Tradycją, która powoli zakorzenia się w historii naszej szkoły jest Bal Ósmoklasisty. W sobotnie popołudnie 23 kwietnia 2022 r. w przepięknie udekorowanej sali młodzież klas VIII w eleganckich strojach wraz z dyrekcją szkoły stanęła do poloneza. Staropolskim zwyczajem to właśnie on otworzył imprezę. Młodzież od wielu tygodni przygotowywała się do występu pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego p. Doroty Tarkowskiej. Podczas poloneza emocje nie opuszczały zarówno wychowawczyń klas p. Anny Wołosiuk i p. Elżbiety Suszczyńskiej jak i licznie zgromadzonych rodziców, rodzeństwa i zaproszonych nauczycieli, którzy ukradkiem ocierali łzy ze wzruszenia. Po prezentacji tanecznej przyszedł czas na podziękowania przedstawicieli klas VIII oraz ich rodziców dla pani dyrektor, wicedyrektor, wychowawców kl. I-III i IV-VIII oraz nauczycieli za trud włożony w wychowanie młodzieży, a także cierpliwość i życzliwość. Uroczystość uświetniła swoim wystąpieniem pani dyrektor Katarzyna Krawczyk, która przekazała życzenia wspaniałej zabawy oraz podziękowała rodzicom- organizatorom balu. Po części oficjalnej przyszli absolwenci naszej szkoły rozpoczęli wspólną zabawę, która trwała do późnych godzin wieczornych. W czasie krótkich przerw tanecznych ósmoklasiści korzystali z fotobudki, częstowali się pysznym ciastem i przysmakami, które przygotowali dla nich rodzice. O północy ponownie został wykonany taniec polonez. To była niezapomniana noc, pełna dobrej zabawy.



E. Suszczyńska

A. Wołosiuk

11 maja uczennice naszej szkoły zostały laureatkami gminnego konkursu z języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Neplach. Konkurs został zorganizowany przez nauczyciela języka angielskiego - mgr Grzegorza Puczka.

I miejsce  zajęła Malwina Wowczeniuk -uczennica klasy VIII b

II miejsce zajęła Urszula Kuśmierczyk - uczennica klasy VII b

Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Neplach. Z każdej gminy przybyło po troje uczniów, łącznie zadania konkursowe rozwiązywało 9 osób.

Zanim uczniowie przystąpili do finału miał miejsce etap szkolny, w którym zmagali się następujący uczniowie: kl. VII b - Urszula Kuśmierczyk, Szymon Moroz, kl. VIII b - Zofia Sandomierz, Malwina Wowczeniuk, Natalia Zalewska, kl. VIII a  - Wiktor Tuszyński, Weronika Beniuk, Szymon Naumiuk, Michał Wowczeniuk. Osoby z trzema najlepszymi wynikami pojechały do Nepli na finał, czyli Urszula Kuśmierczyk, Malwina Wowczeniuk i Zofia Sandomierz.

Naszym zwyciężczyniom nagrody wręczył Wójt gminy Terespol oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Neplach p. Mariola Borodziuk.

Naszym laureatkom serdecznie gratulujemy!

E. Szepeluk

 

W dniach 4-6 maja 2022 r. odbyła się pierwsza wycieczka współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W wycieczce uczestniczyło 30 uczniów z klas siódmych Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Ojcowski Park Narodowy. W Ekspozycji Przyrodniczej Ojcowskiego Parku Narodowego uczniowie obejrzeli film o genezie powstania skał wapiennych, formowania się jaskiń, wąwozów i ciekawych form skalnych. Podczas zwiedzania wystaw muzealnych była okazja do poznania geologii, flory oraz fauny parku. Po zwiedzeniu muzeum podziwialiśmy piękno ojcowskiej przyrody podczas spaceru doliną Prądnika.  Odwiedziliśmy również  największą jaskinię Ojcowskiego Parku Narodowego – Grotę Łokietka, Kaplicę „na wodzie” oraz ruiny zamku w Ojcowie. Na koniec zwiedziliśmy Zamek w Pieskowej Skale oraz obejrzeliśmy słynną Maczugę Herkulesa.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Kraków.  Zaczęliśmy od Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego - najstarszego ogrodu botanicznego w Polsce. W drodze do ogrodu  obejrzeliśmy gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego, a pani przewodnik opowiedziała dzieciom historię powstania tej najstarszej uczelni w naszym kraju.

W ogrodzie podziwialiśmy pięknie kwitnące rośliny, stare drzewa, szklarnie z roślinami egzotycznymi, ogród biblijny oraz ogrody ziołowe. Szczególnie zachwyciła wszystkich storczykarnia. Uczniowie mieli okazję zobaczyć egzotyczne rośliny użytkowe, m. in. bananowce, kakaowce, kawę czy herbatę. Ciekawość wzbudziły również rośliny owadożerne.

Pobyt w ogrodzie dostarczył wszystkim wiele przyjemności.

Z ogrodu botanicznego udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Po drodze zobaczyliśmy zabytkowy barokowy kościół św. Mikołaja z figurami św. Piotra i Pawła oraz szpital kliniczny i barokowy kościół szpitalny św. Łazarza. Przez park miejski zwany Plantami dotarliśmy na Wawel.

Tu zobaczyliśmy Smoka Wawelskiego, który przywitał nas ziejąc ogniem. Zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, gdzie odbywały się koronacje królów polskich. Znajdują się tu również grobowce królów  i najwybitniejszych Polaków. Mogliśmy również zobaczyć i dotknąć słynny Dzwon Zygmunta oraz porozmawiać z dzwonnikiem.

Weszliśmy też na dziedziniec Zamku Królewskiego, gdzie podziwialiśmy krużganki i zdobienia dawnej siedziby królów.

Po zwiedzeniu Wawelu przeszliśmy na Stare Miasto. Po drodze zatrzymaliśmy się na

ulicy Franciszkańskiej pod Pałacem Biskupim, gdzie do czasów  seminaryjnych mieszkał Karol Wojtyła. Zobaczyliśmy słynne „papieskie okno”, pod którym gromadzili się mieszkańcy Krakowa w czasie pielgrzymek papieża Jana Pawła II. W Pałacu Biskupim często przebywał również Kardynał Stefan Wyszyński i właśnie tu dowiedział się, że został mianowany przez papieża Prymasem Polski.

Na Starym Mieście zobaczyliśmy wieżę ratuszową, Sukiennice, kościół św. Wojciecha oraz pomnik Adama Mickiewicza. Zwiedziliśmy też Kościół Mariacki, gdzie podziwialiśmy ołtarz Wita Stwosza i wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Zwiedzanie Krakowa zakończyliśmy pod Barbakanem.

Po zwiedzaniu mogliśmy się zrelaksować w parku wodnym.

Trzeciego dnia uczniowie mieli możliwość odwiedzenia Kopca Kościuszki w Krakowie oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Zanim wspięliśmy się na Kopiec mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu interesujących faktów z życia naszego rodaka oraz odwiedzić wystawę „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”, która stanowi opowieść jego życia. Multimedialne wystawy prowadziły nas zarówno przez życiowe zawiłości Kościuszki, jak i fakty historyczne. Ogromną atrakcją było wejście na Kopiec, który znajduje się na szczycie błogosławionej Bronisławy i został wzniesiony, by uczcić naszego bohatera. Na koniec mieliśmy możliwość zobaczenia wystawy figur woskowych.

Również Kopalnia Soli w Wieliczce przypadła do gustu naszym uczniom, którzy przemierzając trasę turystyczną poznawali sekrety podziemnego miasta. Zachwyciły nas jezioro, majestatyczne konstrukcje i rzeźby solne. Nasza uwaga skupiła się również na Kaplicy św. Kingi, która była najbardziej wyjątkowa ze wszystkich komór.

Pomimo kilometrów, które pokonaliśmy, uczniowie wrócili do domu oczarowani Polską i zadowoleni.

Opiekunami wycieczki były: p. Anna Borowik, p. Jowita Moroz, p. Ilona Wysokińska.

Koszt całkowity wycieczki: 26501,00 zł

Kwota wsparcia finansowego ze środków MEiN: 15000,00 zł

Kwota wkładu własnego: 11501,00 zł

>>> galeria zdjęć<<<

 

„Wszystko, czym jest i czym się chlubi ludzki świat, stoi na matematyce”

                                                                                         Stanisław Lem

 

 Znamy już wyniki tegorocznej edycji konkursu. Z wielką radością informujemy, że uczennica kl. VII bUrszula Kuśmierczyk zdobyła wyróżnienie w kategorii: Kadet klasa 7 szkoły podstawowej. Gratulujemy sukcesu!

Zaledwie 0,75 p. zabrakło do wyróżnienia Marii Pietraszkiewicz, która uzyskała najlepszy wynik w naszej szkole w kategorii: Maluch klasa 4 szkoły podstawowej.

W poszczególnych kategoriach wysokie wyniki osiągnęli również:

kategoria: Żaczek klasa 2 szkoły podstawowej – Samuel Redzik

kategoria: Maluch klasa 3 szkoły podstawowej – Antoni Pytka, Marcel Zbaracki

kategoria: Maluch klasa 4 szkoły podstawowej – Wiktoria Zientara.

  W konkursie wzięli udział ponadto następujący uczniowie:

 Michał Pytka kl. II, Zofia Mroczek kl. II, Antoni Wawryszuk kl. II, Szymon Semeniuk kl. II, Jan Szelest kl. III b, Kacper Kuśmierczyk kl. IIIb, Martyna Bodo kl. III b, Zuzanna Mularska kl. III b, Jakub Kozłowski kl. III b, Magdalena Gawryluk kl. III b, Jakub Kaliszuk kl. III a, Bartosz Naumiuk kl. IV, Gabriela Kurkowiak kl. V, Dawid Lewczuk kl. V, Michał Wowczeniuk kl. VIII.

Dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom (również tym, którym w tym roku nie udało się uzyskać wymarzonego wyniku)  i zapraszamy ponownie za rok.

Szkolny Koordynator Konkursu

10 maja 2022 r. gościliśmy w naszej szkole Grupę Artystyczną „Rekonstrukto”, która jak sama o sobie pisze „dawne przybliża dzieje”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas I – VIII. Panowie w czasie pokazu historycznego „Życie i kultura w średniowieczu” zaprezentowali uczniom między innymi:

- przegląd ekwipunku i uzbrojenia

- narzędzia tortur

- bogatą kolekcję broni i rekwizytów historycznych.

Pokazom towarzyszyła narracja ukazująca modę i obyczaje rycerskie. Byliśmy świadkami pasowania na rycerza. Grupa Rekonstrukto zapoznała uczniów ze średniowiecznym prawem i karami.  Niektórzy mogli się przekonać, jak były one dotkliwe. Uczestnicy w czasie pokazu mieli możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami. Była to żywa lekcja historii, która w interesujący i zabawny sposób przybliżyła realia epoki średniowiecza.

W ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Wód Polskich „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie zorganizował dla szkół podstawowych konkurs plastyczny „Jak oszczędzać wodę?”

Celem konkursu było:

- Kształtowanie i rozbudzanie świadomości ekologicznej wśród dzieci.

- Upowszechnienie wiedzy na temat oszczędzania wody.

- Zachęcenie do kreatywnego myślenia i szukania sposobów na oszczędzanie wody.

- Zachęcenie do poszerzenia wiedzy w zakresie proekologicznym.

- Zachęcanie i angażowanie dzieci do prac twórczych.

- Rozwijanie umiejętności plastycznych.           

Do Organizatora wpłynęło 290 prac z ponad 80 szkół. Wszystkie prace były ciekawe, barwne, wykonane różnymi technikami, wielu uczniów wykazało ogromną wyobraźnię i pomysłowość.

Komisja konkursowa oceniała prace w dwóch kategoriach:

- w kategorii wiekowej klas I-III;

- w kategorii wiekowej klas IV-VIII.

Podczas oceny prac Komisja brała pod uwagę: zgodność z tematem i celami konkursu, atrakcyjność i przejrzystość prezentowanej formy, twórcze i nowatorskie podejście do zagadnienia.

Z przyjemnością informujemy, że Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienie Sandrze Jarzyna – uczennicy klasy IV.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

W konkursie wzięli również udział:

Jakub Grom, Samuel Redzik, Jan Szelest, Antoni Wawryszuk, Klaudia Wysokińska (klasa II), Oliwia Ostapiuk, Antoni Pytka (klasa IIIa), Karolina Wysokińska (klasa IV), Weronika Grom (klasa V), Karolina Chochowska, Alicja Hołownia, Magdalena Niczyporuk (klasa VIIa), Weronika Beniuk, Adrian Jarzyna, Klaudia Mocko (klasa VIIIa).

Koordynatorem konkursu była p. Anna Borowik.