27 maja tuż po egzaminach uczniowie klas VIII z Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach i Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach wraz z wychowawczyniami p. E. Ciuchaj, p. E. Suszczyńską i p. A. Wołosiuk udali się na wycieczkę do stolicy Polski –Warszawy. Punktem pierwszym w programie było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL o którym nie raz na lekcji historii opowiadała p. M. Sowa. Podczas zwiedzania muzeum uczniowie zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą bohaterów Polski Podziemnej zamordowanych „w majestacie komunistycznego prawa”, którzy do dziś są symbolem walki o niepodległość naszej ojczyzny. Aby zrelaksować się po egzaminach udali się do Stacji Grawitacji, ogromnego parku trampolin gdzie bawili się świetnie grając w siatkówkę, koszykówkę, skacząc i pokonując tory z przeszkodami. Ze względu na złe warunki atmosferyczne zamiast na warszawskie Powązki pojechali do planetarium w Centrum Nauki Kopernik gdzie wybrali się w podróż, której celem było lepsze zrozumienie przyszłości naszej planety „Klimat – gorący temat”. Po obejrzeniu interaktywnego pokazu uczniowie dowiedzieli się czym jest klimat, globalne ocieplenie czy ślad węglowy. Po obiedzie miłośnicy książek spotkali się na organizowanych przed Pałacem Kultury i Nauki Targach książki z autorami swoich ulubionych utworów literackich. Część z nich kupiła nową książkę do swojej domowej biblioteczki. Ostatnim punktem wycieczki był koncert w teatrze muzycznym Buffo pt. „Hity Buffo”, który rozpoczął się o godz. 19:00. Właściciel teatru p. J. Józefowicz zabrał uczestników wycieczki w muzyczną podróż po przebojach różnych narodów, a J. Stokłosa oczarował nowymi aranżacjami. Artyści Studio Buffo tacy jak: N. Urbańska, M. Napieralska, J. Grzechnik, K. Granecka i P. Orłowski zadziwili ich swoim talentem tanecznym i artystycznym. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili bezpiecznie do domu.

 

E. Suszczyńska

A. Wołosiuk

3 czerwca br. w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu historycznego „MÓJ REGION 2022”, organizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty. Uroczystość odbyła się z udziałem dyrektora Muzeum – p. Rafała Izbickiego, kierownika Referatu Kultury i Sportu Urzędu Miasta – p. Beaty Demianiuk, kierownika Działu Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej – p. Hanny Bajkowskiej oraz laureatów konkursu i osób im towarzyszących.

Z ogromną radością informujemy, że LAUREATEM (II miejsce) w kategorii uczniów klas IV-VI została Weronika Grom, kl. V.

Uczennicy na uroczystej gali wręczenia nagród towarzyszyła pani dyrektor Katarzyna Krawczyk oraz dumna z sukcesu córki mama.

Serdecznie gratulujemy Weronice, jej rodzicom oraz nauczycielowi przygotowującemu: p. Małgorzacie Sowa i życzymy dalszych sukcesów!

W konkursie wzięła również udział Ewa Małachowicz, kl. VIIa (opiekun: p. Maria Mikołajczak), która zakwalifikowała się do II etapu.

30 maja br. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów klas I-IV „Obrazek z wycieczki po Gminie Terespol”.

Szkolna Komisja Konkursowa w składzie:

Ewa Stawska – przewodnicząca

Elżbieta Brodacka – członek

Marzena Korzeniewska – członek

dokonała oceny prac pod względem zgodności z tematyką konkursu oraz zastosowania techniki plastycznej oraz wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Karolina Wysokińska, kl. IV

II miejsce – Jan Szelest, kl. II

III miejsce – Maria Józefczuk, kl. IV

Prace zostały przekazane na eliminacje szczebla gminnego.

W tym samym dniu przeprowadzono etap szkolny Konkursu wiedzy o Gminie Terespol i samorządzie terytorialnym dla uczniów klas V-VIII.

Szkolna Komisja Konkursowa w składzie:

Danuta Płotnicka – przewodnicząca

Elżbieta Suszczyńska – członek

wraz z obserwatorem – przedstawicielem Gminnej komisji Konkursowej - Justyną Kalinka wyłoniła trzech finalistów:

I miejsce – Weronika Beniuk, kl. VIIIa

II miejsce – Natalia Zalewska, kl. VIIIb

III miejsce – Oliwia Dobrolińska, kl. VIIIa

Etap gminny odbędzie się 6 czerwca w Urzędzie Gminy Terespol w Kobylanach.

Wręczenie nagród laureatom etapu szkolnego oraz dyplomów za udział wszystkim uczestnikom konkursów odbyło się 2 czerwca podczas festynu rekreacyjno – sportowego z okazji Dnia Dziecka. W podsumowaniu uczestniczyła p. Danuta Wowczeniuk – Sekretarz Gminy Terespol.

Gratulujemy sukcesów na etapie szkolnym i życzymy powodzenia w eliminacjach gminnych!

Pozostali uczestnicy etapu szkolnego konkursów: Jakub Kijuk, kl. IIIb; Marcel Zbaracki, kl. IIIb (konkurs plastyczny); Miłosz Juśkiewicz, kl. VIIIb; Michał Wowczeniuk, kl. VIIIa; Weronika Grom, kl. V; Klaudia Mocko, kl. VIIIa; Ewa Małachowicz, kl. VIIa, Katarzyna Bojarska, kl. V (konkurs wiedzy).

 

20 maja br. miało miejsce ogłoszenie wyników XIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Poezja Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oczyma dziecka widziana” objętego Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Organizatorem konkursu dla uczniów szkół podstawowych z klas I-VIII województwa lubelskiego była Szkoła Podstawowa nr 42 im. K. I. Gałczyńskiego w Lublinie.

Celem konkursu było:

- pogłębienie wiedzy o twórczości K. I. Gałczyńskiego;

- rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej literaturą;

- promowanie młodych talentów plastycznych poprzez umożliwienie prezentacji twórczości dzieci szerszemu kręgowi odbiorców;

- wyrażanie własnych przeżyć środkami plastycznymi.

Jury przy ocenie prac plastycznych wzięło pod uwagę: kompozycję, kolorystykę, estetykę wykonania, oryginalność i ogólne wrażenie artystyczne.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że LAUREATEM konkursu został Adrian Jarzyna - uczeń klasy VIIIa.

Podziękowanie za odkrywanie i budzenie wiary we własne możliwości i zdolności plastyczne wśród uczniów oraz przygotowanie prac na wysokim poziomie artystycznym otrzymała również p. Ewa Stawska – nauczyciel plastyki.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

27 maja br. uczniowie klas I-IV uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Poznajemy Laboratorium Krajowej Administracji Skarbowej” prowadzonych przez funkcjonariuszy i pracownika Laboratorium Celnego w Koroszczynie, którzy przybliżyli zawód funkcjonariusza Służby Celno – Skarbowej, zapoznali ze specyfiką pracy w laboratorium, a także zorganizowali warsztaty pokazowe.

Uczniowie próbowali swoich sił w roli małych chemików – aktywnie uczestniczyli w wielu ciekawych doświadczeniach, podczas których obserwowaliśmy, m. in. jak zabarwia się woda na różne kolory pod wpływem odczynników chemicznych, znikający styropian czy dmuchanie balonów z użyciem octu i sody.

Eksperymenty spotkały się z entuzjazmem, wzbudziły w uczniach ciekawość i oswoiły z nieznanymi dotąd zjawiskami. Wzbogaciły ich o nowe doświadczenia i wiadomości, rozwinęły kreatywność oraz zainteresowanie otaczającym światem.

Nasi „mali laboranci” otrzymali pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w przeprowadzaniu doświadczeń chemicznych oraz nieco słodkości.

Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom Służby Celno – Skarbowej: ekspertom –

p. Katarzynie Żukowskiej i p. Katarzynie Przygockiej oraz specjaliście – p. Magdalenie Martyniuk za profesjonalizm i zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia.