14 marca br. uczennice klasy VII: Katarzyna Bojarska, Weronika Grom i Natalia Semeniuk wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie „Józef Ignacy Kraszewski wzorem dla współczesnego człowieka”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 47 w Lublinie. Honorowe patronaty nad konkursem objęli: Lubelski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Lublin oraz Dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.

Głównym celem konkursu było upowszechnienie wiadomości o życiu i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, podkreślenie związków pisarza z Lubelszczyzną oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że w gronie Laureatów znalazły się:

Katarzyna Bojarska – II miejsce

Weronika Grom – III miejsce.

Serdecznie gratulujemy Laureatkom i ich rodzicom/opiekunom oraz nauczycielowi przygotowującemu – p. Małgorzacie Patrejko.

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom za ogromne zaangażowanie i życzymy dalszych sukcesów.

 skarpety

21 marca 2024 r. kojarzy się wszystkim z Dniem Wiosny, ale właśnie tego dnia obchodzimy również Święto Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Nasi uczniowie i nauczyciele jak zawsze bardzo chętnie przyłączyli się do tej szlachetnej akcji i założyli dwie kolorowe, niepasujące do pary skarpetki. W tym dniu członkowie Samorządu Uczniowskiego przebrani za nauczycieli przeprowadzili prelekcje na temat historii tego święta oraz przybliżyli uczniom jego cel i symbolikę. Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa klasy I-III tworzyły plakaty z ozdobionych przez siebie skarpetek, które można podziwiać na korytarzach szkolnych. Uczniowie Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach pożegnali zimę i przywitali wiosnę zgodnie ze staropolską tradycją. Wszyscy czekali na ten dzień z niecierpliwością. Już od poniedziałku uczniowie kl. IA przynosili Marzanny, które pięknie ozdobiły ich salę lekcyjną. Dwie z nich zostały wrzucone przez klasę IA, IB i II w zarośla rzeki Czapelki. Podczas spaceru do lasu uczniowie rozpoznawali oznaki wiosny i wsłuchiwali się w odgłosy budzącej się do życia przyrody. W tym dniu wszyscy oglądali filmy edukacyjne o oznakach wiosny, rozwiązywali zagadki i quizy. Klasy starsze wykonywały plakaty nawiązujące do Dnia Wiosny, które zostały wyeksponowane na korytarzu dolnym. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się rozgrywki między klasowe w siatkówkę (kl. V-VII) oraz rzucankę (kl. IV).

Tego dnia wszyscy wrócili do domu zadowoleni ponieważ nie mieli zadanej pracy domowej i mogli kibicować reprezentacji Polski podczas meczu z Estonią.

 

 

Opiekunowie SU

8 marca cała szkolna społeczność cieszyła się Dniem Kobiet. Chłopcy z grona uczniów klasy II zadedykowali wszystkim Paniom i Koleżankom rytmiczny ,,Taniec z kapeluszami’’. Chłopcy z grona uczniów klasy V żartobliwie prowadzili rozmowy na temat współczesnych kobiet i uchylili rąbka tajemnicy o Paniach z Grona
Nauczycielskiego naszej szkoły. Odkryli również tajemnicę, że kobiety uwielbiają taniec i to z mężczyznami. Potwierdził to walc do melodii ,,Noce i dnie” wykonany przez uczniów klasy II.
W dniu tym chłopcy jako wspaniali dżentelmeni, obdarowywali dziewczęta i kobiety życzeniami, kwiatami i słodyczami. W szkole było kolorowo od tulipanów, róż i barwnych bukietów. Wiele miłych słów wypowiedzianych w życzeniach sprawiło, że był to dzień pełen serdecznej atmosfery.

G.Wróblewska

 

28 lutego uczniowie klas IV-VII mieli okazję uczestniczyć w nietypowym spotkaniu. Gościliśmy bowiem w naszej szkole znanego podróżnika Mariusza Kurca, który zrealizował autorski program pt. „Na dobrej drodze", mający na celu skuteczną profilaktykę uzależnień behawioralnych, alkoholowych, dopalaczy i papierosów. Profilaktyka przeplatana opowieściami i filmami o wyprawach autora do różnych zakątków świata była niezwykłą lekcją, dzięki której uczniowie zdobyli wiedzę na temat negatywnego wpływu substancji uzależniających na organizm, ale również odkryli fascynujący świat podróży. Prowadzący pokazał jak ważne w naszym życiu są pasje i marzenia, do których należy dążyć mimo różnych przeciwności losu.
Jednocześnie dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Opieki Społecznej w Terespolu za możliwość zrealizowania działań profilaktycznych w naszej placówce.

Pedagog

„ISKRY NIEPODLEGŁEJ” W GMINIE TERESPOL!

Wójt Gminy Terespol serdecznie zaprasza w dniach 13-15 marca 2024 r. do udziału
w niezwykłym wydarzeniu historycznym jakim są „Iskry Niepodległej”.

Iskry Niepodległej to 20 minutowy nowoczesny spektakl edukacyjny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych są prezentowane fakty i postacie tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty. To historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie.

Multimedialna  naczepa ekspozycyjna  zaparkuje na placu przed Urzędem Gminy w Kobylanach.

Spektakl będzie można obejrzeć w dniach:

13 marca 2024 r.        od godz. 9.00 do 13.00          szkoły z terenu Gminy Terespol

                                    od godz. 14.00 do 17.00        osoby indywidualne *

14 marca 2024 r.       od godz. 9.00 do 13.00          szkoły z terenu Gminy Terespol

                                    od godz. 14.00 do 17.00        osoby indywidualne *

15 marca 2024 r.       od godz. 9.00 do 12.00          szkoły z terenu Gminy Terespol

                                    od godz. 13.00 do 15.00        osoby indywidualne *

*Dla osób indywidualnych seanse odbywają się co pół godziny, maksymalna liczba osób podczas seansu - 20.

Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne!

W trakcie wydarzenia „Iskry Niepodległej”, serdecznie zapraszamy na bezpłatne kino historyczne VR w ramach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, które znajdować się będzie na parterze budynku Urzędu Gminy Terespol. Zakładając specjalne gogle i słuchawki widzowie będą mieli okazję do spotkania z ciekawymi postaciami z polskiej historii.

Zapraszamy na bezpłatne seanse!

Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu 83 411 20 11 oraz 83 411 20 51.

Zapraszamy do dołączenia w wydarzeniu: https://fb.me/e/2SzR4fMcn