Dnia 28 listopada 2022 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce szkolnej na spektakl teatralny pt ,,Czerwony Kapturek”, który odbył się w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych w Białej Podlaskiej. Opiekunami grup byli wychowawcy: p. Maria Mikołajczak, p. Grażyna Wróblewska i p. Alicja Sołoducha.

Sztuka teatralna została wystawiona przez aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa. Po pierwszej jednostce lekcyjnej najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się do autokaru, aby wyruszyć na spotkanie z Czerwonym Kapturkiem.

Przedstawienie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 10.10 i trwało 65 minut.

Zaproponowana przez Teatr Nowoczesny z Krakowa wersja popularnej historii to niezwykle kolorowy, wesoły, żywiołowy, roztańczony i rozśpiewany musical dla dzieci, który był świetną okazją do zabawy dla dzieci. Spektakl z wielką starannością realizował cele edukacyjne przeznaczone dla młodego widza. Poprzez piosenki oraz dialogi w pośredni sposób dzieci uczyły się, jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje, nawiązywać wartościowe przyjaźnie, być asertywnym i odważnym. Barwne kostiumy, ruchoma scenografia oraz efekty świetlne idealnie tworzyły magiczny klimat przedstawienia. Dzieci przez cały czas miały wrażenie, że towarzyszą bohaterce w czasie jej przygód, niejednokrotnie ratując ją z opresji.

Po obejrzeniu przedstawienia wszyscy zadowoleni udaliśmy się do autobusu i wróciliśmy szczęśliwie do szkoły. Była to niezwykła lekcja ,,żywego słowa”.

Maria Mikołajczak

 

 

 

 

 

 

Prosimy o wpłatę II raty na radę rodziców w kwocie 30 zł,

2 lutego 2023 roku organizowana jest choinka szkolna.

Nr konta znajduję się w zakładce Kącik rodziców

        24 listopada 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Uczestniczyła  w nim cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: Mieczysław Romaniuk – Przewodniczący Rady Gminy Terespol, Dorota Szelest - Dyrektor  Gminnego Centrum Kultury, Magdalena Jaszczuk - bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylanach, Edyta Łozak – Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej  w Małaszewiczach oraz uczennice ze Szkoły Podstawowej w Piszczacu wraz  z opiekunem. 

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski.  Następnie delegacja uczniów z panią Dyrektor przy dźwiękach werbla udała się pod popiersie Patrona szkoły, Kornela Makuszyńskiego, gdzie złożyła kwiaty. Tradycyjnie głównym punktem uroczystości stał się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

-  „Kornel Makuszyński –propagator dobroci, uśmiechu i wiary w człowieka”.  W tym roku po raz pierwszy odbył się on w formie on-line. Jury oceniło przesłane nagrania recytacji utworów wpisujących się w motto tegorocznego Konkursu: 

Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem.                                                                 

 Nie opowiadaj mi, że świat nie jest baśnią.”                                                                       

W rywalizacji o miano najlepszego recytatora wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piszczacu. Jury po długich i gorących obradach przyznało następujące miejsca w kategorii wiekowej  klas I-III:

I miejsce – Aleksandra Duda, kl. III Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

II miejsce- Michał Pytka, kl. III  Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego  w Małaszewiczach.

W grupie wiekowej IV-VIII Laureatami zostali:

I miejsce – Milena Pikuła, kl. V Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Piszczacu

II miejsce – Weronika Grom, kl.VI Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

III miejsce – Karolina Wysokińska, kl. V Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

Wyróżnienie – Kinga Głowacka, kl. VI Szkoła Podstawowa  im. K. Makuszyńskiego  w Piszczacu.

Miłym dodatkiem dla zwycięzców były pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe oraz słodki poczęstunek. W Koncercie Laureatów społeczność naszej szkoły wysłuchała pięknie przygotowanych recytacji utworów Kornela Makuszyńskiego, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej i Wisławy Szymborskiej oraz piosenek w wykonaniu klasy III i uczennic kl. V Hanny Denisiuk i Marii Józefczuk.

    Z okazji Święta w szkole odbyły się także imprezy towarzyszące. Został przeprowadzony Konkurs Ortograficzny „Makuszyński uczy nas ortografii”, w którym uczniowie tradycyjnie napisali dyktando przygotowane na podstawie utworów  „pisarza ze słońcem w herbie”. Tegoroczne teksty pochodziły z książek pt. „ Awantura o Basię” oraz „Szatan z siódmej klasy”. Zwycięzcami konkursu rozstrzygniętego w dwóch kategoriach zostali:

-klasy IV-V:

I miejsce Maria Józefczuk, kl.V

II miejsce Magdalena Gawryluk, kl. IVb

III miejsce Martyna Bodo, kl. IVb

- klasy VI-VIII:

I miejsce Katarzyna Bojarska, kl.VI

II miejsce Michał Niczyporuk, kl. VI

III miejsce Krzysztof Iwaniuk, kl.VI.

          Z kolei Samorząd Uczniowski z okazji Święta przeprowadził akcję pt. „Czytanie z Kornelem Makuszyńskim”. Jej celem było zachęcenie uczniów do czytania utworów Patrona szkoły oraz wizyty w bibliotece. Uczniowie  w stroju Koziołka Matołka i Kornela Makuszyńskiego czytali w kl. I-III i IV-VIII  fragmenty utworu „Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki” oraz „Panna z mokrą głową”. Odwiedzili również przedszkolaków, którzy w odświętnych strojach i z opaskami w kształcie małpki i Koziołka Matołka na głowach, uważnie słuchali i odpowiadali na pytania niezwykłych gości. Najbardziej aktywni dostali słodki upominek od Patrona szkoły. Zarówno w salach lekcyjnych jak i  na korytarzach szkolnych można było obejrzeć wystawki  książek Kornela Makuszyńskiego oraz ciekawe gazetki na temat życia i twórczości poety. Odbyły się lekcje poświęcone postaci naszego Patrona i jego twórczości. Nad przygotowaniem święta pracowali: Małgorzata Patrejko, Danuta Płotnicka, Alicja Sołoducha, Ewa Stawska, Dorota Tarkowska. A wszystko to pod czujnym okiem  Pani Dyrektor Katarzyny Krawczyk i Wicedyrektor Elżbiety Brodackiej.

           Dyrekcja Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach składa serdeczne podziękowania sponsorom. Nagrody rzeczowe ufundowało Gminne Centrum Kultury w Kobylanach. Słodki poczęstunek dla uczestników i zaproszonych gości zapewniło  PSS SPOŁEM w Białej Podlaskiej.

Serdeczne gratulacje Laureatom wszystkich konkursów. 

           

W październiku w naszej został zorganizowany konkurs ekologiczny

Drugie życie śmieci „. Wszyscy mamy wpływ na nasze środowisko. Organizując konkurs ekologiczny chcieliśmy zwrócić waszą uwagę na problem jakim są odpady oraz zachęcić do podejmowania praktycznych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

W naszych domach wytwarzamy na co dzień bardzo dużo odpadów, ale czy muszą one od razu trafić na wysypisko?

Uczestnicy konkursu pokazali na ile sposobów można wykorzystać odpady. Autorzy prac wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością .

Konkurs przeprowadzony był w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VIII.

Zadaniem uczestników było wykonanie zabawki lub przedmiotu codziennego użytku

z odpadów.

Komisja konkursowa, w składzie:

Pani Ewa Stawska – nauczyciel plastyki i techniki

Pani Diana Walo – nauczyciel j. Angielskiego

Maria Karbowiak – uczennica klasy VIII

Emilia Tarasiuk – uczennica klasy VIII

Wyłoniła następujących zwycięzców:

W kategorii klas I - III :

I miejsce – Klaudia Wysokińska

II miejsce – Maciej Mirończuk

III miejsce Fabian Piasecki

W tej kategorii przyznano 7 wyróżnień, które otrzymali: Mikołaj Piasecki, Szymon Sobieszczuk, Karol Kisiel, Karolina Mentel, Karolina Iwaniuk, Szymon Harasimiuk, Zuzanna Zientara.

W kategorii klas IV – VIII:

I miejsce – Karolina Wysokińska

II miejsce – Natan Piasecki

III miejsce – Julia Knigawka

W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia dla Zuzanny Trajewskiej i Leny Budzyła.

24 listopada podczas obchodów Dnia Patrona Pani Dyrektor wręczyła nagrody za najlepsze prace. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza! Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko”

24 listopada 2022 r. świętowaliśmy w naszej szkole nie tylko Dzień Patrona ale i imieniny Andrzeja i Katarzyny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę połączoną z wieczorem wróżb. Była to ostatnia chwila by wywróżyć sobie bliższą i dalszą przyszłość i potańczyć tuż przed nadchodzącym adwentem. Uczniowie klas V-VIII przygotowali na ten wieczór wiele atrakcji. Dużym powodzeniem cieszyło się odgadywanie imienia przyszłego ukochanego, było wiele śmiechu i wesołych komentarzy, gdy uczniowie próbowali wyczytać swój los z przedmiotów i karteczek ukrytych pod kubeczkami. Wróżby były miłym przerywnikiem w szalonej zabawie i cieszyły się dużym powodzeniem. Wierzymy, że wszystkie się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Bardzo dziękujemy uczniom za włączenie się w organizację Andrzejek i Katarzynek, jak również nauczycielom, opiekunom dbającym o bezpieczeństwo podczas zabawy.

 

Samorząd Uczniowski

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego,  że żyjemy w wolnym  i suwerennym kraju.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole rozpoczęliśmy w czwartek 10 listopada 2022 r., już od rana odczuwało się podniosłą atmosferę, uczniowie przyszli do szkoły odświętnie ubrani, a  klasy i korytarze szkolne zostały  pięknie udekorowane gazetkami z symbolami narodowymi.  

Punktem kulminacyjnym obchodów był montaż słowno- muzyczny  przygotowany przez uczniów klasy VI. We wzruszających strofach wierszy, odważnie zagranej scence o dzieciach z Wrześni i pięknie  zaśpiewanych pieśniach uczniowie przybliżyli zebranym znaczenie niepodległości. W asyście Pocztu Sztandarowego i Sztandaru Szkoły o  godzinie 11.11  cała społeczność włączyła się do akcji Szkoła do hymnu” .

Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy „Dębach Pamięci”. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor  podziękowała za przygotowanie obchodów Święta Niepodległości i zwróciła uwagę, że wolność raz zdobyta, a  niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze.