20 września 2022r. gościliśmy w naszej szkole pracownika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Terespolu – asp. szt. Janusza Drygulskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie oddziału przedszkolnego, klas I-III, oraz IV-VIII.

Pan Policjant mówił o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, omówił zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz jak należy poruszać się po chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jeździć rowerem, jak również podróżować samochodem. Szczególną uwagę zwrócił na obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku elementów odblaskowych lub kamizelek. Innym istotnym tematem pogadanki z dziećmi
i młodzieżą szkolną było właściwe zachowanie się w przypadku zaistnienia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu innych, umiejętność połączenia się z numerami alarmowymi
i zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

Na zakończenie nasz dzielnicowy rozmawiał z uczestnikami o bezpiecznych zachowaniach w szkole, przypomniał o zasadach i regulaminie, jaki obowiązuje na jej terenie.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali dużo pytań oraz dzielili się doświadczeniami. Spotkanie przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpieczeństwa wśród dzieci.

Pedagog szkolny

Elżbieta Suszczyńska

30 września 2022 r. cała społeczność szkolna wspólnie świętowała Dzień Chłopaka. W tym dniu na wszystkich czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Jedną z nich była ogłoszona przez Samorząd Uczniowski akcja pt. „Dzień muszki i krawata”, która polegała na wspieraniu kolegów w dniu ich święta poprzez założenie jednej z części męskiej garderoby. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i każdy, kto wziął w niej udział został zwolniony z odrabiania pracy domowej. Uczennice klasy V i VI przygotowały dla swoich kolegów małe przyjęcie na którym nie zabrakło własnoręcznie przygotowanych babeczek i pierniczków oraz słonych i słodkich przekąsek. W klasie IVA koleżanki oprócz upominków wręczyły swoim kolegom odznaki Super Chłopaka. Nad wszystkim oczywiście czuwali wychowawcy, którzy poprzez ciekawe zabawy starali się jeszcze bardziej zintegrować swoje klasy. W klasach I-IV to klasowe Rady Rodziców przygotowały niespodzianki dla uczniów w postaci upominków oraz wyjazdów poza teren szkoły. Największą atrakcją dla wszystkich okazała się długo wyczekiwana dyskoteka, która odbyła się 6 października 2022 r. Podczas imprezy nie zabrakło muzycznych dedykacji od dziewcząt dla kolegów z klasy. Uczniowie klas I-III najchętniej bawili się przy piosence Paliona „Zielone” oraz „Jedzie pociąg z daleka”
z repertuaru dziecięcego. Klasy IV-VIII rozpoczęły i zakończyły dyskotekę nietypowo, bo staropolskim tańcem „Polonez”, który miejmy nadzieję już niedługo ósmoklasiści zatańczą na swoim balu. W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło również życzeń i upominków od pani dyrektor, wicedyrektor, wychowawców klas, nauczycieli uczących, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Wszystkim chłopcom z okazji ich święta jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia!!!

                                                                                                                                  A. Wołosiuk

27 września w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe z zakresu edukacji cyfrowej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.  Mobilne Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna, której celem jest aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem i wzbudzanie zainteresowania nowoczesnymi technologiami. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas IV–VI podzieleni na grupy 10 -15 osobowe. Edukatorzy poprowadzili 8 godzin lekcyjnych. Zajęcia pokazowe dotyczyły następujących bloków tematycznych:

DRUK 3D - wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Młodzież w ciągu 1 godziny lekcyjnej zapoznawała się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować.

 

JAK WIDZI KOMPUTER? – uczniowie zostali wprowadzeni w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Młodzież w ciągu 45 minut zapoznawała się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat tzw. “Sztucznej Inteligencji”.

 GRODNO – ZAPOMNIANA TRAGEDIA

Tragedia Orląt grodzieńskich zapisała się w polskiej historii, ale nie w zbiorowej świadomości. Z racji, że sprawcami masakry byli sowieci, czyniło to  niewygodny temat w czasach PRL-u. Film „Orlęta. Grodno’ 39” upamiętnia to wydarzenie.

29 września 2022r. uczniowie klasy VIII z naszej szkoły wybrali się do Białej Podlaskiej na filmową lekcję historii w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza .To pierwsza produkcja filmowa o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. Film opowiada o wydarzeniach wojennych z perspektywy 12-letniego ucznia Leosia, który zaangażował się w obronę miasta Grodna w 1939 roku.

 Uczniowie zapoznali się ze złożonością problemów społecznych we wschodniej części II Rzeczpospolitej. Obrońcy Grodna biorą udział w nierównej walce z okrutnym okupantem . Wojna staje się dla głównego bohatera Leona Rotmana przyspieszoną szkołą dojrzewania.

Film skłania do refleksji o ponadczasowych wartościach: przyjaźni, szacunku, patriotyzmie.

Po filmie uczniowie wraz z opiekunami p. Anną Borowik, p. Dorotą Tarkowską udali się na spacer śladami miejsc pamięci w  Białej Podlaskiej, słuchając opowieści nauczyciela historii oddali cześć ofiarom  II wojny światowej.

Niecodzienna lekcja historii zapoznała  uczniów z  nowymi, dotąd nieznanymi wątkami i skłoniła do refleksji, iż  nie możemy zapominać ile jesteśmy winni obrońcom Ojczyzny , którzy walcząc o Polskę przeżyli koszmar okupacji i o tych, którzy ponieśli najwyższą cenę - oddali swoje życie.                                                                                

  Małgorzata Sowa

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Małaszewiczach aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi, talentu, wiary i zabawy. Motywem przewodnim jest kropka. Tego dnia wszyscy bez wyjątku nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami wykonane własnoręcznie. Obchody tego dnia w kl. I-III zaczęły się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości. W kl. III była praca w grupach, gdzie było klejenie kolorowanek XXL wspólne ozdabianie. Dodawanie zaszyfrowanych działań ukrytych w kolorowych kropkach. W klasie II były zabawy z kropką, liczenie kropek. Kolorowanie zgodnie z kodem ”Zaczarowany jesienny liść”. Na lekcji geografii w kl. VI była kropka na osi współrzędnych. Na lekcjach matematyki rozwiązywali zadania z rachunku pamięciowego i kolejności działań z kropką w tle. W ramach lekcji informatyki uczniowie kodowali i rozkodowywali emotikony – wykorzystali do tego arkusz kalkulacyjny Excel. Na lekcji wychowawczej, uczniowie klasy VIIIb wśród swojego grona poszukiwali talentów i przyznawali sobie nawzajem tytuł mistrza w danej dziedzinie. 

Wszyscy wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Historia o Vashti uświadomiła nam, że każdy z nas ma jakieś ukryte talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie.  

Dnia 23.09.2022 r. odbyło się ognisko integracyjne klasy V zorganizowane przez rodziców i połączone z Dniem Chłopaka. Miało ono na celu wyrobienie nawyku czynnego spędzania czasu wolnego, zapewnienie aktywnego wypoczynku oraz naukę poprzez zabawę.