Dnia 28 września w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość. Tego dnia 17 uczniów klasy I pod opieką wychowawczyni pani Elżbiety Kijuk zostało pasowanych na uczniów Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Pierwszoklasiści w obecności  zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki pogram artystyczny w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiedzieli na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Kulminacyjnym punktem było ślubowanie, podczas którego dzieci dzielnie powtarzały tekst przysięgi. Następnie Pani Dyrektor Katarzyna Krawczyk dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Po złożeniu przysięgi uczniowie klasy pierwszej otrzymali plecaki od Wójta Gminy Terespol i upominki od starszych kolegów z klasy II , III i Samorządu Uczniowskiego. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

1 Dzień – 29 września 2021 r.

29 września 2021 r. o godzinie 5.00 czterdzieścioro uczestników wycieczki z klas VII a, VII b, VIII a i VIII b spotkało się przed szkołą. Po trwającej pół dnia podróży zwiedziliśmy Obóz Auschwitz, który stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Obóz utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Podzieleni na dwie grupy zostaliśmy oprowadzeni przez przewodników najpierw przez Auschwitz I, gdzie zobaczyliśmy: bramę „Arbeit macht frei”, plac apelowy, blok 6 (warunki egzystencji), blok 10 (eksperymenty medyczne),  dziedziniec (znaczenie w obozowym terrorze), piętro bloku 4 (model komory gazowej), blok 5 (mienie Ofiar), komorę gazową i krematorium.

Następnie zwiedziliśmy Auschwitz II-Birkenau: bramę Śmierci, rampę (warunki transportu, selekcje), ruiny komory gazowej i krematorium nr II lub nr III, barak dziecięcy w obozie kobiecym (warunki egzystencji i los dzieci). Po opuszczeniu terenu Auschwitz w naszej pamięci na długo pozostanie apel:

Pamięć nie jest dana raz na zawsze. W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali, musimy wspólnie starać się ją budować na tym co nam pozostaje.

Dzień zakończyliśmy obiadokolacją.

 

 2 Dzień - 30 września 2021 r.

Była to całodzienna wizyta w parku rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorze rozmieszczonym na 43 hektarach. Czekały tam na nas prawdziwe wyzwania – pełne adrenaliny i szalonych przygód najwyższe, najszybsze i najbardziej wymagające atrakcje m.in.: Viking Roller-Coaster – ogromna kolejka górska, Atlantis – Wodna Kraina i Dzika Rzeka, Splash Battle – Wodna Batalia na Łodziach.

Najwięcej emocji wzbudziły: Hyperion  - Mega Roller Coaster najszybszy (142 km/h) w całej Europie i Zadra (najwyższy na świecie WOODEN ROLLER COASTER).

Po niesamowitych emocjach była obiadokolacja i przejazd do Krakowa do miejsca zakwaterowania.

3 Dzień - 1 października 2021 r.

Dzień upłynął nam na zwiedzaniu Krakowa z przewodnikiem. Nasz spacer zaczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego (obowiązkowe spotkanie i zdjęcie ze smokiem).

Później zwiedziliśmy Katedrę Wawelską (wspięliśmy się do Dzwonu Zygmunta i dotknęliśmy jego serca), dziedziniec zamkowy, przeszliśmy Traktem Królewskim: ul. Kanoniczną z Domem Długosza, ul. Grodzką. Po drodze zobaczyliśmy Pałac Biskupów Krakowskich na Franciszkańskiej oraz Kamienicę Dziekańską, w której mieszkał biskup Karol Wojtyła. Na Rynku Głównym zwiedziliśmy Sukiennice, Bazylikę Mariacką (wysłuchaliśmy też hejnału). Następnie zobaczyliśmy Bramę Floriańską, Barbakan, pl. Matejki z pomnikiem grunwaldzkim.

Na zakończenie posililiśmy pierogami i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Krótko przed północą „rozśpiewany autokar” wjechał do Małaszewicz. Na wycieczkowiczów czekali już stęsknieni rodzice. Dobre wspomnienia z wycieczki pozostaną na długo w pamięci uczestników i opiekunów (p. E. Suszczyńskiej, p. G. Wróblewskiej i p. E. Brodackiej).

Zachęcamy naszych uczniów  do udziału w  szkoleniu on-line  pt. „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych”.

Po zakończeniu  uczestnik otrzyma certyfikat ukończenia szkolenia w ramach projektu oraz prezent niespodziankę od Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach.

Bezpłatny Kreator Zdjęć

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów, które uniemożliwiają składanie wniosków o dowód osobisty online (pozostanie to możliwe jedynie dla osób poniżej 12 roku życia), serwisy PhotoAiD.com i Passport-Photo.Online zachęcają do korzystania z bezpłatnego Kreatora Zdjęć do Dowodu Osobistego. 

Akcja “Bezpłatny Kreator Zdjęć do Dowodu - złóż wniosek przed zmianą przepisów!” rozpocznie się 2 lipca 2021 i będzie trwała tylko przez miesiąc. Warto się spieszyć, bo po tym czasie wyrobienie dowodu osobistego będzie możliwe tylko osobiście. 

Celem akcji, która oficjalnie została objęta Patronatem przez Centrum Rządowe GovTech, jest umożliwienie obywatelom łatwego i wygodnego złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego przez Internet.

Bezpłatny kreator zdjęć do dowodu osobistego analizuje cechy biometryczne twarzy, zmienia rozmiar zdjęcia, ujednolica tło a nawet sprawdza poprawność przesłanej fotografii. Każdy, kto stara się o dowód osobisty, może tak przygotowane zdjęcie wgrać przy składaniu wniosku o dowód osobisty przez Internet.

Stworzyliśmy akcję, która jest odzewem na apele administracji rządowej dotyczące korzystania z możliwości aplikowania o wydanie dowodu osobistego przed zmianą przepisów. Chcemy, by każdy obywatel mógł bezpłatnie korzystać z Kreatora Zdjęć do Dowodu Osobistego, przy pomocy którego można wykonać sobie zdjęcie biometryczne, niezbędne do złożenia wniosku przez Internet - zaznacza Tomasz Młodzki.

https://photoaid.com/pl/zdjecie-mlegitymacja-szkolna

Dnia 23 września 2021r. uczniowie klasy III b wybrali się na jednodniową wycieczkę krajoznawczą. Dzień ten był dla nich  iście magiczny, a to za sprawą wizyty w najbardziej chyba niezwykłym miejscu – Farmie Iluzji w Mościskach -– „gdzie nic nie jest takie, jakie się z pozoru wydaje …”. Jest to wyjątkowe miejsce do edukacji poprzez zabawę oraz wypoczynku na świeżym powietrzu.  Wizytę rozpoczęliśmy od krótkiej lekcji „Iluzja na wesoło”, podczas której przewodnik  p. Daniela  wprowadziła nas w tematykę złudzeń optycznych . Następnie zaczęła się prawdziwa przygoda z magią. Dzieci zwiedziły Muzeum Iluzji, w którym miały problem z przejściem przez salę pełną luster, oglądały się w krzywych zwierciadłach,  odkrywały tajemnice Lewitującego Kranu i Studni Nieskończoności. Wielką atrakcją była niewątpliwie Latająca Chata Tajemnic – drewniany domek, w którym dzieją się istne czary: woda płynie do góry, a ludzie nie mogą utrzymać równowagi. Uczniowie zmierzyli się także z wiklinowym labiryntem pełnym nieoczekiwanych zakamarków i ślepych tuneli. Moment grozy  przeżyli podczas wędrówki w głąb kopalni, gdzie spotkali ducha właściciela farmy. „Szaleństwa bez granic” dostarczył dzieciom plac z zabaw z  karuzelami i innymi atrakcjami, gdzie mogły wybawić się do woli.  Wycieczkę do „Farmy Iluzji” z pewnością będziemy długo wspominać, wniosła ona w nasze życie wiele nauki i zabawy. Dostarczyła nam ona wielu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń!

                                                                                 Wychowawca kl.III B