Uroczystości z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 MajaTradycyjnie 3 maja 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w gminnych obchodach 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Koroszczynie. Zgodnie z harmonogramem uroczystości o godz. 13:00 zgromadzone poczty sztandarowe i zaproszeni goście wysłuchali odczytu okolicznościowego i wspólnie odśpiewali hymn państwowy, po czym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza. Następnie wszyscy udali się na piknik rodzinny, podczas którego można było spotkać się ze znajomymi, porozmawiać i spróbować potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Koroszczynie. Na najmłodszych uczestników pikniku czekała dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa i lizaki w barwach biało-czerwonych.  W tym dniu naszą szkołę reprezentowała p. dyrektor K. Krawczyk, p. wicedyrektor E. Brodacka, poczet sztandarowy w składzie: W. Babkiewicz z kl. VIIIA, F. Jastrzębski z kl. VIIIB, M. Niczyporuk z kl. VIIIA wraz z opiekunem p. A. Wołosiuk i rodzicami.

Dziękujemy za wspólne świętowanie tego patriotycznego wydarzenia przybyłym na piknik  do Koroszczyna: nauczycielom, dziadkom, rodzicom i uczniom naszej szkoły!

                                                                                                          Samorząd Uczniowski

>>>Galeria zdjęć<<<

20230504_143018.jpg

Pracownicy schroniska ,,Azyl” w Białej Podlaskiej serdecznie dziękują społeczności szkolnej Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach za okazaną pomoc materilną.

Obecnie w schronisku przebywa ponad 300 psów i kilka kotów leczonych po wypadkach. Wszystkie czekają na człowieka i tęsknią za jego uczuciem. Schronisko ,,Azyl” jest miejscem otwartym na pracę wolontariuszy oraz wszelką formę i chęć pomocy.

W naszej szkole przez 2 miesiące trwała akcja charytatywna,,Paka dla psiaka”. Chętni uczniowie zaangażowali się w niesienie pomocy zwierzętom. Dziewczęta z klasy VI codziennie zbierały dary. Uczniowie przynosili karmę suchą, mokrą oraz wszelkie akcesoria potrzebne zwierzętom. Były to koce, miseczki, kołdry, poduszki.

29 kwietnia 2023 r. opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu, p. Maria Mikołajczak zgromadzone artykuły przekazała do schroniska ,,Azyl” w Baiałej Podlaskiej, które mieści się przy ulicy Olszowej 4.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za wyrozumiałość, hojność oraz troskę o zwierzęta.

Maria Mikołajczak

Na całym świecie Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia. Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych. Jest ono wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi.

Nasza szkoła 21 kwietnia 2023 r. uczestniczyła w święcie Ziemi, organizując apel z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klasy II pod kierunkiem p. Marii Mikołajczak zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Pani Ziemia u doktora”. Główne role odegrali: Alicja Borowik, Szymon Sobieszczuk, Ignacy Olszanka, Antoni Knigawka oraz prezenterzy: Magdalena Pilipczuk i Alan Omelańczuk. Uroczystość uświetnił pokaz eko-mody zorganizowany przez p. Alicję Sołoduchę. Uczniowie klas I-VIII zaprezentowali swoje stroje wykonane z materiałów, które pochodzą z recyklingu. Wszyscy uczniowie, którzy włączyli się w pokaz zostali nagrodzeni za pomysłowość i kreatywność.

Byli to: Krzysztof Zbaracki z kl. I, J ulia Knigawka z kl. IV a, Marcel Zbaracki z kl. IV b, Kacper Kuśmierczyk z kl. IV b, Filip Romanowicz z kl. VIII b.

Dziękujemy za zaangażowanie i kreatywność.

Maria Mikołajczak

 

W coroczny kalendarz uroczystości szkolnych wpisana jest akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, 28 kwietnia br. uczniowie z klasy IVb i V zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, który przeniósł wszystkich w minione wieki. Uroczystość przybliżyła wydarzenia historyczne i okoliczności powstania konstytucji z 1791 roku – pierwszej w Europie, a drugiej na świecie. Podczas uroczystości wybrzmiały piosenki patriotyczne poświęcone temu historycznemu wydarzeniu, które pozwoliły przenieść się w przeszłość i dostarczyły wielu wzruszeń. Pozwoliły z refleksją i szacunkiem spojrzeć na symbole narodowe oraz piękno ojczyzny, gdzie w każdym zakątku widać ślady historii, tradycji i kultury.

W dalszej części uroczystości młodzież z klasy VI i VIIIa oddała hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, a szczególnie por. Rudolfowi Frosztęga, o którym przypomina Dąb Pamięci posadzony przed szkołą w 2022 roku w ramach realizacji programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia…” Po odśpiewaniu hymnu państwowego delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Dębem Pamięci i Dębem Niepodległości.

Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Katarzyna Krawczyk, która podziękowała uczniom i nauczycielom: p. Elżbiecie Brodackiej i p. Małgorzacie Sowa za zaangażowanie w przygotowanie pięknej i niezwykle ważnej lekcji historii. Życzyła całej społeczności szkolnej, aby święta majowe były okazją do refleksji nad przeszłymi wydarzeniami i pielęgnowania patriotyzmu. Pani dyrektor wręczyła również dyplomy uczennicom klasy VIIIa: Marii Karbowiak i Magdalenie Niczyporuk za udział w konkursie „Ślady Powstania Styczniowego – historia i pamięć” oraz nauczycielowi historii – p. Małgorzacie Sowa.