W tegorocznej 13. edycji Wojewódzkiego Konkursu „Polonista Roku 2021” , organizowanej pod patronatem honorowym Lubelskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Biała Podlaska oraz Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, przy współudziale UMCS-u w Lublinie, sprawującego opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem, wzięło udział 143 uczniów z 24 szkół.

Naszą szkołę reprezentowało ośmiu uczniów: trzech w kategorii klas III-IV i pięciu w kategorii klas V-VI.

Wojewódzka Komisja Konkursowa do etapu finałowego zakwalifikowała 97 prac konkursowych. W kategorii klas III-IV wyłoniono dziewięciu laureatów, natomiast w grupie klas V-VI szesnastu. Zaszczytny TYTUŁ LAUREATA zdobył MISTRZ PIÓRA – Krystian Jarmoluk, uczeń klasy czwartej (opiekun merytoryczny: p. Małgorzata Patrejko), z czego jesteśmy bardzo dumni.

Bardzo serdecznie gratulujemy Krystianowi i nauczycielowi przygotowującemu!

Dzień Ziemi to obchodzone na całym świecie 22 kwietnia święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych. Tegorocznym motywem przewodnim było hasło „Przywróć naszą Ziemię!” Ze względu na pandemię wiele towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbyło się w świecie wirtualnym. Podobnie było w naszej szkole. Uczniowie klasy VIIb i VIIIa wzięli udział w webinarium na temat zmian klimatu oraz działań na rzecz ochrony klimatu, zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie mieli możliwość udziału w wirtualnych warsztatach kulinarnych, zwracających uwagę na problem marnowania żywności oraz warsztatach „ubraniowych”, zwracających uwagę na kwestie odpowiedzialnej mody. W trakcie tych warsztatów zaproponowane zostały proekologiczne rozwiązania do wdrożenia w codziennym życiu.

W czwartek 15 kwietnia odbyło się oficjalne zakończenie II edycji konkursu InstaLogik. Honorowym Patronem Konkursu jest Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, które wprowadzają uczniów w świat programowania. Konkurs realizowany był w całości on-line.

W pierwszym etapie II edycji konkursu wzięła udział trójka uczniów naszej szkoły: Zofia Kurkowiak, Marek Grom i Michał Wowczeniuk.  Bardzo dobrze spisali się wszyscy nasi reprezentanci. Markowi i Michałowi zabrakło znikomej liczby punktów, aby dostać się do II etapu. Natomiast Zosia uzyskała bardzo wysoki wynik II etapie. Rozwiązanie jednego zdania więcej pozwoliłoby jej na uczestnictwo w finale.

Gratulujemy naszym reprezentantom wysokich wyników. Doceniamy, że w czasie zdalnej nauki zmobilizowali się do spędzenia kolejnych godzin przed komputerem, życzymy dalszego zaangażowania i osiągania sukcesów.

Z ogromną radością informujemy, że uczennica klasy VIIIa – Katarzyna Sowa zajęła III miejsce w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w kategorii szkół podstawowych. Uczennica przygotowała pracę literacką pt. „Mój Bohater – Hieronim Dekutowski”.

W konkursie wzięło udział ponad 900 uczniów z całej Polski. Jury doceniło prace, których „opis, narracja lub obraz były nienaganne merytorycznie i zgodne z prawdą historyczną”. Jak podkreślają Organizatorzy, szczególnie wyróżniane są prace, których autorzy starali się przedstawić historię Żołnierzy Wyklętych lub epizodu z tej historii w sposób nieszablonowy, ciekawy i niepowtarzalny.

Serdecznie gratulujemy Kasi i opiekunowi merytorycznemu – p. Małgorzacie Sowa zaangażowania w poznawanie historii Żołnierzy Wyklętych – ostatnich obrońców wolnej Polski.