Złota polska jesień również w tym roku nie zawiodła i zawitała do nas w październiku. Korzystając z przepięknej pogody, uczniowie klasy IVa wyruszyli na pieszą wycieczką. W piątkowy poranek, 7 października, pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Patrejko i rodziców klasa pomaszerowała do pobliskiej Podolanki, aby wspólnie uczcić Święto Pieczonego Ziemniaka. Podczas wędrówki przez las czwartoklasiści podziwiali jesienną przyrodę. Po krótkim odpoczynku w hubertówce i posileniu się, pieczonymi nad ogniskiem, chlebem i kiełbaskami, uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań przygotowanych przez wychowawczynię. Doskonale poradzili sobie z określaniem kierunków geograficznych oraz opisem jesiennej przyrody z wykorzystaniem epitetów. Tworzyli także rymy do wyrazów związanych z jesienią. Na wspólnych zabawach integrujących grupę czas upłynął szybko. Najbardziej podobały się uczniom kalambury i wspólne budowanie szałasu. Na zakończenie wszyscy z wielkim apetytem pałaszowali upieczone w ognisku ziemniaki. Wycieczka uczniom bardzo się podobała, a droga powrotna do szkoły upłynęła na snuciu planów na temat … następnej wycieczki.

 

7 października o godz. 9.00 uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach usłyszeli alarm ewakuacyjny. Po sygnale dźwiękowym wszyscy, którzy przebywali w tym czasie w budynku, niezwłocznie go opuścili i udali się na miejsce zbiórki – boisko szkolne. Na szczęście okazało się, że jest to tylko próbna ewakuacja. Pani dyrektor wraz z koordynatorem – p. Dorotą Tarkowską zorganizowały przeprowadzenie akcji, aby przypomnieć zasady postępowania w sytuacji zagrożenia. Sprawdzony został budynek szkoły pod kątem zachowania środków bezpieczeństwa w razie ewakuacji. Nauczyciele przekazali koordynatorowi informacje dotyczące stanu liczebności klas.

Akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństwa. Należy podkreślić, że takie alarmy próbne przygotowują do odpowiedniego zachowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Uczestnicy akcji przekonali się, że brak paniki i szybkość w opuszczeniu terenu zagrożenia oraz znajomość dróg ewakuacyjnych są w takich sytuacjach priorytetowe.

Serdecznie dziękujemy strażakom JRG Małaszewicze za przeprowadzenie ewakuacji.

 

Informujemy, że w roku szkolnym 2022/2023 RZECZNIKIEM PRAW UCZNIA w Zespole Szkół

im. Kornela Makuszyńskiego
w Małaszewiczach została

Pani mgr Ilona Wysokińska nauczyciel języka polskiego.

 

GRATULUJEMY!!!!

 

 

Samorząd Uczniowski

Uczniowie klasy V i VI w dniu 5 października 2022r,  pod opieką p. Dyrektor Katarzyny Krawczyk i wychowawców : p. Doroty Tarkowskiej  i p. Małgorzaty Sowa wybrali się  do  Białej Podlaskiej  na zajęcia w ramach Akademii Filmowej. Po obejrzeniu filmu   edukacyjnego o przemocy rówieśniczej uczniowie otrzymali wiele  cennych wskazówek na temat  radzenia sobie z nią. Kolejnym punktem pobytu w kinie było zaproszenie na  projekcję  filmu pt. „Za duży na bajki”. Dzieci poznając historię Waldemara  wzruszając się i śmiejąc mogły zrozumieć, że o wartości człowieka nie decyduje ilość kilogramów, ale dobroć i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Film promuje zdrowy styl życia i samodoskonalenie, pokazuje jak ważne są w życiu pasje, opowiada o braterstwie i przyjaźni, prezentuje psychologiczne motywacje  zachowań. Po filmie uczniowie wraz z opiekunami udali się na spacer  do Parku Radziwiłłowskiego , słuchając historii  podziwiali   odrestaurowane zabytki  Białej Podlaskiej.

                                                                                                                                Małgorzata Sowa

Tradycyjnie 26 września od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską Obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. My również w naszej szkole świętujemy ten dzień. W tym roku szkolnym, nauczyciele języków obcych p. J. Moroz, p. D. Walo i p. A. Wołosiuk przeprowadzili ciekawe zajęcia podczas których uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto uczyć się języków obcych, poznali techniki uczenia się, programy do nauki języków, rozwiązywali quizy i dobrze się bawili. Panie ogłosiły akcję, która polegała na wyszukaniu ukrytych w budynku szkoły (szatnia, stołówka, korytarz górny, korytarz dolny) flag i odgadnięciu nazw krajów. Uczniowie klas I-III musieli odszukać i rozpoznać flagi sześciu państw, zaś uczniowie klas IV-VIII dwanastu. Za przesłanie poprzez e-dziennik prawidłowych odpowiedzi otrzymali uwagę pozytywną. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, lecz nie każdemu udało się rozpoznać wszystkie kraje. Na zajęciach języka angielskiego z p. D. Walo młodzież łączyła przywitania w języku obcym z odpowiednią flagą i rozwiązywała quiz o krajach europejskich. Pani A. Wołosiuk przedstawiła uczniom kl. I-III tajne metody uczenia się języków obcych wg Świnki Peppy oraz piosenkę z Krainy Lodu, która została przetłumaczona na 25 języków w tym Serbski i Mandaryński. Klasy starsze na języku rosyjskim poznały ciekawostki o językach, rozpoznawały język po nagraniu i za pomocą aplikacji LearningApps.org wyszukiwały języki obce na mapie. Pani J. Moroz wspólnie ze swoją klasą VIIIB przygotowała piękną gazetkę w sali nr 25 na temat Europejskiego Dnia Języków Obcych. Uczniowie brali udział w lekcji opartej na metodach stacji dydaktycznych, łączyli flagi ze zdaniami w językach obcych oraz wykonywali zadania z wykorzystaniem kodów QR i aplikacji mobilnej Kahoot! Na szkolnych korytarzach nie zabrakło w tym dniu dekoracji z symbolami państw oraz ich najważniejszymi zabytkami, a także popularnych sentencji o językach. Również Samorząd Uczniowski włączył się w obchody tego święta i przygotował gazetkę pt. Dzień Języków Obcych, na której zostały wyeksponowane prace plastyczne uczennicy klasy VIIIB U. Kuśmierczyk oraz słowa i wyrażenia w języku czeskim, angielskim i niemieckim, które w tym dniu często wybrzmiewały z ust uczniów zwłaszcza podczas przerw. Śmiało można zaliczyć ten dzień do udanych ponieważ przez cały czas w szkole panowała atmosfera nauki i dobrej zabawy.

 

Nauczyciele języków obcych.