Żaden człowiek siły swojej nie zna,

dopóki jej w potrzebie z siebie nie dobędzie”

E. Orzeszkowa

 

XII edycja Narodowego Czytania

Nad Niemnem” - Eliza Orzeszkowa

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2012 i ma na celu przede wszystkim popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Co roku podczas akcji czytane są dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Lekturą 12. edycji Narodowego Czytania jest najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej - „Nad Niemnem”. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Nasza szkoła także i w tym roku włączyła się w akcję Narodowego Czytania. Fragmenty powieści czytały uczennice Weronika Grom i Katarzyna Bojarska oraz panie: Maria Mikołajczak, Małgorzata Patrejko i Danuta Płotnicka. Całość prowadziła Hanna Denisiuk. Czytanie zostało wzbogacone prezentacją, przedstawiającą piękną nadniemeńską przyrodę, miejsca związane z powieścią, miejsca, gdzie żyła autorka i gdzie nadal mieszka bardzo wielu potomków kresowiaków, a na cmentarzach są groby z polskimi nazwiskami, w tym mogiła powstańców z 1863 roku. W tle słychać nastrojowe pieśni ludowe, a na zakończenie niezwykle niegdyś popularna staropolska pieśń „Ty pójdziesz górą”, której fragmenty Eliza Orzeszkowa wykorzystała w powieściach „Nad Niemnem” i „Australczyk”. Odkryjmy na nowo dzieła tej wybitnej pisarki, nominowanej do Literackiej Nagrody Nobla w 1904 roku. W jednym z dokumentów Komisji Noblowskiej można przeczytać: „O ile w tekstach Sienkiewicza bije szlachetne polskie serce, to 
w twórczości Elizy Orzeszkowej bije serce człowieka”.

M. Patrejko, D. Płotnicka

 

1 września na terenie Wolnego Obszaru Celnego odbyły się uroczystości związane z 84. rocznicą bombardowania lotniska w Małaszewiczach, a tym samym wybuchem II wojny światowej. Upamiętniono w ten sposób bohaterską śmierć 16 Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 roku, broniąc Ojczyzny przed agresją niemiecką.

Uroczystość miała niezwykle podniosły charakter. O godz. 20.00 wybrzmiała syrena alarmowa, następnie odśpiewano hymn państwowy. Żołnierze apelem poległych i salwą honorową uczcili pamięć bohaterów. Po zapaleniu znicza pamięci przez harcerzy i złożeniu wieńców przez delegacje wybrzmiały pieśni patriotyczne. Historię „Naszego Westerplatte” przybliżył Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk.

W obchodach uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły: Weronika Grom, Natalia Semeniuk i Piotr Bandzerewicz wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego – p. Dorotą Tarkowską. W uroczystości wzięli również udział: pani dyrektor Katarzyna Krawczyk, p. Małgorzata Sowa – nauczyciel historii, uczniowie i rodzice.

Dziękujemy społeczności szkolnej za piękną postawę patriotyczną.

Bo ważne jest, żeby pamiętać. I trzeba pamiętać, żeby wiedzieć.

 

Wszystko, co dobre szybko się kończy. Tak też upłynęły nam tegoroczne wakacje.  Inaczej niż zwykle bo 4 września 2023 r. o godz. 9.00 przy wtórze werbli wprowadzono sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy i rozpoczął się nowy rok szkolny 2023/2024.

Uroczystość w szkole poprzedziła Msza Święta w kościele parafialnym o godz. 8:00, którą odprawił ks. Andrzej Wolanin w intencji uczniów, nauczycieli i rodziców, życząc aby nadchodzący rok szkolny był dla wszystkich dobrym rokiem.

Po odśpiewaniu hymnu Pani Dyrektor Katarzyna Krawczyk serdecznie powitała wszystkich przybyłych na inaugurację nowego roku, szczególnie Sekretarza naszej gminy Panią Danutę  Wowczeniuk, uczniów rodziców i nauczycieli, pracowników szkoły i pierwszoklasistów, dla których jest to pierwsza wizyta w szkole.

Po słowach powitania Pani Sekretarz pogratulowała naszej Pani Dyrektor objęcia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach na kolejne 5 lat i życzyła samych udanych inicjatyw oraz wszelkiej pomyślności i satysfakcji z realizacji zawodowych zamierzeń. Do życzeń przyłączyła się także Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski.

Następnie Pani Danuta Wowczeniuk i Pani Justyna Kalinka wręczyły Pani Marcie Korneluk i Pani Elżbiecie Suszczyńskiej akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela  dyplomowanego, zaś Pani Jowicie Moroz stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Gratulujemy!!!

Po tym wystąpieniu Pani Dyrektor przedstawiła wychowawców poszczególnych klas oraz nauczycieli uczących w nowym roku szkolnym. Wspomniała również, że w tym roku nie ma   klas VIII. Po wyprowadzeniu sztandaru uczniowie udali się na spotkanie w klasach z wychowawcami, gdzie otrzymali plan lekcji i darmowe podręczniki.

                                                                                               D. Tarkowska, A. Wołosiuk