Z przyjemnością informujemy, że do drugiego etapu konkursu przedmiotowego polonistycznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty zakwalifikowała się:

Urszula Kuśmierczyk, klasa VIII b

nauczyciel przygotowujący: p. Ilona Wysokińska

Uczennicy, jej rodzicom oraz nauczycielowi przygotowującemu serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursów.

II etap (rejonowy) odbędzie się 05.01.2023 r., godz. 9.00.

4 października 2022r. uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych lekcjach w mobilnym planetarium.

Już o godzinie 8.00 na sali gimnastycznej naszej szkoły pojawiło się wielkie nadmuchiwane planetarium z kopułą o wymiarach 5,2 m średnicy i 3,2 m wysokości. Do jego wnętrza uczniowie dostali się przez wąską szczelinę, gdzie następnie zajęli leżące miejsca na piankowej podłodze. W tej pozycji, będąc w centrum wydarzeń, obejrzeli fascynujący pokaz audio- wizualny na kopule sferycznej planetarium. Klasy I-III miały okazję zobaczyć film pt. „Magiczny globus”, który przybliżył procesy zachodzące na Ziemi: powstawanie pór roku oraz dnia i nocy. Uczniowie klas IV-VIII obejrzeli film opowiadający historię astronomii, od początków aż po wyprawę na Marsa. Poznali między innymi geocentryczną i heliocentryczną teorię budowy Układu Słonecznego oraz trzy prawa astronomiczne opisujące ruch planet wokół Słońca Jerzego Keplera.

Nietypowa lekcja wszystkim bardzo podobała się.

 

Już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Podobnie jak w latach ubiegłych cała społeczność wraz z dyrektorem
i wicedyrektorem podjęła działania upamiętniające ważne wydarzenia oraz postaci historyczne związane z naszym regionem. W ramach akcji Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę „Pamiętamy o Was!”, na której zamieścił imiona i nazwiska zmarłych nauczycieli uczących w naszej szkole. Pani dyrektor K. Krawczyk i wicedyrektor E. Brodacka, delegacja SU, uczniowie kl. I, III, IV b, V i VIII a z wychowawcami i opiekunami odwiedzili miejscowy cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach zmarłych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Młodzież nie zapomniała o bezimiennych mogiłach położonych na terenie Małaszewicz, uporządkowała je i zapaliła symboliczny znicz. Pani M. Sowa wraz ze swoimi wychowankami przygotowała gazetkę upamiętniającą ppor. Rudolfa Teodora Frosztęga- konstruktora zatrudnionego przy budowie portu lotniczego w Małaszewiczach
, który został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w kwietniu 1940 r. oraz zapaliła znicz pod Dębem Pamięci ofiar katyńskich. Klasa II wraz z opiekunami p. M. Mikołajczak i D. Płotnicką wybrała się na wycieczkę patriotyczną do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, podczas której poznała twórczość artystyczną Bazylego Albiczuka- lokalnego artysty, malarza ogrodów i pejzaży Podlasia, który podczas II wojny światowej jako zdemobilizowany żołnierz polski znalazł się w ZSRR, gdzie pracował w sowchozie. Potem wcielono go do Armii Czerwonej, w której szeregach walczył do 1943 r. Pierwszoklasiści pod okiem wychowawczyni p. G. Wróblewskiej wykonali pracę plastyczną pt. „Jesienna zaduma” oraz klasową gazetkę „Pamiętamy!”. Uczennice kl. VI: K. Bojarska, W. Grom, G. Kurkowiak i N. Semeniuk reprezentujące społeczność uczniowską zainicjowały akcję czytelniczą dla uczniów klas I-III oraz przedszkola, której celem było przybliżenie znaczenia jesiennych świąt takich jak: 1 listopada -Wszystkich Świętych, Zaduszki czy Halloween. Dziewczęta przygotowały pytania do tekstu oraz nagrody w postaci naklejek za uważne słuchanie. Nauczyciele świetlicy wykonali ze swoimi podopiecznymi prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt listopadowych.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji Szkoła Pamięta oraz za ciekawą lekcję historii!

 A. Wołosiuk

 

Co roku październik jest dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. miesiącem przeznaczonym na szerzenie kampanii „Bezpieczny przejazd” wśród uczniów szkół i w przedszkolach. Tak też było i w naszej szkole, bowiem 28 października 2022r. gościliśmy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, którzy przy wsparciu funkcjonariuszy policji wygłosili niezwykle ważną i pouczającą prelekcję na temat bezpieczeństwa w rejonach torów
i przejazdów kolejowych.

Celem akcji było uświadamianie dzieciom i młodzieży jak wygląda poprawne przechodzenie i przejeżdżanie przez przejazdy lub przejścia kolejowe, a także jakie są prawidłowe zachowania na terenach kolejowych. Podczas spotkania funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przypomnieli podstawowe zasady przekraczania torów. Co więcej, młodzi uczestnicy poznali najważniejsze znaki oraz nabyli wiedzę o tym, czego nie wolno robić
w pobliżu torów. Uzyskali również wyczerpujące odpowiedzi na zadawane pytania „
Czy po tym, jak pociąg opuści przejazd kolejowo- drogowy, można od razu wejść na tory? Czy jeśli rogatki są podniesione, zawsze można wjechać lub przejść przez tory na przejazd? Co robić, kiedy utkniemy pomiędzy rogatkami?”.

Najmłodsi uczniowie z klas I-III otrzymali również książeczki edukacyjne promujące bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo – drogowych.

Funkcjonariusze Komisariatu Policji przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa na drogach, zasady poruszania się pieszych po drodze w szczególności po zmroku i omówili rolę, jaką odgrywają odblaski w zapewnieniu naszego bezpieczeństwa.

Dziękujemy za niezwykle pouczające spotkanie.

Pedagog szkolny