Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku i beztroskiej zabawy. Ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo wypoczywających podczas tego okresu. 

„Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe” - to temat spotkania profilaktyczno – edukacyjnego naszych uczniów oraz przedszkolaków z funkcjonariuszem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Terespolu – asp. szt. Januszem Drygulskim, który 14 lutego 2025r. wygłosił w naszej szkole pouczającą prelekcję na temat podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 

Celem spotkania było uświadomienie uczniom niebezpiecznych dla życia sytuacji, 
w których mogą się znaleźć podczas zimowego wypoczynku, a także przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu.

Funkcjonariusz omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed samodzielnym wchodzeniem  na zamarznięte zbiorniki wodne, organizowaniem kuligów za pojazdami mechanicznymi, mówił o niebezpieczeństwie zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni, Policjant przypomniał również obowiązujące przepisy ruchu drogowego, akcentując jak ważne jest ich przestrzeganie.

Dzieci zostały poinformowane o konieczności noszenia różnego rodzaju elementów odblaskowych, które szczególnie w okresie zimowym zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze. 

Innym istotnym tematem pogadanki z dziećmi i młodzieżą szkolną było właściwe zachowanie się w przypadku zaistnienia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu innych, umiejętność połączenia się z numerami alarmowymi oraz zachowanie bezpieczeństwa  podczas korzystania z Internetu. 
Dziękujemy za poświęcony czas i cenne rady.  

Pedagog 

Elżbieta Suszczyńska

10 i 11 lutego  mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Panią Małgorzatę Mac -  trenera z zakresu profilaktyki dzieci, młodzieży i dorosłych,  a zarazem mediatora sądowego, która przeprowadziła warsztaty dla uczniów klas I - VIII oraz rodziców. 

Podczas zajęć profilaktycznych z uczniami, poruszone zostały następujące treści: 

KLASA I„Gramy na emocjach – poznawanie własnych emocji, ich roli w życiu, radzenie sobie z trudnymi emocjami.” 

KLASY II – „Zdrowe i bezpieczne nawyki”.

KLASA III – „ Destrukcyjne zachowania w klasie i odrzucenie rówieśnicze – rozwiązywanie problemów oraz umiejętność podejmowania decyzji”.

KLASA IV, V, VI „Kultura zachowania – odpowiedzialność za własne czyny” z nawiązaniem do prawidłowej komunikacji rówieśniczej. W klasach  poruszono dodatkowo problem przemocy rówieśniczej, ośmieszania, hejtu. 

KLASA VII, VIII„Odpowiedzialność za siebie, zachowanie i efekty własnej nauki” z nawiązaniem do prawidłowej komunikacji rówieśniczej.

Dodatkowo rodzice uczniów klasy IV, V i VI mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach 

„ Profilaktyka pozytywna i wzmacnianie czynników chroniących” z nawiązaniem do wniosków z przeprowadzonych warsztatów wśród uczniów i tematu „ Kultura zachowania – odpowiedzialność za własne czyny”, w tym przemocy rówieśniczej, ośmieszania innych i hejtu.

 Przeprowadzone warsztaty cieszyły się zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów jak i dorosłych odbiorców. Dziękujemy Pani trener za niezwykle pouczającą lekcję i garść, jakże ważnych dla nas informacji. 

      Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Terespolu, za co serdecznie dziękujemy. 

Pedagog 

Elżbieta Suszczyńska

„Nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las”

Rok 2024 obchodzony był jako Rok Lasów Polskich w Powiecie Bialskim. 30 stycznia br. w siedzibie Nadleśnictwa Chotyłów odbyła się uroczystość podsumowania obchodów. W różnorodne działania promujące lasy, ochronę przyrody i potrzebę edukacji ekologicznej włączyły się samorządy, instytucje kultury, organizacje i szkoły. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zrealizowali liczne przedsięwzięcia w tym zakresie. Były to m. in.: wycieczki do lasu w różnych porach roku, zbiórka makulatury, lekcja wychowawcza „Las wokół nas”, „Las w zadaniach matematycznych”, spotkanie z leśniczym, wycieczka do Nadleśnictwa Chotyłów, akcja sprzątania świata połączona ze sprzątaniem lasu, konkurs wiedzy o lesie, udział w ogólnopolskiej kampanii „Przytul się do drzewa”, konkurs fotograficzny „Las w obiektywie”, wycieczka do Biura Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Białej Podlaskiej. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w podejmowane inicjatywy!

26 stycznia br. odbył się XII Powiatowy Noworoczny Przegląd Kolęd i Pastorałek, organizowany przez Gminne Centrum Kultury w Kobylanach. Celem przeglądu było: kultywowanie tradycji świątecznych, podtrzymywanie tradycji śpiewu kolęd i pastorałek, popularyzowanie znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek, umożliwienie twórczej konfrontacji osiągnięć wykonawców oraz rozwijanie zdolności autoprezentacji. Jury przy ocenie wykonawców brało pod uwagę: walory głosowe, własną interpretację kolęd i pastorałek, muzykalność, poczucie rytmu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. Z ogromną radością informujemy, że I miejsce w kategorii klas I-III zdobyła Kornelia Kijuk – uczennica klasy I.
Serdecznie gratulujemy Kornelii i życzymy kolejnych sukcesów! W tegorocznym Przeglądzie wzięli również udział: Patrycja Wawryszuk, kl. I; Marcel Siekierko, kl. IIb; Krzysztof Zbaracki, kl. III.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego” była Szkoła Podstawowa im. K Makuszyńskiego w Piekielniku. 

Cele konkursu:

- popularyzacja twórczości Kornela Makuszyńskiego;

- rozwijanie wyobraźni oraz twórczych umiejętności dzieci i młodzieży;

- rozwijanie kreatywności uczestników konkursu oraz prezentacja i popularyzacja działalności plastycznej.

Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej twórczością literacką Kornela Makuszyńskiego. Na konkurs wpłynęło 120 prac, których poziom był bardzo wysoki. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością, a prace wykonane były w różnorodnych technikach plastycznych przewidzianych w regulaminie. 

W gronie laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

- Marcel Siekierko, kl. IIb – I miejsce w kat. klas 0-III (nauczyciel: Maria Mikołajczak)

- Klaudia Wysokińska, kl. V – wyróżnienie w kat. kl. IV-VIII (nauczyciel: Ewa Stawska).

Pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe zostały wręczone uczniom 24 stycznia 2025 roku.

Serdecznie gratulujemy uczniom, ich rodzicom/opiekunom oraz nauczycielom i życzymy dalszych sukcesów!