieciństwa naszych rodziców. Ciekawą zabawą  okazała się zabawa ,,Leśne abecadło”, w której zadanie polegało na znalezieniu w lesie zwierząt, roślin lub innych przedmiotów o nazwach zaczynających się na wylosowane litery.

We wrześniu wśród społeczności uczniowskiej klas V-VIII zostały przeprowadzone wybory Rzecznika Praw Ucznia. Przed wyłonieniem kandydata uczniowie zostali poinformowani o tym, co będzie należało do zadań osoby pełniącej wyżej wymieniony stanowisko. Każda z klas zaproponowała swojego kandydata, a nastepnie przeprowadzono tajne głosowanie, w którym największe poparcie otrzymała Pani Ilona Wysokińska. Gratulujemy!

24 września 2019 roku gościliśmy w naszej szkole Pana Mieczysława Romaniuka. Tym razem Przewodniczący Rady Gminy Terespol przybył do nas, aby przybliżyć uczniom z klas I – III zagadnienia związane z pszczelarstwem.

Zaproszony gość z ogromną pasją opowiedział wiele ciekawostek o życiu pszczół, wykonywanej przez nich pracy, zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Poznały zasady bezpiecznego kontaktu z tymi najbardziej pracowitymi owadami na świecie. W dalszej części spotkania uczniowie uzyskali informacje o różnych gatunkach miodu i jego dobroczynnych właściwościach.

Dnia 20 września 2019 r.  uczniowie klas siódmych i ósmej  wraz  z opiekunami uczestniczyli w lekcji historii w odrestaurowanym obiekcie należącym do dawnych  fortyfikacji Twierdzy Brzeskiej,  obecnie jest to  Dzieło  Międzyfortowe Kobylany I.

 W dniu 8 września 2019r  otwarto  wystawę pt. ”Złamane skrzydła” przypominającą o tym, że 80 lat temu miała miejsce  niemiecka   agresja  na Polskę a bomby oprócz Westerplatte i Wielunia wczesnym rankiem spadły na lotnisko w Małaszewiczach.

  Po wystawie oprowadzał nas Pan Dominik Litwiniuk, który w sposób niezwykle przystępny  przedstawił  zagadnienia z dziedziny fortyfikacji wyjaśniając różnicę między fortem a prochownią. Szczególnym  zainteresowaniem cieszyły  się  zdjęcia z prywatnych zbiorów Pana Jakuba Oleszczuka – ukazujące  historię   lotniska w Małaszewiczach.

 Niecodzienna lekcja historii zapoznała  uczniów z  nowymi, dotąd nieznanymi wątkami i skłoniła do refleksji, iż  nie możemy zapominać ile jesteśmy winni obrońcom Ojczyzny , którzy walcząc o Polskę przeżyli koszmar okupacji i o tych, którzy ponieśli najwyższą cenę - oddali swoje życie.                                                                                

Małgorzata Sowa

06 września 2019r. gościliśmy w naszej szkole pracownika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Terespolu – asp. szt. Janusza Drygulskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie oddziału przedszkolnego, klas I-III, oraz V-VIII.

Pan Policjant mówił o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, omówił zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz jak należy poruszać się po chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jeździć rowerem, jak również podróżować samochodem. Szczególną uwagę zwrócił na obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku elementów odblaskowych lub kamizelek. Innym istotnym tematem pogadanki z dziećmi
i młodzieżą szkolną było właściwe zachowanie się w przypadku zaistnienia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu innych, umiejętność połączenia się z numerami alarmowymi
i zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

Na zakończenie nasz dzielnicowy rozmawiał z uczestnikami o bezpiecznych zachowaniach w szkole, przypomniał o zasadach i regulaminie, jaki obowiązuje na jej terenie.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali dużo pytań oraz dzielili się doświadczeniami. Spotkanie przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpieczeństwa wśród dzieci.

Pedagog szkolny

Elżbieta  Suszczyńska