22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Jest to wyjątkowe święto, które skłania nas do refleksji nad kondycją naszej planety i zachęca do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. W tym roku 22 kwietnia przypadł na czas przerwy świątecznej, dlatego w naszej szkole wydarzenia promujące ekologię i zachęcające do pogłębiania wiedzy o przyrodzie rozpoczęły się już w I połowie kwietnia.

12 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w akcji sprzątania Małaszewicz, zorganizowanej przez Panią Sołtys Kamilę Korneluk, Radę Sołecką i KGW „Czerwone Szpileczki”. Wydarzenie to miało na celu nie tylko oczyszczenie najbliższego otoczenia z odpadów, ale także edukację ekologiczną i integrację lokalnej społeczności. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się zebrać znaczną ilość odpadów, co pozytywnie wpłynęło na estetykę i czystość naszej miejscowości.

16 kwietnia uczniowie z klasy VII i VIII wzięli udział w szkolnych eliminacjach do powiatowego konkursu wiedzy ekologiczno-przyrodniczo-łowieckiej „Skarby Bialskiej Przyrody”.

W konkursie wzięło udział 7 uczniów. Do finału zakwalifikowali się: Karolina Wysokińska z klasy VII oraz Natalia Semeniuk i Dawid Lewczuk z klasy VIII. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie konkursu.

 

29 kwietnia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z panią Magdaleną Żychowską – pracownikiem Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, których inicjatorem była Pani Anna Borowik. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach wiekowych, dostosowanych tematycznie do możliwości i zainteresowań uczniów. 

Dla młodszych dzieci tematem przewodnim była „Wiosna w przyrodzie”. Pani Magdalena w przystępny i ciekawy sposób opowiedziała o zmianach zachodzących w naturze wiosną, zwracając uwagę na budzące się ze snu zimowego zwierzęta i powroty ptaków. Uczniowie mogli zobaczyć zdjęcia i ilustracje przedstawiające wiosenne zjawiska przyrodnicze, zwierzęta oraz różne gniazda ptaków. Mogli też usłyszeć wiosenne odgłosy ptaków.

Starsza grupa uczniów uczestniczyła w wykładzie na temat ochrony przyrody w Polsce. Podczas prezentacji Pani Magdalena przybliżyła uczniom rolę parków narodowych i krajobrazowych, znaczenie rezerwatów przyrody oraz formy ochrony gatunków zagrożonych. Szczególną uwagę zwróciła na obszary chronione w najbliższej okolicy (Rezerwat Dobryń, Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu oraz Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu).  Młodzież dowiedziała się, jak ważna jest troska o środowisko naturalne oraz jakie działania może podjąć każdy z nas, aby przyczynić się do jego ochrony.

Spotkanie było doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy przyrodniczej i uświadomienia uczniom, jak cenna i różnorodna jest przyroda naszego kraju i regionu. 

Dziękujemy Pani Magdalenie Żychowskiej za inspirujące zajęcia i mamy nadzieję na kolejne takie spotkania w przyszłości.

Nasi uczniowie i wychowankowie przedszkola wzięli udział w VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wielkanocnego „Wyobraźnia ukryta w pisance”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Konkurs organizowany jest pod Honorowym Patronatem Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – jedynym w Polsce Muzeum Pisanki. Celem konkursu jest promowanie aktywności twórczej dzieci, rozwijanie ich kreatywności, umiejętności plastycznych oraz pielęgnowanie tradycji Świąt Wielkanocnych. W tegorocznej edycji na konkurs wpłynęły 322 prace z 32 placówek oświatowych: szkół i przedszkoli z województwa lubelskiego. Wszystkie pisanki były bardzo oryginalne, wykonane różnymi technikami plastycznymi i niesamowicie pomysłowe. W ocenie prac konkursowych ważna była nie tylko kreatywność czy estetyka wykonania, ale przede wszystkim samodzielność tworzenia pisanek. Komisja konkursowa przyznała tytuł LAUREATA 39 uczestnikom konkursu, w gronie których znaleźli się nasi uczniowie:

Jakub Grom, kl. V 

Klaudia Wysokińska, kl. V 

Karolina Wysokińska, kl. VII 

Weronika Grom, kl. VIII 

Opiekun uczniów: p. Ewa Stawska

Serdecznie gratulujemy LAUREATOM!

Dziękujemy wszystkim wychowankom przedszkola i uczniom, którzy podjęli trud wykonania niepowtarzalnej pisanki wielkanocnej.

Dziękujemy również Rodzicom i Nauczycielom, którzy motywowali swoich podopiecznych do wykonania wspaniałych prac.